Nedelja

Vreme broj 481, 25. mart 2000.

Suđenje

Oslobođen Ilija Radulović

Sudija Opštinskog suda u Valjevu, Veljko Marić, oslobodio je od optužbe advokata Iliju Radulovića, koji je po optužnom predlogu Opštinskog javnog tužilaštva, a na predlog Vojnog suda pri komandi Drinske divizije –što je, ako se izuzme suđenje Srđi Popoviću, u istom sudu 74, presedan u sudskoj praksi - optužen da je u pisanoj žalbi na prvostepenu presudu uvredio sudiju potporučnika Sašu Obradovića.

Kao što je ”Vreme” već pisalo, advokat Radulović je izjavio da se apsolutno ne oseća krivim, te da se u ovom procesu sudi stilu rada koji se ne može optuživati ni kažnjavati. Oštećeni sudija Saša Obradović, koji je sada advokat, je istakao da je cilj podnošenja krivične prijave bio da se zaštiti dostojanstvo Vojnog suda, da je žalba prekoračila granice napada na presudu prelazeći u napad na sudijsku funkciju, ”i to je njega kao čoveka i kao sudiju povredilo, pogotovu što je u to vreme bio vojni sudija, u jednom teškom trenutku za čitav narod i otadžbinu” (citat iz presude). Ali, oštećeni se, kako je izjavio, pošto je sada advokat, nije pridružio krivičnom gonjenju, jer bi bilo ružno da se kao kolega tako odnosi prema kolegi. I sudiji Mariću je, pošto se tužilac nije ni pojavio, ostalo da donese oslobađajuću presudu, obrazlažući da je okrivljeni Radulović svojim metaforičnim pisanjem žalbi prost i jednostavan pravnički jezik uzdigao na nivo pravnog esejizma, i da zbog toga ne može i ne sme biti sankcionisan.

Deca

Najugroženija u Evropi

Direktor Fonda UN-a za decu (UNICEF) Kerol Belami upozorila je da su etnička mržnja, ratovi i sankcije učinili da deca na Balkanu, a posebno u Jugoslaviji, budu najugroženija u Evropi.

U saopštenju povodom godišnjice napada NATO-a na SR Jugoslaviju, UNICEF je procenio da se siromaštvo u Jugoslaviji u proteklih godinu dana udvostručilo i da gotovo dve trećine njenih stanovnika živi ispod granice siromaštva. Više od 200.000 Srba, Roma i pripadnika drugih manjina pobeglo je od juna prošle godine sa Kosova u ostale delove Jugoslavije, u kojima već boravi više od 500.000 izbeglih iz Bosne i Hrvatske.

Mladi ljudi na samom Kosovu, kako se upozorava u izveštaju, sve su češće plen organizovanog kriminala, šverca droge i prinuđeni su da rade na ulicama. Posle okončanja rata na Kosovu, više od 110 dece poginulo je ili ranjeno u eksplozijama nagaznih mina ili zaostalih bombi.

Maki

Bežite što dalje i što bolje

U beogradskom Centru za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) 20. marta je otvorena izložba crteža osnivača Građanskog parlamenta Valjeva Bogoljuba Arsenijevića Makija.

Nakon zvaničnog otvaranja izložbe aktivista za ljudska prava Cuca Nikolić prisutnima je pročitala pismo koje je – kako je navela – Arsenijević uputio "prijateljima", koje su prisutni pozdravili aplauzom. Maki je u pismu objasnio "da je jedva nagovoren na ovu izložbu. Jedini razlog mog pristajanja jeste još jedan povod da se govori o našoj slobodi, o nepristajanju i samooslobađanju".

Otvaranju izložbe su prisustvovali i Specijalni izvestilac UN-a za ljudska prava Jirži Dinstbir i šef Misije UN-a za ljudska prava u Beogradu Barbara Dejvis.

Arsenijević, koji je trogodišnju kaznu izdržavao u valjevskom zatvoru, pobegao je 8. marta sa Klinike za maksilofacijalnu hirurgiju u Beogradu. "Maki, ma gde da ste sada, a mi se nadamo da ste u bekstvu, bežite što dalje i što bolje", poručila je pisac Vida Ognjenović otvarajući izložbu. Arsenijevićevi crteži biće izloženi u CZKD-u do 24. marta, a nakon toga u galeriji Skupštine opštine Vračar.

