Nedelja

Vreme broj 490, 27. maj 2000.

Kako pobediti na izborima (7)

Muka mi je od podržavanja

Ovaj tekst sam napisao na jedvite jade iz jednog sasvim prostog razloga: pod pobedom na izborima podrazumevam samo korenitu promenu sadašnje situacije u kojoj se svi nalazimo, a ne mogućnost da Đinđić ponovo bude beogradski gradonačelnik, pa da ga Drašković posle nekoliko meseci smeni. Kada bi se ove godine pored lokalnih održavali i republički izbori, onda bih celu stvar mogao da podvedem pod vrlo jednostavan zaključak da je svakoj zemlji u kojoj je na vlasti jedna partija punih dvanaest godina više nego korisno da se ona malo skloni i da se u vođenju zemlje oproba neko drugi. Ovako, kada će se glasati samo o tome ko će dodeljivati poslovne prostore i lokacije za kioske u naredne četiri godine, nešto i nemam preterano valjan razlog da se u celu stvar posebno udubljujem. Kratko i jasno: muka mi je više da zalažući se za promene podržavam one koji su se poslednjih godina izigravajući opoziciju obogatili, koji su do juče nosili ljubičasta a danas nose firmirana odela, koji smatraju da je sasvim normalno da odlaze na noge svetskim zlikovcima koji su do juče bombardovali ovu zemlju tražeći od njih podršku za promene u Srbiji, koji misle da smo svi mi budale i da ne primećujemo kako je to čudno kad se mesecima zalažu za izbore, a ne za ulicu, a onda odjednom počnu da vrište "ustanak, ustanak", i tako režimu omoguće da potpuno legalno preuzme Studio B i Radio B2-92...

Jedina za srpski narod bitna stvar u ovom trenutku jeste da se izbegne građanski rat, jer promena ili ostanak vlasti u Srbiji nisu vredni gubitka ijednog ljudskog života. Zato bi, ako me već pitate, srpska opozicija trebalo momentalno da otkaže sve mitinge, da u narednih deset dana napravi jedinstvene liste za lokalne izbore, objavi ih, i poruči vlastima da su oni spremni za izbore na kojima će sigurno pobediti jer je na njihovoj strani 70 odsto naroda. A to da li će izbori biti zakazani za jul ili decembar, to uopšte nije bitno. One koji iz bilo kog razloga izvrdavaju pravljenje takve liste trebalo bi odmah isključiti iz redova Udružene opozicije Srbije. Isto bi trebalo uraditi i sa svim ekstremistima i cirkusantima koji danas propagiraju ideje poput "Vojvodina republika" i koji bi sutra da vešaju ili streljaju po gradskim trgovima. Ovoj zemlji i ovom narodu bilo je dosta ubijanja i pogibija u poslednjih sto godina, za narednih dvesta. Ovom zemljom mora da zavlada ideja opraštanja i zajedništva, koju mi više nemamo. Ljudi moraju da shvate da se sve ružno što se dešava njihovim komšijama dešava i njima, da među nama živi 30.000 dece koja su ostala bez jednog ili oba roditelja u ratovima vođenim tokom poslednjih desetak godina, i da je dužnost svih nas da im tog poginulog oca ili majku nadomestimo koliko je god to moguće, a ne samo da budemo pioni u rukama i jednih i drugih koji se, čast pojedincima, bore samo za sebe i svoje privilegije.

P.S. Da ne bude zabune, autor ovog teksta će na sledeće izbore izaći i, bez obzira na sve, glasati za jedinstvenu listu. Sam čin glasanja bi mu mnogo lakše pao kada bi Paja Krunić ispunio obećanje dato "Blicu" u vreme kampanje za republičke izbore 1997, kako će čim izbori prođu objasniti kako je od opštine Zvezdara dobio stan, koji je otkupio i prodao u vreme dok je veća skupina naivaca danima šetala Beogradom da bi taj isti Paja Krunić postao predsednik gradske vlade.

Autor je bio lider Studentskog protesta 92
(savetnik Branka P. Popovića), trenutno politički neangažovan

Mini intervju: Danijel Cvjetićanin, profesor Ekonomskog fakulteta

To je devalvacija

Savezna uprava carine je u subotu 20. maja počela da na uvoznu robu obračunava dažbine po novom kursu: 19 dinara za jednu nemačku marku. Špediteri koji obavljaju uobičajene poslove za svoje klijente dobili su usmeni nalog o povećanju carinske stope od saveznih carinskih organa.

"VREME": Savezna uprava carine je iznenada objavila novi kurs od 19 dinara za jednu nemačku marku. Da li je savezna vlada donela neku odluku o povećanju carinske stope?

Danijel Cvjetićanin: "Ništa zvanično nije objavljeno, moguće je da se takav propis pojavio u nekim internim carinskim glasilima. Carinski službenici već od subote obračunavaju uvoznu robu po novoobjavljenoj carinskoj stopi. Već su me mnogi moji prijetalji i poznanici pitali šta mislim o tome, i da li će nova carinska stopa uticati na povećanje cena. Naravno da će uticati na povećanje cena, međutim, posledice će biti mnogo manje od očekivanog. Ovim usmenim nalogom carinskih organa direktno će biti pogođeni uvoznici lekova, sirovina, otkup deviza od izvoznika... U nekoj drugoj zemlji potez carinskih organa koji povećava stopu 330 odsto izazvao bi velike promene na tržištu.

Da li je to uvod u devalvaciju?

To nije uvod u devalvaciju, to je devalvacija. Glavna funkcija zvaničnog deviznog kursa je obračun carina, a kad se carinska stopa promeni, naravno da to izaziva devalvaciju. Međutim, mi se nalazimo u dosta čudnoj situaciju – imaćemo devalvaciju bez devalvacije! Ono što nas ekonomiste mnogo više brine od povećanja cena jeste to što se pojavljuje čitava lepeza kurseva i institucija koje sebe smatraju pozvanim da proglase svoj kurs. Narodna banka Jugoslavije ne odustaje od svog kursa od šest dinara za jednu nemačku marku; dileri na ulici imaju ovih dana svoj kurs od 22–23 dinara za marku; preduzeća određuju žiralni kurs od 26–28; prodavi benzina takođe imaju svoj kurs. Jedan republički funkcioner rekao je da će kažnjavati svaku firmu koja zaračunava marku više od 15 dinara – dakle i on ima svoj kurs. Savezna uprava carine je sada izašla sa svojim kursom od 19 dinara za jednu nemačku marku, a domaćice imaju svoj kurs. Jedna moja poznanica saopštila je svom mužu kako je cipele platila 60 DM, a zapravo platila ih je više od 3500 hiljade dinara. Kako to? "Pa tako, lepo, ja imam svoj kurs!", rekla je ona.

Biljana Vasić

sadržaj naredni

vrh