Svet

Vreme broj 494, 24. jun 2000.

Tragedija u Doveru

Smrt u hladnjači

Procenjuje se da se ovim unosnim biznisom, ilegalnom trgovinom ljudima, bavi najmanje dvadeset različitih mafijaških organizacija

Prilikom pregleda isporuke paradajza koji je stigao u luku Dover u holandskom kamionu, britanski carinici su među tovarom pronašli 58 leševa, uglavnom muškaraca. Pretpostavlja se da su žrtve azilanti iz Azije koji su pokušali da se ilegalno prebace u Englesku. Najverovatniji uzrok smrti je gušenje, jer u hladnjači nije bilo ventilacije, dok su vrata bila zaključana sa spoljašnje strane.

U hladnjači dugoj oko 15 metara nisu radili ni hlađenje ni ventilacija, a tog dana je temperatura prelazila 30 stepeni. Dvojica preživelih trenutno se oporavljaju u okružnoj bolnici u Kentu, a šofer, holandski državljanin, uhapšen je. Identitet žrtava još nije utvrđen, ali se pretpostavlja da su bili kineski državljani.  Policija još ne želi da saopšti detalje u vezi sa ispitivanjem šofera.

Mark Pageš, predstavnik policije u Kentu, izjavio je da su dvojica preživelih van životne opasnosti i da se oporavljaju pod strogim nadzorom i obezbeđenjem, jer iza operacije prebacivanja azilanata na ovakav način "stoji čvrsta koordinacija, i organizatori akcije imaju jake motive da se otarase svedoka". Novinarima još nije dozvoljeno da razgovaraju sa dvojicom preživelih, ali su policijski izvori saopštili da su im oni rekli da su grebali rukama i nogama da se oslobode iz dušegupke. U šoku su i carinici koji su slučajno otkrili stravičan tovar.

ŽRTVE ISPOD PARADAJZA: Procenjuje se da se ovim unosnim biznisom, ilegalnom trgovinom ljudima, bavi najmanje dvadeset različitih mafijaških organizacija. Od ilegalnih imigranata uzimaju novac obećavajući im posao i papire u Engleskoj. Čim stignu na odredište, međutim, žene su često prisiljene na prostituciju, a muškarci na rad na crno uz izuzetno malu nadnicu. U stranoj zemlji u kojoj se nalaze ilegalno i bez znanja jezika emigranti su previše uplašeni da bi se obratili za pomoć vlastima i spasli se izrabljivanja. Britanski carinici otkriju godišnje preko 2000 lica koji pokušavaju da ilegalno uđu u Britaniju, a kazne za one koji ih prevoze do sada su bile preko 3000 dolara, a sredstav prikupljena od kazni uplaćuju se u fondove za izdržavanje azilanata. Međutim, nakon ove tragedije, najavljeno je da će se kazne utrostručiti.

Najdžel Not, predstavnik carinske službe, izjavio je novinarima da kroz luku Dover dnevno prođe više od 4000 kamiona i hladnjača, ali da je kamion u kome su tela pronađena odmah pobudio sumnju. Predstavnik linije "P&O Stena", čiji trajekti saobraćaju preko Kanala, kaže da su dve okolnosti pobudile sumnju. Prva je što je ime firme kojoj hladnjača pripada, "Van der Špek", carinicima sa obe strane Kanala bilo potpuno nepoznato. Pored toga, vozač hladnjače platio je kartu kešom, što je prilično neobično za firme.

Carinici su dočekali kamion na drugoj srani Kanala i šipkama otvorili sanduke. Na vrhu je bilo malo paradajza i ambalaže, a onda su počela da se pomaljaju tela. Niko, međutim, nije pretpostavljao da će broj žrtava biti toliki.

Utvrđeno je da je firma "Van der Špek" registrovana pre samo četiri dana u Roterdamu, na ime dvadesetčetvorogodišnjeg zidara. Policija u Roterdamu pokušala je da uhapsi vlasnika hladnjače u stanu njegovih roditelja gde osumnjičeni ima prijavljen boravak, ali on, naravno, nije bio kod kuće. Ovo tragično otkriće je britanskog premijera Tonija Blera zateklo na samitu Evropske unije u Portugalu, ali je na sastanku petnaestorice izjavio da otkriće tela pokazuje da se pod hitno mora stati na put "trgovini ljudima".

SUZBIJANJE KRIMINALA: U toku je koordinacija zemalja Unije u suzbijanju organizovanog kriminala. Predstavnici Europola, evropske policije, najavili su oštre mere u razbijanju mafijaških lanaca. Samo u Velikoj Britaniji godišnje azil zatraži više od 80.000 ljudi, što je gotovo dvostruko više nego prethodnih godina. Tome je sigurno doprineo rat na Kosovu, ali je uočen veliki broj zahteva iz nekih zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza i Kine, naročito iz kineske oblasti Fuđijen. Primer radi, od početka godine za politički azil u Engleskoj prijavilo se 1,690 Kineza iz ove oblasti, dok je u celoj protekloj godini ovakvih zahteva bilo nešto više od 2500. Procenjuje se da u Britaniji živi oko 150.000 Kineza, mahom porekla iz oblasti Fuđijen.

Vlasti u Engleskoj u proseku odobravaju azil samo trećini podnosilaca zahteva, ali odbijenima se ubrzo gubi svaki trag i deportacije su retke.

Ovaj incident je dao jak adut konzervativcima koji kritikuju Blerovu vladu zbog sve većeg priliva ilegalnih emigranata u Britaniju. Ali, bez obzira na to što je vlada najavila nove, oštrije mere, predstavnici organizacija za prava izbeglica podsećaju da je u Britaniju nemoguće ući legalno, budući da je ostrvska zemlja. "Zato su i primorani da pronalaze razne očajničke načine da stignu u Englesku, a tragedije su onda uvek moguće", prokomentarisao je Nik Hardvik, predsednik Izbegličkog saveta Engleske.

Duška Anastasijević

prethodni sadržaj naredni

vrh