Politika

Vreme broj 490, 27. maj 2000.

Vodič za alternativno informisanje

Talasanje nad Srbijom

Nedostatak nezavisnih elektronskih medija u Beogradu stvorio je pogodnu klimu za širenje glasina i lažnih vesti, kao i potrebu da se razviju alternativni načini informisanja građana

Ko god je u sredu 17. maja iščekivao jutarnji dnevnik programa Radija B2-92 uzalud se nadao da kašnjenje emisije ide na dušu pomahnitalim kompjuterima u studiju, sa kojima se tehničari radija upravo rvu. Da se dosetio da uključi Studio B (televiziju ili radio), razvejao bi sebi sve sumnje i utvrdio da se događa nešto mnogo ozbiljnije, iznenadna promena uređivačke koncepcije na svim frekvencijama pomenute kuće.

Akcijom preuzimanja Studija B od strane republičke vlade, glavni grad Srbije i Jugoslavije ušao je u najduži period bez nezavisnih elektronskih medija od njihovog nastanka 1989. godine, ako ne računamo prošlogodišnje tromesečno ratno stanje kada je informisanje u celini bilo pod kontrolom druge vrste. Tek da podsetimo, u prethodnoj deceniji u dva navrata na nekoliko dana obustavljan je program nekadašnjeg Radija B92, tokom zimskog protesta '96/97 (slučaj koaksijalnog kabla) i 9. marta 1991, zajedno sa Studiom B ("Ova stanica, ocenjeno je, neposredno je uticala svojim obaveštavanjem na podsticanje agresivnosti...").

Obe krize trajale su kratko, bile su praćene masovnim okupljanjima na ulicama, i na njihovo pozitivno razrešenje delimično su uticali i spoljni faktori. Iako je nedostatak nezavisnih elektronskih medija predstavljao hendikep za informativni sistem u gradu, štampani mediji su to nastojali da nadoknade vanrednim izdanjima. To je 1991. radila "Borba", a pet godina kasnije "Demokratija". U vreme zimskog protesta (zima '96/97) Jugoslavija je već bila priključena na internet, ali je broj korisnika bio relativno mali, a važnost ovog medija ozbiljno potcenjen. Svoje pionirske Internet prezentacije imalo je tek nekoliko nedeljnika i Radio B92, i nijedan dnevni list.

Sadašnja kriza znatno je ozbiljnija po beogradske nezavisne elektronske medije, pre svega zbog činjenice da su sada direktna meta, za razliku od prethodnih slučajeva kada su se našli "na putu" političkom obračunu vlasti i opozicije. Zbog toga, kao i zbog odsustva spoljnjih faktora koji bi eventualno mogli da utiču na vlasti u Srbiji, male su šanse da bi medijska situacija u Beogradu u dogledno vreme mogla biti vraćena u "pređašnje stanje". Beograđani koji žele da budu dobro informisani, što znači da primaju informacije i iz izvora koji nisu pod direktnom kontrolom države, moraće za to da ulože dodatan napor i izgrade svoj alternativni sistem informisanja, kombinujući izvore i tehnike od kojih ćemo neke pomenuti u ovom tekstu.

Od nezavisnih elektronskih medija u gradu radi još samo Radio Indeks na frekvenciji 99,8 MHz. Radio Indeks emituje kratke vesti svakih sat vremena (na početku punog sata). Radio Pančevo (92,1 MHz) od srede popodne ne može se više čuti na teritoriji Beograda, pošto im je uklonjen predajnik koji je pokrivao veći deo glavnog grada. Ovaj predajnik zamenjen je slabijim, a u Beogradu se na istoj frekvenciji iz nepoznatog izvora emituju popularne melodije trubačkih orkestara ("Sa Ovačara i Kablara" – sa pevanjem, partizanska verzija, "Kazuj krčmo", "Kondorov let"...). Inače, Radio Pančevo je tokom prošlogodišnjeg NATO napada na Jugoslaviju stekao reputaciju medija spremnog da napravi mali iskorak izvan čvrste cenzorske stege i da javlja o dejstvima NATO avijacije pre nego što to, sa nekoliko sati zakašnjenja i selektivno, učini RTS. Beograđani to nisu zaboravili, kao ni vlasti. Pored Radio Pančeva, na teritoriji Beograda se uz dosta muke ponegde može uhvatiti i signal Televizije Pančevo.

