Mozaik

Vreme broj 481, 25. mart 2000.

Lice i naličje tranzicije

Bombonjera pod Alpima

Pre devet godina Slovenija i Srbija su se rastale i započele samostalne živote; poznati srpski pisac je tada prorekao da će Srbija bez "njih" postati Švajcarska. Nepunu deceniju kasnije, novinari prave inventare dostignuća jednih i drugih…

Slovenija je, po oceni eksperata za istočnu Evropu (kojima se ne dešava da pomešaju ovu zemlju sa Slovačkom ili Slavonijom), "dragulj", "bombonjera", "najbolje čuvana istočnoevropska tajna" ili čak "Švajcarska bivše Jugoslavije". Predsednik Klinton je prilikom svog jednodnevnog boravka u Sloveniji u junu prošle godine, gde se zaustavio u znak zahvalnosti Sloveniji koja je dozvolila prelet NATO aviona preko svoje teritorije tokom bombardovanja Kosova i drugih delova Jugoslavije, izjavio da Evropu u budućnosti vidi kao "nepodeljenu, demokratsku, koja će po prvi put u istoriji živeti u miru", dodajući "da Slovenija može da bude predvodnik".

Iako se mnogi govornici izjašnjavaju veoma pohvalno o ovoj zemlji od dva miliona stanovnika, ekonomski statistički podaci govore o tome mnogo jasnije: na listi istočnoevropskih zemalja koje čekaju da postanu članice EZ-a, malena država Slovenija nalazi se na drugom mestu, odmah iza Mađarske, ali ispred Češke Republike i Poljske. Posle raspada Jugoslavije 1991. godine, društveni proizvod po glavi stanovnika u Sloveniji udvostručio se na 10.000 američkih dolara. Slovenija se tako po društvenom proizvodu približila najsiromašnijim članicama EZ-a Grčkoj i Portugalu, ostavljajući opet Mađare da kaskaju za njom.

Slovencima nije potrebna turistička viza za SAD i to ih čini jedinstvenim među ostalim istočnoevropljanima – njihov životni standard je toliko visok, a stopa nezaposlenosti toliko niska, da se u Americi pretpostavlja da će se putnik, po isteku vize, vratiti u svoju zemlju Sloveniju. "To je najveći kompliment koju je vlada SAD mogla da nam učini", kaže jedan diplomata. "Nećete nikad čuti za pravo siromaštvo ovde", nastavlja on. "Kada je nastao ekonomski šok u privredi i na tržištu, bilo je otpuštanja i nezaposlenosti. Međutim, rastuća industrija vrlo brzo je apsorbovala nezaposlene. Penzioneri koji žive od svoje penzije imaju sasvim dovoljno za pristojan život, kao i zemljoradnici smešteni u dolinama gde je možda Hajdi nekad živela".

Slovenci brzo odbacuju poređenje sa zemljama poput osiromašene Rumunije ili sa zemljama bivše Jugoslavije. Slovenija se nalazila u samom jezgru Austrougarske imperije sve do njenog raspada posle Drugog svetskog rata, kažu Slovenci, i brojne generacije njihovih umetnika i intelektualaca odlazile su na studije u Beč. Slovenci sebe smatraju narodom koji živi po evropskim standardima, zapravo po ugledu na Austriju i severnu Italiju.

"Naša je nesreća što smo se rastali od Austrougara 1918. godine", rekao je Karl Lavenčić, slovenački novinar koji radi u Britaniji. "Ušli smo u sastav Jugoslavije i standardi su počeli da opadaju pod uticajem komunizma." Ipak, pod Titovim "samoupravnim socijalizmom" Slovencima je bilo dozvoljeno da ubedljivo prednjače u granama industrije koje su trgovale sa Zapadom. Kada se istočni blok raspao, 80 odsto slovenačkog izvoznog tržišta je nestalo. Slovenci su uspeli da se vrate na staro, i danas trguju sa 66 odsto u odnosu na ukupnu trgovinsku razmenu sa Evropskom zajednicom.

Plaže na obali Jadrana, ski centri u Alpima i mnogo nemačkog baroknog stila u urednim selima čini turizam rastućom privrednom delatnošću. Ljubljana sama po sebi ima neku čudnu srednjovekovnu egzotičnost – u tom gradu dominiraju visoko utvrđena zdanja. U Ljubljani ima zmajeva više nego u bilo kom drugom gradu zapadno od Pekinga; oni predstavljaju simbol grada i svuda ih možete videti: oni čuvaju mostove, vise na uličnim svetiljkama, telefonskim stubovima. Najstariji hotel u Ljubljani, pak, za koga kažu da datira iz 1552. godine, nosi ime "Slon". Portparol slovenačke vlade kaže da je hotel napravljen za Hanibalovu konjicu koja je tuda prolazila prilikom napada na Rim. Priča zvuči prilično sumnjivo, pošto je poznato da su Kartaginjani išli na Rim preko Španije. Verzija koju smo čuli od hotelskih službenika zvuči verovatnije: slonovska štala austrougarskog cirkusa nalazila se u hotelskoj blizini.

