Zona sumraka

Vreme broj 481, 25. mart 2000.

Slava, slava, slava Srbinu...

Iako ne kupujem novine čuo sam da ćemo i mi penzioneri dobiti krsnu slavu. Kad sam odlazio u penziju, nisam mislio da će mi opet trebati sindikat, ispalo je da hoće, i zaista, umesto odvratnih polutki i pilića sada sam preko sindikata dobio slavu!

Sindikalni prvaci godinama su činili sve što su mogli da ublaže gorčinu naših poslednjih dana, organizovali su proteste, pisali peticije, pokušavali da uteraju novac koji nam država duguje... Nije išlo. Umesto dvanaest penzijica (mrzim deminutive, ali ne mogu da kažem penzija; augmentativ "penzijetina" ni ne postoji!) ove godine dobićemo svega osam, mi ili naši zakoniti naslednici, ali to sada odlazi u drugi plan: država nema ništa protiv, a neće imati ni sveta crkva, da dobijemo slavu.

Zalaganje sindikalnog rukovodstva da se ustanovi penzionerska krsna slava i simbolički i praktično predstavlja naše odustajanje od trošnih i varljivih vrednosti ovog života, primanje krsne slave znak je našeg potpunog okretanja veri i onome što jeste jedina naša budućnost - nismo li jednom nogom već kročili tamo gde že nje boljezanj, ni pečal, ni vozdihanije?

U vreme zloglasnog Tita sindikat je bio vazda uz državu, sa crkvom nije imao nikakve veze, a gle danas, upravo sindikat zabludele ovčice vraća veri! Toliko puta sam gledao kako političke partije slave slavu, upalim televizor, čuje se neki antifon, šta li, osveštane su prostorije te i te partije, taj i taj crkveni velikodostojnik blagoslovio faks, kancelarije i rukovodstvo partije, lideri stranaka se revnosno krste, celivaju ruke božijim izaslanicima, režu kolač pred kamerama, televizija BK ima slavu, Beograd je ne samo grad heroj nego i grad svečar, ima svoju slavu, ne znam sad tačno koju, opštine slave, srezovi, jedino mi penzioneri nismo imali šta da proslavimo. E sad, onaj ko zakasni ne može baš da bira, viđeniji sveci uveliko su rasprodati, da sa nekim drugim staležom ili ustanovom delimo slavu, ne bi išlo, tako je izbor pao na Svete velikomučenike. Što nije tako ni rđavo: da smo listali Bibliju izbor bi verovatno pao na Jova - s čijim je životom ako ne sa njegovim uporediv život srpskog penzionera u osvit novog stoleća? - ali Jov nije u katalogu svetaca, a drugo, koliko god da se u svoje vreme mučio, mučio se kao pojedinac, a nama je za našu slavu bio potreban kolektiv. Tako se došlo do Svetih velikomučenika. I zaista, ako napravite anketu, ako prolaznike saletite pitanjem čija su krsna slava Sveti velikomučenici, devedeset osam procenata daće tačan odgovor - pa valjda penzionerska...

Ne znam kad padaju Velikomučenici, ali se nadam da neću baciti kašiku pre slave. Mislim da nisam jedini kome će pomisao na slavu uliti dodatnu volju za životom. Ako proslava bude uspela to će mnogima biti podstrek da čekaju narednu, makar država iduće godine isplatila tri penzije umesto sadašnjih osam, i tako iz godine u godinu, ljudi će želeti da dočekaju još jednu slavu, pa još jednu - eto motiva za produžetak života i životnog veka.

Nisam u stanju da idem na Centralnu proslavu, ako je bude, ali vid me još donekle služi, a verujem da će i naša slava biti na televiziji: svečano odeveni sindikalci pobožno otvaraju dveri prostorija koje je Udruženje uzelo pod kiriju, nedelju dana pre slave dolaze sveštenici da svete vodicu, biće sigurno konferenciji za štampu... Slava će, dakle, sigurno uneti živost u svaki penzionerski stan, u svaki starački dom, ali će najuzbudljivije ipak biti u samom Udruženju: ko će gde stajati prilikom rezanja slavskog kolača, da li napraviti proslavu na Trgu slobode, gde bi prolaznici i sirotinja (a to je uglavnom jedno isto) mogli svečarima da čestitaju, da se posluže žitom i da nešto s nogu zameze... Hoće li se pozivu odazvati patrijarh Pavle? Koji je umalo ne rekoh zreo za penziju! Napokon, zašto bi to bilo uvredljivo?... Biti za penziju, biti penzionisan... Ne bi li trebalo da to, kao nekada odlazak u JNA bude pravo, dužnost i čast? Trebalo bi, ama nije: to se vidi po tome što nijedan jedini državni funkcioner nije otišao u penziju, barem ja ne znam za takav slučaj, političari nikad ne idu u penziju, u toj populaciji prirodne smrtnosti takoreći nema, niko ne daje ni ostavku... I niko nema srca, za razliku od mnogih penzionera, da digne ruku na sebe.

Unucima sam se bio popeo na glavu govoreći im kako mi se to i to dešava poslednji put, deco moja, neće vam deka dočekati Peti kongres, danas poslednji put gledam predsednikovo lice i slušam njegove mudre reči i njegov glas... Ali to je bilo dok nisam imao slavu, i dok sam vreme merio mršavim, zakasnelim ili zakinutim penzijama. Sada imam da računam koliko je do Svetih velikomučenika, posle imam da blagujem uspomene, da se sećam onoga što je proslavljeno i da se nadam narednoj slavi, naravno, ako mi se zdravstveno stanje ne pogorša...

Slava će, razume se, doneti i neke probleme: da li će penzioneri okupljeni oko doktora Krkobabića imati pravo da slave Svete velikomučenike (na naslovnim stranama "Raskol među penzosima"), novine pune vesti iz života i rada i penzionera - krkobabićevci napali đurićevce na paterice Svetih velikomučenika, policija mirno posmatrala sukob u kojem izgleda ima i polumrtvih...

Ono što je sigurno, crkva nam neće praviti nikakve probleme. Mi imamo pravo i da se pričešćujemo, i da slavimo slavu, i da režemo kolač, lekarima i nižem medicinskom osoblju koje zagovara pravo na nasilni prekid trudnoće uputićemo telegram osude, mada se nas lično to takoreći i ne tiče... Uvek smo bili dobri građani, dobri radnici (što nas doduše nije spaslo bede), odsad ćemo biti odlični vernici. Šta nam drugo preostaje?

Ljubomir Živkov

prethodni sadržaj naredni

vrh