Nedelja

Vreme broj 492, 10. jun 2000.

Kako poraziti režim na izborima (10)

Kako iz bespuća?

Vlast u Srbiji svojom katastrofalnom politikom dovela je državu i srpski narod u potpunu međunarodnu izolaciju i na sam rub propasti. Neophodna nam je nova nacionalna i državna politika, promišljena i mudra – politika koja će omogućiti ekonomski oporavak i politički preporod.

Osnovne strateške tačke te politike su: bazični konsenzus o Srbiji kao političkoj zajednici, ubrzani ekonomski razvoj, demokratizacija, uspostavljanje urušenih institucija i vladavine prava, slobodni mediji, univerzitet i svi segmenti civilnog društva, redefinisanje odnosa Srbije i Crne Gore, rešavanje kosovskog pitanja, ustavne promene, priprema odgovarajućih zakona saobraženih evropskim standardima, demokratski i slobodni izbori, povratak Srbije u međunarodnu zajednicu.

Ni vlast, ni lideri vodećih opozicionih stranaka nisu dorasli tom istorijskom zadatku. Zbog toga je nužno da se svi građani Srbije koji žele promene, sve političke stranke ili njihovi delovi, Otpor i drugi pokreti, sindikati, udruženja i nevladine organizacije, udruže oko jedinstvenog programa – "Demokratskih snaga promene" (DPS), i formiraju jedinstvenu izbornu listu – "Spas Srbije".

Do zajedničkog programa bi se došlo za okruglim stolom "Demokratskih snaga promene", a do jedinstvene liste organizovanjem preliminarnih izbora koje bi one organizovale. Na preliminarnim izborima učestvovali bi svi oni koji su zainteresovani za promene a biraće se kandidati za poslanike, kandidat za premijera i kandidat za predsednika. Kandidati za poslanike će sačinjavati Skupštinu izborne koalicije. Ova Skupština će usvojiti politički i ekonomski izborni program i na predlog kandidata za premijera, predložiti kandidate za buduću nadstranačku vladu stručnjaka.

Budući da sadašnji sukobi prete da prerastu u krvoproliće i pogibelj, prvi korak koalicije "Demokratskih snaga promene" mora biti sprečavanje građanskog rata: 1) izbegavanje sukoba i nasilja (prekinuti neuspešne demonstracije, izbegavati sukobe s policijom, koristiti legalne puteve političke borbe); 2) formiranje kriznih štabova za pomoć žrtvama represije (obezbediti materijalnu, pravnu, medicinsku i moralnu podršku svim žrtvama represije), 3) garancije protiv revanšizma, i 4) opozicione stranke u ovom teškom trenutku moraju pokazati mnogo više mudrosti i spremnosti koje su neophodne da bi se obuzdalo nasilje i organizovano stalo u odbranu osnovnih ljudskih prava, i 5) okrugli sto između DSP-a i vlasti.

U cilju promovisanja programa i kandidata "Demokratske snage promena" će formirati stručnu ekipu za vođenje izbora, promovisati program i nove ljude po čitavoj Srbiji i dijaspori, osnovati vlastite novine i časopis, radio i TV stanice, pripremati se za redovne izbore.

Finansijsku podršku koalicija DSP bi obezbedila prikupljanjem sredstava od svojih članica, od svih građana Srbije i svih Srba u svetu koji podržavaju promene. Formirati nezavisnu komisiju koja će pratiti trošenje prikupljenih sredstava i obezbediti javnost u radu koalicije DSP. Ne tražiti pomoć od stranih vlada ili fondacija, jer do pobede moramo doći sami.

Izborna koalicija "Spas Srbije" postaviće uslove režimu za izlazak na izbore. Ti uslovi biće precizirani za okruglim stolom DSP-a, a kao predložak može poslužiti CESID-ov predlog. Sve dok se ne uspostave ti uslovi, koalicija "Spas Srbije" neće izlaziti na izbore. Za uspostavljanje tih uslova koalicija će se boriti svim legalnim načinima političkog pritiska.

Posle pobede na opštim izborima, dužnost će preuzeti već ranije formirana prelazna vlada stručnjaka sa mandatom od dve godine. Članice izborne koalicije "Spas Srbije" raspodeliće osvojene poslaničke mandate shodno rezultatima preliminarnih izbora.

Ukoliko izborna koalicija "Spas Srbije" izgubi na izborima, priznaće izborne rezultate i nastaviti da se priprema za nove izbore. Ukoliko, pak, režim odbije da posle svog poraza preda vlast, pozvaće građane da masovno izađu na ulice i primorati režim da prizna izborni rezultat.

Nakon isteka dvogodišnjeg mandata biće raspisani izbori za Ustavotvornu skupštinu. Za te izbore će se sve političke stranke pripremiti pod ravnopravnim uslovima.

Bez obzira na brojne stranputice, ovaj put vodi izlazu iz istorijskog ćorsokaka ka modernoj, slobodnoj i demokratskoj Srbiji. Šanse za to još postoje. Vreme za promene ističe. Dosta je bilo poniženja, bede i rata.

