Meridijani

Vreme broj 488, 13. maj 2000.

Fritaun:

"Plavi" na muci

Velika Britanija i SAD nevoljno su pristale da pruže simboličnu podršku mirovnim trupama UN-a u Sijera Leoneu, bivšoj britanskoj koloniji, gde su se sukobi obnovili nakon kratkotrajnog prekida vatre. Malobrojne snage UN-a u Fritaunu potpuno su nemoćne da zaštite civile od novog talasa nasilja, a pobunjeničke snage drže više od 500 pripadnika misije UN-a kao taoce.

Uprkos energičnom zalaganju generalnog sekretara UN-a Kofija Anana da SAD i Velika Britanija pošalju pojačanje u Sijera Leone, Klintonova administracija pristala je da obezbedi transportere, dok su Britanci odobrili 700 pripadnika specijalnih jedinica, koji će u prvom redu biti zaduženi za evakuaciju Britanaca iz Fritauna. Generalni sekretar Kofi Anan, koji je pre nekoliko dana zamolio američku administraciju da obezbedi transport tri mirovna bataljona, sastavljena od jordanskih, indijskih i bangladeških trupa, susreo se i sa sekretarom Stejt Dipartmenta Medlin Olbrajt i naglasio neophodnost većeg američkog angažovanja u suzbijanju nasilja. SAD će obezbediti transport više stotina vojnika iz Bangladeša u Sijera Leone, ali nema zvaničnih informacija kada bi njihovo razmeštanje počelo. Američka administracija je saopštila da očekuje ishod samita zapadnoafričkih zemalja u Nigeriji, čije su trupe angažovane na očuvanju mira. Od predviđenih 11.000 vojnika, u okviru mirovne misije UN-a na terenu se nalazi tek nešto više od 2000 njih. Portparol u UN-u Fred Ekhart izjavio je da su vojnici naoružani samo ličnim naoružanjem, a da su im pobunjenici već oteli petnaestak oklopnih vozila. Takođe, zastarela oprema onemogućava komunikaciju. Bez pomoći Britanaca i SAD može se dogoditi da se mirovne trupe u potpunosti evakuišu iz Sijera Leonea, ukoliko se ispostavi da su pobunjeničke snage Fodaja Sankoa preuzele čvrstu kontrolu, naročito na onim delovima gde se nalaze rudnici dijamanata. Kofi Anan apelovao je i na susedne zemlje, u prvom redu Liberiju i Gvineju, da se uzdrže od ubacivanja terorističkih grupa i pružanja podrške lideru pobunjenika Sankou. Predsednik Liberije Čarls Tejlor (koga, dakako, ne bi trebalo brkati sa čuvenim teoretičarem multikulturalnosti) otvoreno podržava snage Ujedinjenog fronta koje predvodi Sanko. Diplomatski kor već se evakuisao iz Fritauna, a Kofi Anan je sveo broj civilnih predstavnika UN-a na samo oko 50. U proteklih osam godina, tokom kojih je besneo jedan od najsurovijih posthladnoratovskih sukoba, život je izgubilo 20.000 ljudi, a oko dva i po miliona ih je raseljeno. Sanko je udružio snage sa pobunjenicima koje predvodi Džoni Pol Koroma, i smatra se da je ukupni broj pobunjenika koji se bore protiv međunarodnih snaga pod komandom Nigerije blizu 50.000.

Belkiš:

Trka

Turske vlasti su na jugoistoku zemlje, u blizini mesta Belkiš, počele sa gradnjom velike hidrocentrale i veštačkog jezera, kako bi poboljšale sistem za navodnjavanje i obezbedile veću količinu električne energije. Voda je opasno narasla u ovom području i preti da poplavi Belkiš, ali to neće ugroziti samo lokalno stanovništvo. Poslednjih meseci, arheološka istraživanja ukazuju da bi se na području oko Belkiša mogli nalaziti ostaci drevnog grada sa jednom od najvrednijih zbirki rimskih mozaika, vrednijom od one u Pompejima. Ukoliko se područje poplavi, zbirka bi mogla biti uništena pre nego što ugleda svetlost dana. "Biće to prava tragedija", izjavio je "Njujork tajmsu" šef arheološkog tima Mehmet Onal. "Do sada smo pronašli tek dve vile, sa 12 predivnih mozaika. Pretpostavljamo da se zakopane nalaze još stotine vila."

Trka arheologa i vladinih inženjera je u toku, i ako se izgradnja hidrosistema nastavi, arheolozima će ostati manje od mesec dana da spasu ono što se nalazi ispod zemlje. Do sada je iskopano i preko 65.000 komada keramike i bronzana statua boga Marsa. Svi mozaici premešteni su u obližnji Gaziantep, i vrlo su malo oštećeni. Na njima je najviše prizora iz starogrčke mitologije, sa likovima Posejdona i Tetisa. Na jednom je prizor kako Persej spašava Andromedu od morskog čudovišta, a svaki je veličine omanje sobe.

Reč je o ostacima drevnog grada Zevgme koji se nalazio na istočnim obodima Rimskog carstva. Pretpostavlja se da je u njemu živelo više od 70.000 stanovnika i da je bio rimski vojni logor. Kako se nalazio na putu svile, postao je i bogat trgovački centar, i otuda raskošne vile sa vrednim mozaicima.

prethodni sadržaj naredni

vrh