Kako su Beograđani "zaista ludi za informacijama", naročito u vremenu koje ih obilato kreira, poraslo je interesovanje za programe na srpskom, odnosno južnoslovenskim jezicima koje na kratkim i srednjim talasima emituje nekoliko velikih radio stanica: Slobodna Evropa, BBC, Dojče Vele, Radio Frans Internasional i Glas Amerike. Vesti se emituju nekoliko puta dnevno, a šalju ih beogradski dopisnici ovih medija, koji izveštavaju o onome što se događa u gradu – što na ulicama, što u političkim krugovima. Reemitovanje ovih programa kažnjivo je po Zakonu o informisanju, slušanje još uvek nije. Da bi se ovi programi pratili, neophodan je nešto kvalitetniji radio prijemnik koji ima dobar prijem kratkih i srednjih talasa. Odlično mogu da posluže stari radio prijemnici ("Kosmaj" i sl.) koji imaju nešto veću osetljivost, kao i novi, digitalni, kod kojih se mogu memorisati frekvencije. Dužina antene nije beznačajna, što duža to bolja; u tu svrhu može da posluži i duži komad obične žice.

Vlasnici satelitskih antena imaju više mogućnosti da dođu do informacija i to ne samo gledajući vesti stranih televizijskih kuća. Na svaki analogni satelitski kanal koji nosi sliku ide još deset stereo audio kanala za emitovanje tona, a na nekima od njih emituju se radio programi. Ovu mogućnost iskoristio je program Radio B2-92, pre svega u svrhu povezivanja ANEM-ove mreže, a sada se to pokazalo naročito korisnim jer se program ovog radija trenutno može pratiti preko satelita (HOT BIRD 5, analogni, 13 stepeni istočno, polarizacija vertikalna, video 11114, audio 7.74).

Kompletan program koji Radio B2-92 emituje preko satelita može se slušati i na internetu, na adresi www.freeb92.net gde se objavljuju i najvažnije vesti u vezi za situacijom u zemlji i posebno sa preuzetim/zatvorenim medijima. Program se na internetu emituje u dva formata, Real Audio i MP3, tako da je za slušanje neophodan odgovarajuži softver, odnosno plejer za jedan od ova dva formata. Novije verzije Majkrosoft Eksplorera i Netskejp Komunikatora imaju ove programe vež ugrađene, ali i kada to nije slučaj ovaj softver se bez problema i krajnje jednostavno može spustiti sa interneta i instalirati na kompjuter (nije potrebno nikakvo predznanje, sve se radi u nekoliko poteza, odgovaranjem na krajnje jednostavna pitanja, naravno za one koji znaju engleski). Da bi se ovi programi pratili, morate biti stalno na vezi i ta veza mora biti zadovoljavajužeg kvaliteta. Radio Pančevo se na internetu emituje od pre nekoliko dana na adresi www.freeserbia.org .

Iako je broj korisnika interneta u Jugoslaviji relativno mali (oko 1 odsto populacije), značaj ovog medija izuzetno je porastao s obzirom na okolnosti. Prezentacije dnevnih listova "Blic" (www.blic.co.yu), "Glas javnosti" (www.glas-javnosti.co.yu) i "Danas" (www.danas.co.yu) ažuriraju se više puta dnevno, mada ne i dovoljno brzo za galopirajuže događaje. Agencija Beta (www.beta-press.com) daje apstrakte svojih vesti besplatno na svojoj prezentaciji, dok je najažurnija Demokratska stranka (www.demokratska.org.yu), koja izveštava bukvalno iz minuta u minut, mada povremeno objavljuje neproverene informacije. No "kikseve" pravi i CNN, koji je prošlog četvrtka na svojoj internet prezentaciji objavio da je u Beogradu teško ranjen potpredsednik republičke vlade, što je istoga dana demantovano.

Medija centar (www.mediacentar.org.yu) i B2-92 na svojim prezentacijama nude i mogužnost dobijanja vesti elektronskom poštom svima koji se za takav servis prijave. Bilteni se šalju nekoliko puta dnevno, u zavisnosti od brzine događanja, što je izuzetno korisno za one koji ne mogu mnogo vremena da provedu na mreži.

Alternativno informisanje predviđa i veliku solidarnost onih koji imaju informaciju sa onima koji bi želeli do nje da dođu. Naravno, uvek postoji opasnost da se u takvom prenošenju nešto doda (ili oduzme) što može da napravi vežu štetu, te je neophodna povežana doza skepticizma prema svemu što čujemo ovih dana.

Uprkos svemu, načuljite uši.

Zoran Stanojević

prethodni sadržaj naredni

vrh