Politika

Vreme broj 471, 15. januar 2000.

Crna Gora

Otimanje badnjaka

Šta je prethodilo najavi Žarka Rakčevića da će SDP napustiti vladajuću koaliciju

Pitanje opstanka Socijaldemokratske partije (SDP) u crnogorskoj vladajućoj koaliciji razjasniće se do kraja naredne nedelje. U izjavi za "Vreme" lider socijaldemokrata Žarko Rakčević kaže da će tada zasijedati Glavni odbor SDP-a i donijeti konačnu odluku nakon svestrane analize funkcionisanja koalicione vlasti. Odluku o postavljanju tog pitanja na Glavnom odboru SDP-a donijelo je predsjedništvo partije u ponedjeljak popodne, a svemu je prethodila izjava lidera Žarka Rakčevića, koji je na Badnje veče, revoltiran odlukom policije o zabrani loženja badnjaka pristalica crnogorske pravoslavne crkve pred kapelom kralja Nikole u Podgorici, rekao: "Što se mene tiče, DPS i NS mogu sada praviti koaliciju sa Socijalističkom narodnom partijom."

Citirana izjava nije ostavila ravnodušnim prije svega Rakčevićeve koalicione partnere, a iznenadila je i cjelokupnu javnost, prije svega zbog toga što je samo nekoliko dana ranije Rakčević u crnogorskom parlamentu, uz neke sitnije primjedbe, izrazio zadovoljstvo funkcionisanjem vladajuće koalicije. Čini se da bi tako i ostalo da nije bilo velikog nesporazuma oko nalaganja tzv. crnogorskog badnjaka u Podgorici.

Ove godine, naime, odlučeno je da se loženje pomenutog badnjaka pored Cetinja organizuje još u Podgorici i u Nikšiću. Nikšićka ceremonija je otkazana zbog "prezauzetosti sveštenstva obnovljene Crnogorske pravoslavne crkve", a otkazivanju su prethodile oštre prijetnje pravoslavne nikšićke omladine i crkvene opštine SPC-a, da će učiniti sve i spriječiti nalaganje badnjaka "sekte Miraša Dedeića". I kada se poslije ceremonije loženja badnjaka na Cetinju, na prepunom trgu, Mitropolit Mihailo sa sveštenstvom i dva episkopa Bugarske pravoslavne Crkve (koja ga je i hirotonisala) pojavio u Podgorici, ispred njih se ispriječio kordon policije, ne dozvoljavajući im da priđu već postavljenom badnjaku ispred kapele kralja Nikole. Organizaciju loženja obavio je Stevo Vučinić, jedan od vlasnika "Montenafaksa" i funkcioner crkvene opštine. Obezbijedio je drva, ali kad se načas udaljio, računajući da je sve spremno i sigurno, u kapelu je upalo nekoliko sveštenika i vjernika Srpske pravoslavne crkve. Tu su se zabarikadirali, došla je policija, zaštitila ih kordonom ne dozvoljavajući da dođe do fizičkog kontakta između pristalica dvije pravoslavne crkve u Crnoj Gori. Kada je postalo jasno da policija neće dozvoliti paljenje badnjaka na uredno prijavljenom i odobrenom mjestu, organizatori su insistirali da to učine stotinjak metara dalje pred dvorom kralja Nikole i da im se dozvoli da već pripremljena drva i badnjak tamo prenesu. No, sveštenici SPC-a su sami zapalili badnjak ispred kapele, a Stevo Vučinić i ostali su dovukli novi badnjak, koji je poslije dvočasovnog pregovora sa policijom zapaljen na obližnjem parkingu uz prisustvo nekoliko hiljada pobornika CPC-a.

Svega 500 metara dalje, pred novopodignutim hramom Hristovog vaskrsenja, badnjak su uz bogat kulturnoumjetnički program ložili vjernici SPC-a. Revoltiran opisanim, Žarko Rakčević je najavio napuštanje vladajuće koalicije, a ta najava izazvala je uzbuđenje u vrhu crnogorske vlasti. Čak je i ministar policije Vukašin Maraš ocijenio da tim povodom treba reagovati saopštenjem za javnost, kojim je objašnjeno da je loženje badnjaka pred kapelom spriječeno iz čisto bezbjednosnih razloga. Ispred kapele tokom popodneva primijećene su pristalice i jedne i druge crkve sa oružjem, jedan je od argumenata za reakciju policije, ali nije saopšteno da li je i jedan od navodnih bojovnika i uhapšen.

Povodom Rakčevićeve najave nijesu se oglašavali predstavnici DPS-a i Narodne stranke. Za "Vreme" je odbio da to prokomentariše Miodrag Vuković, član IO DPS-a, objašnjavajući da je stav partije da se do daljnjeg najava Žarka Rakčevića ne komentariše. Izvori bliski vlasti tvrde da će se socijaldemokratama i pristalicama CPC-a ponuditi satisfkacija u vidu smjene ministra vjera Slobodana Tomovića, čije uklanjanje poodavno priželjkuju pristalice CPC-a. Politikolog Srđan Darmanović, međutim, uvjerava da SDP ipak neće inicirati krizu vlade i prijevremene izbore u Crnoj Gori, jer, kako kaže, to bi bila velika cijena i za SDP i za koaliciju. Vjerujem da će se sve završiti pritiskom na vladu da se suoči sa nekim neprijatnim činjenicama, zaključio je Darmanović. Potpredsjednik SNP-a Zoran Žižić, čija partija priželjkuje prijevremene izbore, kaže da se Rakčević našao u situaciji u kojoj bi svako izašao iz koalicije, ali da on nema snage da to uradi.fiNa pitanje kakvi su izgledi da vladajuća koalicija ipak preživi Rakčević odgovara da je njegova partija zainteresovana za jačanje demokratskog fronta u Crnoj Gori, jer "naš protivnik je veoma ozbiljan, homogen". "To su Miloševićeve pristalice u Crnoj Gori i tu nema nikakve disperzije glasova, ali sudbina koalicije nije samo u rukama SDP-a. U više navrata smo činili ustupke svjesni situacije o kojoj sam govorio, a sada mi očekujemo da DPS i NS imaju razumijevanja za elementarne stvari. Tražićemo realizaciju onih programskih načela koji su dati u koalicionom sporazumu, u oblasti privrede, vjerskih prava i državnopravnog statusa."

SDP, naime, poodavno zagovara raspisivanje referenduma u Crnoj Gori, i tvrdi da je poznata platforma za redefiniciju mrtav papir i da Crna Gora mora krenuti u razrješavanje "provizorijuma koji se zove SRJ".

Velizar Brajović

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)