U ovoj zemlji, za razliku od ostalih delova bivše Jugoslavije, nema etničke napetosti. Populaciju čine uglavnom Slovenci (90 odsto), a predstavnici italijanskih i mađarskih manjina sa graničnih područja imaju svoja mesta u parlamentu, pravo na dvojezično obrazovanje i upotrebu svog jezika u pregovorima sa vladom. Slovenci u šali kažu da njihova zemlja po svom obliku liči na "kokošku koja beži na istok". U zbilji, Slovenci su odbranili svoju zemlju 1991. godine, dobili desetodnevni rat za nezavisnost i pobedili demoralisane trupe jugoslovenske armije. "Mislili su da će Slovenci jednostavno dići ruke i odustati", kaže Miha Rot, portparol vlade.

Slovenija je proglasila nezavisnost 25. juna te godine, otcepivši se od stare Jugoslavije, a Jugoslovenska armija ih je napala dva dana nakon toga.

Svi koji su govorili o tom ratu potvrđuju da je Slobodan Milošević, srpski vođa, imao jako malo interesa da nastavi borbu, zato što skoro da i nije bilo Srba u Sloveniji. Milošević je zapravo štedeo svoje ljude za buduće planove o proširenju Srbije na teritoriju Hrvatske i Bosne. "Srbi nikada nisu smatrali Sloveniju teritorijom za koju bi dali živote", kaže Lavenčić.

Od tog vremena Slovenija se svim snagama zalaže za ulazak u NATO i, kada je primljena Mađarska, Poljska i Češka Republika, malo je nedostajalo da i Slovenija to postigne. Razlog što Slovenija nije primljena u NATO, po rečima mnogih diplomata iz NATO zemalja, jeste zabrinutost NATO-a da pod svoje okrilje primi zemlju iz bivše Jugoslavije dok besni rat na jugu. Za ulazak u EZ neophodan je generalan "remont" pravnog i ekonomskog sistema (što naročito važi za bivše komunističke zemlje), a Slovenija još uvek ima šansu da to učini, kaže savetnik ove organizacije Vinsent Piket. Bankarski sistem i osiguranje još uvek su u vlasništvu države – te kompanije moraju biti integrisane i prodate. Državni monopol na telekomunikacije i telefoniju mora biti ukinut, a elektroprivreda privatizovana. Neophodno je osnažiti sprovođenje zakona protiv trustova, i oslabiti zakone koji favorizuju sklapanje ugovore između lokalnih kompanija i vlade. Da bi se Slovenija uklopila sa ostalim evropskim zemljama, potrebno je preinačiti više od 1000 zakona i lokalnih propisa, i njihove donosioce naučiti pravom značenju tih zakona. Neki sektori se odupiru promenama: zemljoradnici se plaše konkurencije, a sudije su na smrt uvređene zbog lekcija iz zakonodavstva.

Ipak, "posmatrano iz perspektive EZ-a, mi nismo problematična zemlja", kaže Janez Potočnik, šef vladinog pregovaračkog tima. U odnosu na ostale potencijalne članice EZ-a u kojima postoje neefikasne male farme, korupcija i zagađenost, Slovenija stoji dosta dobro. Zemljoradnici se u privredi pojavljuju u procentu od četiri odsto, i mnogi od njih imaju dodatni izvor prihoda kao što je rad u fabrici, izdavanje kuća ili lov. U Sloveniji ima jako malo teške industrije, a pravni sistem je spor ali pravedan.

Na oduševljenje Evropske zajednice, nervozne zbog poroznosti granica i pre pojave Jerga Hajdera i njegove partije u Austriji, Slovenija ovih dana kupuje nove mašine – pasoške skenere i skenere za uzimanje otisaka prstiju, uređaje sa X-zracima – ubrzano radeći na hardverima potrebnim za obezbeđivanje granica. "Osnovni cilj je njihovo uključivanje u zajednicu za dve do tri godine, i sve zavisi od brzine kojom oni mogu da urade domaći zadatak", kaže Vinsent Piket. "Ako budu radili brzo kao prošle godine, oni će cilj ostvariti."

(The New York Times)

prethodni sadržaj naredni

vrh