Svet

Vreme broj 482, 1. april 2000.

Makedonija - Bugarska

Novo zatezanje

Počeli su i protesti – prvi pred ambasadom Bugarske u Skoplju, a drugi pred ambasadom Makedonije u Sofiji

Samo godinu dana nakon potpisivanja dogovora o saradnji Makedonije i Bugarske, odnosi dve zemlje opet su se zaglibili na pitanju prava Makedonaca u Bugarskoj. Prošle godine su bez sumnje obe strane napravile ustupak oko pitanja na kojim će jezicima ovaj sporazum biti potpisan; kompromis je glasio: "Na ustavom utvrđenom zvaničnom jeziku Makedonije i na ustavom utvrđenom zvaničnom jeziku Bugarske."

Ova se formulacija mnogima u Makedoniji nije dopala.

Lider opozicionog Socijaldemokratskog saveza Makedonije Branko Crvenkovski je tada rekao da se ovim dogovorom makedonski jezik svodi na "ustavnu kategoriju", ali je bivši šef makedonske diplomatije Ljubomir Frčkovski potvrdio da je pre nekoliko godina i sam Crvenkovski bio spreman na ovakav kompromis, ali da to nije dozvolio tadašnji predsednik Gligorov.

Probleme, međutim, ovog puta nisu stvorili političari već sudije bugarskog ustavnog suda, koje su početkom marta zabranile delovanje partije Makedonaca u Bugarskoj - Omo ilinden-pirin. Ne želeći da komentariše odluke ustavnog suda druge države, predsednik Makedonije Boris Trajkovski je izjavio da je to pravno a ne političko pitanje, ali je ipak izrazio žaljenje zbog ove odluke.

Opozicioni Socijaldemokratski savez Makedonije je u Sobranju podneo predlog deklaracije o zaštiti prava članova Omo ilinden-pirin-a, koju su usvojile sve poslaničke grupe. To je bugarska strana protumačila kao mešanje u unutrašnje stvari jedne suverene zemlje.

Zatim su počeli protesti. Prvi, pred ambasadom Bugarske u Skoplju, a drugi pred ambasadom Makedonije u Sofiji. Na prvom se moglo čuti "Bugari-Tatari", a na drugom se moglo pročitati "Nezahvalni ste, dakle ipak ste Bugari". Arben Džaferi, lider demokratske partije Albanaca u Makedoniji, koja je u vladajućoj koaliciji, izjavio je da se dizanjem "graje" ništa ne postiže i da u Makedoniji postoje snage čiji je cilj pogoršavanje odnosa sa svim susedima, osim sa Jugoslavijom. On je dodao i da su u sve ovo umešani i prsti KOS-a.

Bugarske partije su skoro jednoglasno podržale odluku o zabrani Omo ilinden-pirin-a. Jedino je bugarski Helsinški komitet za ljudska prava reagovao, tvrdeći da je odluka bugarskog ustavnog suda u suprotnosti sa međunarodnim konvencijama o pravima manjina.

Partija Omo ilinden-pirin, koja okuplja Makedonce u Bugarskoj i koja je na lokalnim izborima u Bugarskoj već dobila predstavnike u nekoliko bugarskih opština, najavila je da će svoja prava tražiti pred sudom u Strazburu.

Broj Makedonaca u Bugarskoj na popisima posle Drugog svetskog rata se kretao između 150.000-200.000, a sada se samo 7500 ljudi deklariše kao Makedonci.

V.Z.

prethodni sadržaj naredni

vrh