Svet

Vreme broj 484, 15. april 2000.

Republika Srpska

Veliki pojeli male

Dodik je sa svojim SNSD-om ostvario najbolji izborni rezultat do sada

Dan nakon održavanja drugih posleratnih lokalnih izbora u BiH, atmosfera je najusijanija bila u izbornim štabovima većih političkih partija, gde su prikupljani podaci sa glasačkih mesta i zbrajani glasovi. Srpska demokratska stranka (SDS) prva se oglasila i saopštila da je odnela izbornu pobedu u većini opština RS. Lider Partije demokratskog progresa (PDP) Mladen Ivanić nešto kasnije je zadovoljno konstatovao da je njegova stranka osvojila "snažnu treću poziciju na nivou RS", dok je Stranka nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika potvrdila ranije informacije da je na drugom mestu. Istog dana prve nezvanične podatke izbornih rezultata saopštile su i lokalne izborne komisije, a dan kasnije nezvanične rezultate sukcesivno je počeo da objavljuje i OEBS. Dilema više nije bilo – najviše glasova srpskog biračkog tela u RS osvojio je SDS, Dodikov SNSD zauzeo je drugu poziciju, dok je Ivanićevom PDP-u pripalo treće mesto. Socijalisti su se morali zadovoljiti četvrtom pozicijom, dok je Srpski narodni savez (SNS) Biljane Plavšić, na osvojenom petom mestu, izrazio zadovoljstvo pobedom u Drinićima, Kneževu i Milićima?!

Lokalni izbori u RS su, nakon duže vremena, uspeli da na političkoj sceni iskristališu pet relativno velikih stranaka (SDS, SNSD, PDP, SPRS i SNS) i istovremeno minimiziraju mnogobrojne "patuljaste" koje su dosad gutale deo biračkog tela. SDS je najveći pobednik proteklih izbora, ne samo zato što će sa najviše osvojenih glasova formirati vlast u najviše loklanih zajednica već zbog pobedničkog povratka u politički život RS.

Prvi čovek "umivenog" SDS-a Dragan Kalinić ocenio je da rezultati izbora potvrđuju podršku naroda "umereno nacionalnoj i snažno patriotskoj i demokratskoj politici" njegove stranke. Uspeh SDS-a, međutim, više nego u zaslugama stranke na koje se pozivaju njeni čelnici, treba tražiti u nemalim greškama vladajuće koalicije "Sloga". Umesto rešavanja starih afera, vladajuća koalicija otvorila je nove, potvrdila da su joj bliski kriminal i korupcija i da nije daleko odmakla od ranijeg modela vladavine SDS-a. Uz sve to, napredak na ekonomskom planu je sve manji, a socijalna beda sve veća.

SDS je dobitnik i zbog toga što je u predizbornom periodu raskrstio političko partnerstvo sa Srpskom radikalnom strankom (SRS), koja joj nije mogla oprostiti izlazak na izbore.

Milorad Dodik je sa svojim SNSD-om ostvario najbolji izborni rezultat do sada, ali se istovremeno našao i u najvećoj političkoj opasnosti otkako je postao premijer RS. Paradoks leži u tome što je Dodik "pokupio" biračko telo "Sloge". Dodikov uspeh značio je katastrofu koalicionih partnera, pre svih SNS-a ali i dojučerašnjih partnera-socijalista, stranaka koje su izgubile jasan politički program i orijentaciju.

Ivanićev PDP, iako na trećoj poziciji, ima razloge za slavlje. Ta stranka je nakon samo šest meseci postojanja uspela da osvoji 54.000 glasova, ravnomerno raspoređenih i na zapadu i na istoku RS.

Nesporna je snaga lidera te stranke Mladena Ivanića, koji osim stručnosti, znanja i dobre pozicije u delu međunarodne zajednice (evropskom) ima i dozu nacionalnog, potrebnu da zadobije simpatije etnički još uvek uglavnom opredeljenog glasačkog tela. PDP je "otkinuo" dobar deo glasova SNS-a, ali na birališta izveo i one birače koji su dosad apstinirali.

Plavšićkin SNS nesporno je veliki gubitnik ovih izbora. Politički program te stranke vezao je svoju sudbinu za "Slogu" čiji je suveren odavno postao Dodik. I socijalisti su pobeđeni, ali ne od drugih nego od sebe samih.

Dan nakon izbora, doskora visoki funkcioneri te stranke Nebojša Radmanović, Dragoljub Trivanivić i Momir Malić objavili su da su osnovali novu partiju – Demokratsku socijalističku partiju, a četiri opštinska odbora (Banjaluka, Novi Grad, Prnjavor i Rogatica) saopštili su da istupaju iz SPRS-a i prelaze u novu stranku.

Ni ovi izbori neće značiti trajniju stabilizaciju prilika u RS. Osim što su potvrdili vlast SDS-a u većini opština, izrodili PDP i donekle osnažili Dodika na lokalnom nivou, oni predstavljaju i polazni osnov strankama za predstojeće parlamentarne izbore u oktobru. Stoga nijedna od tih stranaka neće predložiti primirje niti činiti korake koji će joj umanjiti izglede za pobedu.

Konačno, izbori su najveći poraz radikala. Nakon što im je OEBS zabranio da učestvuju na izborima, a njihov poziv na bojkot nije naišao na odgovor, čeka ih odlazak iz lokalne vlasti gde su do sada u dobroj meri participirali. Politički i medijski marginalizovanim, radikalima je preostalo da čine što i u proteklih mesec dana – na sva usta opanjkavaju "Slogu" i doskorašnje partnere iz SDS-a, koji s njima nisu želeli da dele put bez povratka.

Ljiljana Kovačević (Beta)

prethodni sadržaj naredni

vrh