Poslednji je čas za izbore i preporod Srbije.

Mini intervju
Mlađan Dinkić, izvršni direktor G 17 Plus

Nema reformi bez para

Predlog o održavanju donatorske konferencije za rekonstrukciju Srbije nakon promene vlasti – inicijativa G 17 Plus koju je prihvatilo 20 opozicionih političkih partija – ući će u redovnu proceduru Pakta za stabilnost Jugoistočne Evrope. Mlađan Dinkić kaže za "Vreme" da je, ne računajući dobijenu jasnu podršku, značajno da je Srbija prvi put dobila stolice u okviru zasedanja Pakta za stabilnost, zatim i da je formirana radna grupa koja će razmotriti tehničke detalje ovog predloga.

"Nakon političke podrške, preostali su nam razgovri sa ministrima finansija. Međunarodna zajednica se uvek žalila da opozicija nema pravih inicijativa, sada su možda dobili jednu prejaku inicijativu, ali sami su je tražili. Mi ćemo učiniti sve da u stručnom pogledu obradimo ovaj naš predlog, i od jedinstva ovih stranaka koje su predlog potpisale zavisiće njegova realizacija", kaže Dinkić.

"VREME": Vi insistirate da se konferencija održi pre izbora?

Dinkić: Tako nećemo gubiti vreme. Primer Crne Gore pokazao je da su krenuli da razmišljaju o reformama tek nekoliko meseci nakon što su došli na vlast i reforme sada idu jako sporo. Biračima treba jasno staviti do znanja šta dobijaju glasanjem za novu opciju, kako će izgledati društvo u kojem će živeti. Opozicija nije tako nešto do sada nudila svojim biračima, već je jedino kritikovala režim. Bez obzira na to šta partije nude u svojim programima, sada je specifičan trenutak, u kome reforme ne mogu dati rezultate bez finansijskih sredstava. Pa čak i ono poznato zalaganje opozicije za ukidanje sankcija u ekonomskom smislu potpuno je bez značaja ako je bez finansijske podrške. Nažalost, nje nema u zemlji i mi je moramo tražiti u inostranstvu.

Kako ćete postići da prosečna plata u ovoj zemlji bude 250 maraka?

Da plata na kraju prve godine mandata nove vlade bude 250 maraka – a sada je 88 maraka – moguće je postići ukoliko dobijemo finansijska sredstva iz inostranstva i ukoliko se sprovedu makroekonomske reforma koje predlažemo. Predvideli smo uravnoteženje državnog budžeta, stabilizaciju valute i ubrzanje procesa privatizacije. Planirali smo da u prvoj godini država dobije oko 350 miliona dolara za proces privatizacije, zatim da krene u reformu bankarskog sektora, a sve to bi doprinelo na kraju do rasta prosečnih plata, recimo do kraja 2001. godine, u svakom slučaju na kraju prve godine mandata.

Po svemu sudeći, sigurni ste da će opozicija pobediti na izborima?

Šanse za pobedu opozicije znatno bi skočile ako bi zajedno sa nama napravile ovu konferenciju. Bodo Hombah iz evropske komisije više puta je javno naglasio da je 2,3 milijarde evra rezervisano za buduću Srbiju. Ubeđen sam da, ukoliko bude želela da dobije izbore, opozicija će ih dobiti. Ako se neko bude predstavljao kao opozicija, a bude sarađivao i sa Miloševićem, to je šansa za poraz. Znam da većina građana želi promene, čak i više od nekih opozicionih lidera. Da li će neko u poslednji čas paktirati sa Miloševićem, to ja mogu da predvidim, ali ne smem da kažem. Uloga G 17 Plus, a pretpostavljam i Otpora, kao i drugih organizacija koje nisu stranke, jeste da se želja za promenom vlasti, koja je veoma velika u narodu, materijalizuje u izbornu pobedu.

Da li je ovo bio vaš prvi susret sa opozicionarima nakon razilaženja zbog beogradskog mitinga na Preobraženje 19. avgusta prošle godine?

Ovo je bio prvi zvaničan rad. Mislim da je veliku specifičnu težinu u Solunu dobila baš činjenica da je 20 stranaka stalo iza ovog predloga. Srpski pokret obnove jedini nije želeo da dođe čak ni na razgovore, zbog čega nam je veoma žao, jer smatramo da ta stranka ima izuzetno važno biračko telo. U okviru infrastrukturnog projekta mi smo planirali i gradove u kojima je i SPO na vlasti, jer pomažemo građanima a ne strankama. Gospodin Hombah je rekao da bi bilo dobro i da je SPO potpisnik inicijative, ali i da njihovo odsustvo neće zaustaviti proceduru. Mi idemo pravo, a ukoliko stranke idu levo pa desno, a onda opet dolaze do nas, to je stvar stranaka.

Jelena Grujić

sadržaj naredni

vrh