Mozaik

Vreme broj 494, 24. jun 2000.

Knjiga kao "fetiš"

Laptop nije za krevet

Slavni američki pisac Džon Apdajk nabraja šta ćemo sve zauvek izgubiti ako u nekoj užasnoj budućnosti knjigu kao predmet zamene banalni kompjuterski "printovi"

Eksperti – možda bi ih trebalo nazvati e-ksperti – predviđaju da će štampana knjiga od papira i lepka zastareti zbog elektronskih sistema za slanje teksta, a takav sistem, pod imenom Microsoft Reader, već se nalazi na tržištu i nudi «knjige» na džepnom PC-ju koji proizvodi firma Hewlett-Packard. To nije nemoguće, jer se veliki deo pisane komunikacije koja je ranije obavljana preko pisama, novina i časopisa već premestio na kompjuterske ekrane i u ogromnu digitalnu biblioteku koja se može naći na Internetu. Ako se najgore ostvari i knjiga od papira pridruži zapisima na papirusu i pergamentu, predviđam da će nam nedostajati mnoge stvari u vezi sa njom.

Knjiga kao komad nameštaja. Redovi knjiga na policama greju i osvetljavaju i najbezličniju sobu, a rasuti pojedinačni primerci odaju kakvi su trenutni mentalni procesi, koje se knjige trenutno čitaju, koje su napuštene ali se mogu ponovo uzeti u ruke sutra ili sledeće godine. Ako se nalaze pored kreveta ili fotelje, knjige obećavaju udoban, hitar i miran prelazak iz ovog sveta u neki drugi bez ikakvog komešanja, osim slobodnog i jedva primetnog krckanja moždanih ćelija. Knjige je teško nadmašiti na polju lakoće pristupa i brzine skladištenja.

Knjiga kao čulno zadovoljstvo. Manja od kutije za hleb, a veća od daljinskog upravljača za TV, prosečna knjiga se smešta u ljudsku ruku gnezdeći se zavodnički, ljubeći je koricama, bilo da su one od platna, polirane kože ili fleksibilnog kartona. Ona može satima da se odmara na malom prstu desne ruke bez primetnog napora, dok palac te iste ruke sprečava knjigu da se zatvori, a prsti druge ruke okreću stranice. Slova na pravougaonom papiru, rezultat štamparske ljubavi koja traje više od pet vekova, tako se lako odgonetaju da je čovek jedva svestan razlike između uranjanja u imaginarni svet i posmatranja nameštaja u svojoj sobi.

Potreba da se «impresivno» predstave u knjižarama stvorila je, tokom nekoliko poslednjih decenija postojanja knjige, bombastične tomove, čije su strane i tip slova veći od organski idealnog i koje izazivaju bolan napor u gorepomenutom malom prstu. Nestašica papira u Drugom svetskom ratu je, može biti, uzdrmala estetsko samopouzdanje proizvođača knjiga; najizazovnije su knjige iz dvadesetih i tridesetih godina sa svojom praktičnom veličinom, velikodušnim marginama i oštrim tipom slova. Ipak je čak i ravnodušno dizajnirana knjiga bolje društvo za krevet od laptopa koji zuji i iz koga vire žice.

Knjiga kao uspomena. Kolekcija nekog čoveka simbolizuje sadržaj njegovog uma. Knjige pročitane u detinjstvu, u čeznutljivom pubertetu, na koledžu i u prvim samosvesnim godinama zrelosti, često putuju sa svojim čitaocem dok se on seli iz jedne kuće u drugu. Sećam se da su majčini tekstovi sa koledža ležali netaknuti u našem sanduku za knjige na selu, šireći zadovoljstva renesansne poezije i grčke drame, dok ih lagano izdubljuju insekti koji žive u knjigama.

Većina mojih knjiga sa koledža još uvek je sa mnom, retko ih otvaram, ali su uvek tu, podsećajući me na trenutke, na etape u hodočašću. Decenije koje su od tada prošle dodaju svoje nanose i slojeve knjiga koje sam pročitao, pročitao do pola ili nameravao da pročitam. Knjige čuvaju slatku uspomenu na prva čitanja – ova plaža, onaj stan, onaj napad gušobolje, ovaj let u Indoneziju.

Bez njihovog fizičkog prisustva moj život bi bio sablasniji; one su naslagane oko mene, uzdižu se čak iznad moje glave kao protezanje u moju prošlost, bezbedno uranjaju svoje korene u moje suvoparne komentare na marginama, ali i sežu do oblaka plemenitih namera – teške kao neobrano i mirisno grožđe, knjige čekaju da ih pročitam, da godine prašine budu oduvane iznenadnim dodirom, da trijumfuju u trenutku kad najzad i na njih dođe red da ih uzmem i upijem. Takve knjige predstavljaju zalog za beskonačnu budućnost – baš kao što njihove sestre, pročitane ali uglavnom zaboravljene, čine beskonačan izvor mogućnosti za ponovno čitanje, za nove uglove i shvatanja terena gde su naši tragovi sve samo ne nestali. Knjige proširuju naše mozgove i pretvaraju naše domove u tela koja misle.

Knjige kao balast. Kao što i oni koji se sele i oni koje sele znaju, knjige su težak tovar, kao frižideri ili sofe spakovane u kartonske kutije. One nas teraju da dva puta razmislimo pre nego što promenimo adresu. Koliko ima postarijih parova koji su odlučili da ostanu gde su jer nisu mogli da smisle šta će sa knjigama? Koliko razvoda je osujetila ljubav prema zajednički stečenoj biblioteci? Knjige nas ukorenjuju; one se ponašaju kao protivteža našim hirovitim i nepostojanim prirodama. U poređenju sa tim, svaka elektronska naprava za slanje teksta je nemoćna. A ako govorimo o zastarevanju, postala bi staromodna za godinu dana, a za 15 godina bila bi neupotrebljiva, kao moj nekada cenjeni Wang word processor iz sredine osamdesetih. Elektronsko se izjednačuje sa nematerijalnim, Arijel sa našim zemaljskim Kalibanom. Bez knjiga bismo se mogli istopiti u vazdušnim talasima i postati samo još jedna mrlja na radarskom ekranu.

(The New York Times)
Prevela Olja Petronić

prethodni sadržaj naredni

vrh