Svet

Vreme broj 494, 24. jun 2000.

Mirovni sporazum Etiopije i Eritreje

Dve godina besmisla

Oko 1,1 milion od ukupno 3,5 miliona stanovnika ionako siromašne zemlje pobeglo je iz domova i sa farmi, i mnogi sada žive u isušenim rečnim koritima, pećinama i pod prirodnim nadstrešnicama od kamena

Šefovi diplomatije Etiopije i Eritreje Sejum Mesfin i Hajle Voldensaje stisnuli su jedan drugom ruku u nedelju u Alžiru, po potpisivanju mirovnog sporazuma koji bi trebalo da okonča dvogodišnji rat. Prethodno su diplomati Organizacije afričkog jedinstva (OAU) nedeljama trčali od jednog do drugog, jer njih dvojica nisu želeli direktno da razgovaraju i pregovaraju.

Pravi posao, izgradnja trajnog i stabilnog mira, tek predstoji. Ministri su obećali da će njihove vlade da se potrude. Konačan cilj jeste eliminacija uzroka ili povoda rata, odnosno definisanje granice, sporne od nezavisnosti Eritreje 1993: "Bićemo verni i lojalni sporazumu o prekidu neprijateljstava", rekao je Sejum. "Sada, posle dve godine besmislenog rata, sigurni smo da problem ne može biti rešen ratom", rekao je Voldensaje.

Uopšteno, sporazum predviđa trenutni prekid svih neprijateljstava, garancije međunarodnim humanitarnim organizacijama da će njihovo osoblje i oprema svuda imati slobodan pristup i postavljanje mirovnih snaga pod komandom Ujedinjenih nacija u 25 kilometara dubokoj tampon zoni unutar Eritreje, uz granicu sa Etiopijom.

Detalji, međutim, otvaraju široki prostor za sporove i natezanje – UN bi, prvo, definitivno trebalo da se složi sa formiranjem misije, potom bi Etiopija i Eritreja trebalo da se dogovore o njihovom sastavu, a ako i kada misija bude na mestu, Etiopljani bi u roku od dve nedelje trebalo da se povuku na položaje koje su zauzeli pre februara prošle godine.

Eritrejci – koji su prihvatili odredbu da povlačenje Etiopljana ne prejudicira konačni status sporne teritorije na zapadu njihove zemlje, kao i da tamo neće slati vojsku, nego samo civilne vlasti i lokalnu policiju – ne veruju napadačima.

NEPOVERENJE: U svakom slučaju, niko u Eritreji, čak ni među onima koji su čuli za sporazum (mediji u obe zemlje uskratili su svojim javnostima vest o tome), nije bio raspoložen za slavlje dok njihovi južni susedi drže deo njihove teritorije.

"Ne verujemo Etiopljanima, oni uvek puno obećavaju, ali nikada ne održe reč", rekao je jedan stanovnik Asmare. "Niko u Eritreji ne veruje da će se mir dostići. To ne može da bude tako jednostavno i rat sigurno još nije gotov", ocenio je jedan mladi vojnik.

Mnogi u toj zemlji zato veruju da će, u mesecima postavljanja mirovnih snaga između pola miliona sučeljenih vojnika, sigurno biti incidenata, kao uvoda u obnavljanje rata. Inače, vojske Etiopije i Eritreje najbrojnije su u Africi.

Strani diplomati u Adis Abebi, mada pozdravljaju primirje, upozoravaju da je ono krhko i da je ono samo početak. "Sjajno je to što su potpisali, ali sukob nipošto nije definitivno gotov", rekao je jedan zapadni diplomata u glavnom gradu Etiopije.

Amerikanci, Rusi, Savet bezbednosti i generalni sekretar UN-a Kofi Anan pozdravili su sporazum i kraj krvoprolića, obećavši dojučerašnjim ratnicima saradnju i pomoć u nastavku mirovnog procesa.

Za početak, delegacija UN-a sa funkcionerima Eritreje i Etiopije u Alžiru razmatra uslove za slanje misije i radi na tom planu, koji potom treba da prođe u Savetu bezbednosti. Konačno, ako sve bude u redu, UN će na teren poslati eksperte za utvrđivanje konačnih detalja. Prema prvim neformalnim procenama, u tampon-zonu bi trebalo da ode između dve i četiri hiljade vojnika.

Anan, koji se u vreme sporazuma zatekao u Kairu, rekao je da se nada da su "vlade zainteresovane da podrže misiju i odvoje za to potrebna sredstva". Zapadni diplomati ocenjuju da će misija biti brzo odobrena, ali da svejedno na terenu ne može da se nađe još mesecima.

SREĆNICI: U međuvremenu, trećina Eritrejaca suočava se sa glađu, žeđu, životom na otvorenom i bolešću, ocenila je početkom nedelje Karol Belami, šefica agencije UN-a za decu (UNICEF).

Oko 1,1 miliona, od ukupno 3,5 miliona stanovnika ionako siromašne zemlje, pobeglo je iz domova i sa farmi, i mnogi sada žive u isušenim rečnim koritima, pećinama i pod prirodnim nadstrešnicama od kamena.

Oni srećni smešteni su po izbegličkim kampovima, mada ni tamo većina nema krov nad glavom.

Pritom se iduće nedelje u istočnoj Africi očekuje početak kišne sezone, a sa njom će doći i strah od dizenterije, malarije, kolere i drugih bolesti.

U logoru Barva, tridesetak kilometara jugozapadno od Asmare, oko 65.000 izbeglica može da računa na pomoć samo medicinskih sestara, od kojih svaka obradi 300-400 pacijenata dnevno.

"Najviše ima dizenterije, od prašine i nečiste vode", kaže šef medicinskog centra logora Josid Tespamariam. "Bez mreža protiv komaraca i lekova uskoro se može očekivati i malarija."

Belamijeva je, po obilasku dva kampa u Eritreji, rekla da zdravlje i opstanak stotina hiljada ljudi zavisi od međunarodne pomoći, ne toliko u hrani koliko u drugim potrepštinama.

Prema njenim rečima, donatori Programa za hranu UN-a poslednjih meseci dali su znatan doprinos u namirnicama, reagujući na sušu i glad u istočnoj Africi; ali na zahtev UNICEF-a za 30 miliona dolara drugih oblika pomoći za sada je odgovoreno sa svega šest miliona.

Boris Babić (Beta)

Krhki mir

Posle dve godine rata oko granice, desetina hiljada mrtvih, razaranja gradova i sela iz vazduha i sa zemlje, Etiopija i Eritreja potpisale su mirovni sporazum. Topovi su zaista utihnuli, ali mir je krhak i moraće da preživi mesece napetosti, dok Ujedinjene nacije ne sastave i na teren ne pošalju mirovnu misiju da razdvoji dve ogromne vojske.

Patnja stotina hiljada raseljenih, gladnih, žednih i bolesnih Eritrejaca, izbeglih pred nadirućom armijom Etiopije, sigurno će da potraje znatno duže.

prethodni sadržaj naredni

vrh