Dosije Arkan

Vreme broj 473, 29. januar 2000.

dosije-arkan-1.jpg (1167 bytes)Počasni plotun

Željko Ražnatović je sahranjen 20. januara na beogradskom Novom groblju, u prisustvu preko pet hiljada ljudi. Uniformisani vod Srpske dobrovoljačke garde ispalio je tada tri plotuna iz automatskog oružja u počast Ražnatoviću. "Vreme" je beogradskog advokata dr Jovana Buturovića, bivšeg predsednika vrhovnog vojnog suda, pitalo ko po zakonu ima pravo da nosi automatsko oružje, a ko da ispaljuje počasne plotune. "Zakon o oružju i municiji Republike Srbije nije predvideo da bilo ko osim vojske i policije ima pravo da nosi i koristi automatsko oružje", kaže dr Buturović. Jedini izuzetak su "pravna lica koja neposredno obavljaju poslove fizičkog obezbeđenja i zaštite objekata", ali se ispaljivanje počasnih plotuna nikako ne može podvesti pod ovu formulaciju. "Pravilom službe Vojske Jugoslavije regulisano je kome se sve odaju počasti, koje jedinice to obavljaju i koliko plotuna se ispaljuje", kaže Jovan Buturović.

Još 1992. SDG se šabačkoj policiji legitimisao kao izviđačka jedinica Novosadskog korpusa. Dokument kojim je to učinjeno nosio je potpis generala Andrije Biorčevića, komandanta tog korpusa. Da li je moguće da je SDG formalno rezervna jedinica VJ ili MUP-a? "U propisima nema razlike između redovne i rezervne jedinice. Postoje dobrovoljci koji se primaju u VJ i za njih važe svi vojni propisi. Po propisima, SDG ne postoji", rekao je Buturović savetujući nas da o tome šta je SDG, zašto ima oružje i koja je njegova uloga - pitamo MUP. Istu preporuku, da odgovor na ovo pitanje potraži u MUP-u, dobio je napismeno od general-majora Milana Simića, načelnika Uprave za informisanje i moral VJ, dnevni list "Danas".

Po Zakonu o oružju i municiji "neovlašćeno nabavljanje, držanje, nošenje, izrada, razmena ili prodaja vatrenog oružja, municije ili eksplozivnih naprava" teško je krivično delo za koje je zaprećena kazna od šest meseci do pet godina zatvora.

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)