Politika |
Vreme broj 493, 17. jun 2000. |
Izbori u Crnoj Gori Trka se nastavlja U ovoj etapi "utakmice" između dve političke opcije pravog pobednika nema. Šta će dalje biti?
Pokazalo se i da je optimizam aktera bio deo taktike, a analitičari su ispravno ukazivali na to da se u crnogorskom biračkom tijelu gotovo ništa nije promjenilo. Iza paravana, u iščekivanju izbornih rezultata, jednako su grizli nokte i članovi koalicije "Da živimo bolje – Milo Đukanović" i koalicije "Jugoslavija – Momir Bulatović", a pogotovu Liberalni savez na čija se pleća sada svaljuje krivica što je izazivanjem ovih izbora uspio da Herceg-Novi "preda Miri Marković". CENA SAVEZA:
To što je vladajuća koalicija "Da živimo bolje" popravila
prethodni rezultat u Podgorici i uspjela da obezbijedi apsolutnu vlast po
svoj prilici osvajanjem čvrstih 28 mandata, uz mogućnost da poslije
ponavljanja izbora u Sukuruću i konačnosti rezultata izbora osvoji i 29.
mandat, može da bude značajno sa aspekta odbrane vlasti ali i pokazatelj
napretka reformskih procesa koji se odvijaju u Crnoj Gori. Podgorica može
biti pokazatelj ukupnog raspoloženja u Republici, samim tim što čini
trećinu Insistiranje na zakazivanju prijevremenih republičkih izbora Socijalistička narodna partija odbacila je već u noći između nedjelje i ponedjeljka. Ostaje da se vidi šta će uraditi vladajuća koalicija poslije hladne analize rezultata, a prije svega zbog gubitka u Herceg-Novom koji se, po opštem uvjerenju, dogodio zbog loše organizovane lokalne vlasti tokom protekle dvije godine, a i lagodnog ponašanja partija u vladajućoj koaliciji. POGREŠNA RAČUNICA: Za sada je za sve građane Crne Gore najznačajnije, a to im je donijelo i veliko olakšanje, što su izbori protekli bez incidenata i što su tenzije, izuzetno narasle uoči izbora, padale tokom čitavog izbornog dana. Zasluga za to, opšta je ocjena, može se pripisati izuzetno dobro organizovanim izborima kakve Crna Gora do sada nije vidjela. Čak i najsumnjičavijima je bilo jasno da je svaka izborna krađa i prevara na biračkom mjestu onemogućena. Glasački listići su bili sa kontrolnim kuponom, prskani su prsti nevidljivim sprejom, kutije su bile prozirne, a na biračkim mjestima bili su predstavnici svih stranaka.
Zanimljivo je i ono što se događalo u izbornom štabu Socijaldemokratske partije (SDP-a) Herceg-Novi, partije čije je lokalno rukovodstvo odlučilo da u Novom ne nastupa u sastavu koalicije "Da živimo bolje" već da na izbore ide samostalno. Već oko jedanaest sati bili su poznati rezultati izbora i bilo je jasno da SDP nije osvojio nijedan odbornički mandat. Tada je SDP napravio naknadnu postizbornu računicu koju je, očigledno, trebalo praviti nekoliko nedjelja ranije. Krajnje jednostavna izborna matematika: da su sve antibulatovićevske i antimiloševićevske stranke ušle u jedinstvenom bloku – "Da živimo bolje", liberali i SDP dobili bi 8186 glasova a koalicija "Jugoslavija – Momir Bulatović" bi dobila 8067. Rifat Rastoder potpredsjednik SDP-a i crnogorskog parlamenta, izvještaču "Vremena" je potvrdio tu računicu. Na kraju je koalicija "Jugoslavija – Momir Bulatović" osvojila 19 odborničkih mandata, "Da živimo bolje" 14, a 2 mandata pripala su liberalima. SUDBINA "MALIH": Opšti utisak izvještača "Vremena" je da je po srijedi dalja bipolarizacija crnogorskog biračkog tijela, prijelaz u dvostranački sistem a da male stranke kao što su liberali, koji su od 1991. godine izgubili polovinu svojih birača, i SDP-a, koji je jednostavno propao zbog rasipanja glasova u Herceg-Novom, nemaju šansi. Stvara se dvostranački sistem u kojem su na jednoj strani Đukanovićevci, a na drugoj Miloševićevci.
GRAD I SELO: Značajno za ocjenu procesa u Crnoj Gori jeste to što, po svemu sudeći, Đukanovićeva koalicija dobija sve više pristalica i izvan urbanih sredina. Đukanović je ovog puta pobijedio u Zeti koja je tradicionalno glasala za Miloševića i Bulatovića. Istina, sa svega 62 glasa razlike, ali je to veoma zabrinulo partiju Momira Bulatovića. Konačni rezultati će pokazati kako se glasalo u drugim sredinama u kojima je Bulatović imao jako uporište. Zanimljivo je opet da koalicija "Zajedno" koju sačinjavaju albanske partije nije uspjela da izbori nijedan odbornički mandat što je ponovo pokazalo da Albanci u Podgorici rađe glasaju za građanske nego nacionalne partije. I dok "bolježiveći" likuju u Podgorici, Predrag Bulatović, nosilac liste koalicije "Za Jugoslaviju" u Podgorici, zbog poraza je ponudio ostavku na dužnost potpredsjednika partije. Već je svima jasno da će ta ponuda glatko biti odbijena isto kao i ponuda Svetozara Marovića koji je svoj potpredsjednički mandat u DPS-u Đukanoviću stavio na raspolaganje zbog poraza u Herceg-Novom, gdje je bio šef izbornog štaba. Mir je ovladao crnogorskom političkom scenom i to je donijelo olakšanje a i uvjerenje da se u ovoj republici stvara klima za mirno i demokratsko izjašnjavanje građana o svim pitanjima, uključujući i ono o državnopravnom statusu. Ostaje, međutim, otvoreno pitanje da li će poslije svega u Crnoj Gori biti saveznih izbora, prijevremenih parlamentarnih na republičkom nivou, ali i referenduma. Sasvim izvjesno je da je već počela izrada nove strategije na obje strane. Velizar Brajović |
prethodni sadržaj naredni |