Politika

Vreme broj 486, 29. april 2000.

Crna Gora

Mirjana Marković protiv Đukanovića

Koliko će rezultati lokalnih izbora u Podgorici i Herceg-Novom uticati na budućnost i Crne Gore i SR Jugoslavije

Građani Podgorice i Herceg-Novog ponovo se svrstavaju u dva ljuta i, čini se, nepomirljiva tabora, namjerna da 11. juna, kada su zakazani lokalni izbori, u pomenutim opštinama osvoje pobjedu. Na jednoj strani su vladajuća koalicija koju čine Demokratska partija socijalista, Socijaldemokratska partija i Narodna stranka, a na drugoj Socijalistička narodna partija, Srpska narodna stranka, Srpska radikalna stranka i Jugoslovenska udružena levica. Liberalni savez će pokušati da sopstvenim snagama i kritikom jednih i drugih povrati što više glasova koje im je prije dvije godine usisala vladajuća koalicija, a za mandate odbornika u Podgorici samostalno će se nadmetati Demokratska unija Albanaca i Demokratski savez.

Vladajuća koalicija "Da živimo bolje – Milo Đukanović" nastupa s neskrivenom ambicijom da na ovim izborima još ubjedljivije pobijedi i izbjegne nužnost da pravi postizbornu koaliciju sa Liberalnim savezom, kao što je bila primorana prije dvije godine. Do lokalnih prevremenih izbora, uostalom, došlo je zbog toga što je Liberalni savez u Podgorici i Herceg-Novom jednostrano raskinuo pomenutu koaliciju.

Svi analitičari novo odmjeravanje snaga označavaju i kao test, čiji će rezultat sasvim izvjesno uticati ne samo na budućnost Crne Gore već i na sudbinu zajedničke države.

NOVO PARTNERSTVO: Na drugoj strani je nova koalicija – Jugoslavija – SNP, SRS, SNS, JUL – Momir Bulatović, koja bučno najavljuje pobjedu, a potom i ubrzavanje raspisivanja prevremenih republičkih izbora, odnosno rušenje, kako kažu, "odnarođene crnogorske vlasti". Socijalistička narodna partija se pojedinačno dobro nosi sa DPS-om, tako da je mnoge iznenadila odluka da se pravi već pomenuta koalicija sa radikalima, JUL-om prije svega, koje su na prošlim izborima u Podgorici i Herceg-Novom osvojili zajedno nešto više od 1000 glasova. Od toga JUL je u Podgorici imao oko 50, a u Herceg-Novom 36 glasova. I u okviru samog SNP-a javila se dilema da li će koalicija "Jugoslavija" osvojiti više glasova nego ako bi njene članice nastupile pojedinačno. Nezadovoljstvo je bilo evidentno u dijelu članstva koji ne može da shvati partnerstvo ni sa Šešeljem ni sa Mirjanom Marković, a razmirica oko toga bilo je i u vrhu partije. Govorilo se i o mogućem raskolu, da bi na kraju, sudeći prema izjavama vrha SNP-a, izgledalo kao da spora i nije bilo, odnosno kao da je sve nesporazume razriješila sadržina koalicionog sporazuma po kojem, navodno, radikali i julovci ne mogu računati na odborničke mandate u slučaju da koalicija osvoji manje glasova nego na prošlim izborima. Srpska narodna stranka u tom smislu bolje stoji od radikala i JUL-a, i otpora prema partnerstvu sa njom nije bilo, tim prije što su oni stari saborci čak i iz krvavih demonstracija u Podgorici januara 1998.

Nužnost lokalnih izbora odložila je najavljeno, istina neoročeno razrješavanje odnosa u Federaciji, pa i raspisivanja referenduma o državnopravnom statusu Crne Gore, tako da je sada jasno da se povratak tim temama očekuje tek nakon rezultata lokalnih izbora. Jasno je i da međunarodna zajednica koja budno prati dešavanja u Crnoj Gori opominje da bi o referendumu zvanična Podgorica trebalo da razmišlja tek nakon lokalnih izbora, jednako kao i o izlasku ili neizlasku Crne Gore na savezne izbore koje zagovara Beograd, što sve skupa iznova podiže tenzije.

BEZ MILOSTI: Izborna kampanja bez milosti je u toku. Socijalistička narodna partija obećava da će se u Podgorici i Herceg-Novom "odbraniti Jugoslavija, zajednica ravnopravnih republika, i da će time početi kraj marionetskog režima Crne Gore". Predrag Bulatović, potpredsjednik SNP-a, koji je slovio kao protivnik koalicije sa radikalima i JUL-om, objašnjava da su okupljene sve projugoslovenske partije, bez obzira na programske razlike. U kampanji te razlike su zamrznute, mada se to ne bi reklo po nastupu saveznog ministra Nebojše Veličkovića koji je na tribini Srpske radikalne stranke u Podgorici govorio o odbrani samo srpske države i srpskog naroda. Direktor direkcije JUL-a Zoran Babić je ubijeđen da će JUL ojačati koaliciju koja je odgovor na koaliciju "secesionističkih nacionalnih partija, manjinskih naroda i separatističkih crnogorskih partija potpomognuta od inostranih centara moći, plaćena i logistički podržavana".

Savezni ministar Želidrag Nikčević i predsjednik SNS-a kaže da nema namjeru da se zbog ideoloških različitih stranaka izvinjava pred razbijačima naše države, koje evo tri godine iz Crne Gore protjeruju srpski jezik i srpsku crkvu.

Teško se oteti utisku da je u započetoj kampanji uzdržana Vojska Jugoslavije u Crnoj Gori. Na nekoliko skupova tokom boravka načelnika Generalštaba VJ Nebojše Pavkovića u Crnoj Gori odapete su otrovne strijele prema crnogorskom vrhu i crnogorskoj policiji, koja je vojsci i novoj koaliciji trn u oku.

Aktuelna vladajuća koalicija sada već novu Bulatovićevu koaliciju naziva blokom Mirjane Marković, i ocjenjuje da su se udružile snage haosa i bezumlja koje ne odustaju od totalnog uništenja države i naroda. Otvaranje prema svijetu, reforme, demokratija i svestrani razvoj, najava su izgledne budućnosti Crne Gore, uz konkretizaciju projekata za koje Crna Gora uskoro dobija kredite. Crna Gora u novoj zajednici sa Srbijom ili onako kako narod odluči, uz napomenu da niko ne može mimo naroda Crne Gore odlučivati o njenom državnopravnom statusu, odgovor je na optužbe za razbijanje Jugoslavije i separatizam.

U svakom slučaju, na sceni je velika bitka i pitanje je kako će se okončati. Ne što se samog izbornog rezultata tiče, jer sva dosadašnja istraživanja govore u prilog vladajućoj koaliciji, koliko što ostaje sasvim otvoreno pitanje kako će na rezultat izbora reagovati Bulatovićeva koalicija koja tvrdi da će biti pobjednik ukoliko izbori budu pošteni. Da li je to priprema za eventualne već viđene nemire?

Velizar Brajović

prethodni sadržaj naredni

vrh