Trgovina

Raste uvoz luksuznih automobila

Što je privreda siromašnija, to je uvoz luksuznijih proizvoda veći, rekao je direktor Instituta za spoljnu trgovinu Radovan Kovačević predstavljajući najnoviji broj "Belog biltena". U prethodna dva meseca i uvoz i izvoz su izrazito smanjeni u odnosu na isti period prošle godine. "Na listi uvoza vodi uvoz automobila (68,548 miliona dolara), što je za 46,3 odsto više nego u istom periodu prošle godine, rekao je Kovačević. U isto vreme zabeležen je pad i izvoza za 33,4 odsto i deficit platnog prometa od prosečno 333 miliona dolara. "Kada bi situacija ostala ista, do kraja godine deficit platnog prometa sa inostranstvom iznosio bi između 2,3 do 2,5 milijardi dolara, rekao je Kovačević.

Mini intervju: Saša Đorđević

Ja sam za strance

Predsedništvo Košarkaškog Saveza Jugoslavije doneće konačnu odluku o igranju stranaca u našoj ligi 2. aprila u Leskovcu, za vreme †nalnog turnira Kupa. Iako su Stručni savet i Udruženje trenera, dakle struka protiv, utisak je da polako prevladava struja koja se zalaže za otvaranje naših granica.

Šta o ovoj temi misli Saša Đorđević, kapiten reprezentacije, sada igrač Reala?

"Ja sam za strance, ali one prave. Ako naši klubovi misle da će sa igračima koji koštaju godišnje 70.000 ili 80.000 dolara rešiti problem, varaju se. Ali, ako neko ima para i hoće da dovede pravog igrača, to bi mu trebalo omogućiti. Nema bojazni da će se "gušiti" mladi igrači, za njih može da bude samo dobitak ako igraju uz nekog kvalitetnog stranca. Što je takmičenje kvalitetnije, veća je šansa da mladi talenti brže napreduju."

Protivnici dovođenja stranaca kao alternativu predlažu povratak naših asova iz inostranstva?

"Može, ali na bazi tržišnih zakona. Svi smo mi profesionalci i niko se neće vratiti u Jugoslaviju samo zato što voli klub u kome je ponikao ili nekad igrao. Zakoni profesionalizma se znaju, ali kod nas u mnogo čemu nije tako. Tržište se veštački, administrativnim odlukama zatvara, igrač ne može da bude "isečen" tokom sezone – što je praksa svuda u svetu ako igra slabo i zamenjen drugim – nema straha i stimulansa koji donosi konkurencija, prelazni rok – koji postoji valjda samo još kod nas – završava se u julu(!?), dosta solidnih igrača ili povratnika iz inostranstva ostaje bez angažmana zato što su propisi takvi. Sve to treba menjati."

V.S.

Anketa "Vremena"

Da li ste skoro menjali auto?

Đura Marković: Jesam, staru ladu samaru zamenio sam za nemačke marke i od tada nemam auto. A i šta će mi.

Tomislav Popović: Iskoristio sam poslednji trenutak i pre nešto više od godinu dana uspeo sam da preko Crne Gore uvezem opela starog deset godina za relativno skormnih šest hiljada maraka. Do tada sam vozio razdrndanog stojadina i sada sam miran bar pet godina.

Ivan Janković: Vozim juga starog dvanaest godina, i čekam bolja vremena kad mi se poveća plata i kad počne prodaja na kredit uvoznih novih automobila. Dotle ću da krpim ovu starudiju i da molim Boga da se u međuvremenu ne raspadne.

Mirko Kovačević: Sreća moja što sam u vreme Ante Markovića kupio tojotu koja me i sada odlično služi. Ne vozim je mnogo, garažiram i čuvam kao najrođeniju ženu.

Vitomir Vukojević: Moja buba ima samo dvadeset dve godine i sad je u najlepšim godinama. Nigde ni tačkica od rđe, motor radi kao sat i ako bude sreće voziću je još toliko. Švaba ga je napravio, svaka mu čast.

Ovo je pet karakterističnih odgovora iz telefonske ankete "Vremena" sprovedene na uzorku od 50 građana Srbije. Svi anketirani imaju automobil, a 80 odsto njih vozi kola starija od 10 godina. Samo 20 odsto ispitanih uspelo je da u poslednje dve-tri godine svoj stari automobil zameni za novi ili polovni uvezen preko Crne Gore.

sadržaj naredni

vrh