Kultura

Vreme broj 495, 1. jul 2000.

Pozorište: Slučaj Jugoslovenskog dramskog

Šta radi nova uprava

Nizak umetnički nivo novih predstava, prouzrokovan repertoarom koji nije opravdan rediteljskim konceptima i rizičnim izborom većine saradnika, pokazuje da napredovanje nove zgrade našeg najuglednijeg pozorišta nije praćeno i umetničkim usponom. Naprotiv

Iz određenih razloga, koji su možda i objektivne prirode, neka naša pozorišta su očigledno nespremna ušla u ovu sezonu, jer kako drugačije objasniti činjenicu da posle višemesečne potpune neaktivnosti, tek u drugom delu sezone počinju da "izbacuju" premijere. Jugoslovensko dramsko pozorište je u poslednjih mesec i po dana imalo čak tri premijere na sceni Teatra "Bojan Stupica", a još jedna se očekuje. S druge strane, ova zbijenost i nije tako loša jer nam pruža izoštreniju i pregledniju sliku repertoarskog i umetničkog profila pozorišta. Pa kakav zaključak, na osnovu tih nedavnih premijera, možemo da steknemo o profilu Jugoslovenskog dramskog pozorišta, koji poslednjih godinu dana gradi nova uprava našeg najuglednijeg teatra?

"ŠKOLSKA LEKTIRA": Odmah se primećuje da je u izboru repertoara naglasak stavljen na proverene vrednosti dramske klasike, ono što bi cinik nazvao "školska lektira"; ne treba zaboraviti da je, pored nedavno izvedenih komada Čekajući Godoa Semjuela Beketa" i Koštana Borisava Stankovića, u februaru postavljen i Čehovljev Višnjik. Ovakav, izuzetno ambiciozan repertoar može da se održi, ali bi iza njega trebalo da stoje osmišljeni i zaoštreni rediteljski koncepti, koji u višeznačnosti velikih dela pronalaze teme, značenja i osećanja bliska "duhu vremena", koji imaju neki suštinski razlog postojanja.

Predstava Čekajući Godoa dobija taj razlog postojanja tek u poslednjih nekoliko minuta; mlada rediteljka Bojana Lazić, čiji je ovo diplomski rad, zavrašava predstavu pozivom zlostavljanog Lakija na pobunu, koju smešne kreature Vladimir i Estragon ne mogu da prihvate. Ovo značenjsko pomeranje deluje banalno ne samo zato što je tako očigledno i površno aktuelno već prevashodno zato što je, drastičnim dramaturškim intervencijama, spolja nametnuto i zato što se ostvaruje samo na kraju predstave. Pre toga predstava hramlje od jednog do drugog proizvoljnog i izolovanog scenskog rešenja, u kojima se često previđaju neke od najubojitijih misli teksta, recimo ona "mi uvek nađemo nešto da nam se čini da smo živi".

Tako dobijamo predstavu kojoj nedostaje uznemirujuće osećanje besmisla, usamljenosti, beznađa, u kojoj rediteljski i glumački konvencionalno postavljene komičke figure – Estragon (Ivan Bekjarev) i Vladimir (Slobodan Tešić), kao sitni, servilni hohštapleri, i Poco (Nikola Simić) kao neki vašarski maestro – jedva ostvaruju komičke efekte. Čini se da se suštinski problem nalazi u pogrešnom shvatanju rediteljskog koncepta: Čekajući Godoa je komad otvorene metaforičke strukture, iz koje kritika godinama iščitava najrazličitija značenja (od mitskog obrasca o smeni godišnjih doba do čekanja u Danteovom predvorju Čistilišta), te zato ovu dramu, da bi se došlo do drugačijeg a relevantnog tumačenja, ne treba nasilno prekrajati, već samo izoštreno i dosledno čitati.

MESEC NA SCENI: Sličan pokušaj rediteljskog pomeranja naslućujemo i u Koštani; reditelj Jug Radivojević (kome je ovo takođe diplomska predstava) želi da oslobodi Stankovićev "komad iz vranjanskog života s pesmama" lokalnog, folklornog kolorita tako što ga postavlja na praznu scenu, gde je veliki Mesec jedino scenografsko rešenje (scenograf Dejan Pantelić). Ovim, naravno, želi da se izdvoji univerzalno značenje dela, da se istaknu zaumnost i iracionalnost strasti koje vladaju u svetu Stankovićevih junaka.

Međutim, ovo rediteljsko-scenografsko rešenje, koje i samo predstavlja opšte mesto, ostaje jedini pokušaj odvajanja od konvencionalnog tumačenja dela. U glumačkoj igri, naprotiv, preovlađuje konvencionalno shvatanje derta. Umesto da sa glumcima pokuša da dramski zgusne i izoštri Stankovićev tekst, koji ima dramaturške probleme, Radivojević se opredeljuje za spoljna rešenja, za prenaglašenu i neutemeljenu ekspresivnost u glumačkoj igri (vika, plač, presamićivanje, bacanje po tlu, itd.). Umerenije, komički intonirano, pa zato na momente i nešto ubedljivije glumačko ostvarenje pružio je Žika Milenković kao Mitke. Mlada glumica Milena Vasić, koja je tumačila Koštanu, nije mogla u ovakvim uslovima da ostvari ozbiljniju ulogu, ali je ipak uspela da pokaže scenski šarm i temperament, pevačke i igračke sposobnosti. Njene igračke sposobnosti treba posmatrati odvojeno od kvazimoderne, dramski neutemeljene i u osnovi provincijalne koreografije Pjera Rajkovića.

Jedini savremeni komad koji je u toku ove sezone postavljen ne repertoar Jugoslovenskog dramskog pozorišta je Jedanaest nedelja Radoslava Pavlovića, čija je osnovna tema, očigledno, vezana za prošlogodišnjih jedanaest nedelja bombardovanja. Cinik bi rekao da je to ujedno jedino što možemo da tvrdimo o sadržaju ovog komada; sve ostalo, njegove situacije, likovi, odnosi, a prevashodno značenja ostaju više nego magloviti. Komad se zasniva na dramski neutemeljenim situacijama i odnosima, koji se pravdaju nenormalnošću životne situacije (situacije bombardovanja) i tendencioznim, "trbuhozbornim" dijaloškim tiradama, koje ne izražavaju toliko likove koliko autorova razmišljanja o politici.

POVRŠNA KOMIKA: Rediteljka Irena Ristić pokušala je da u radu sa glumcima dramu učini nešto uverljivijom, ali je taj pokušaj poništen površnom komikom, koja naročito dolazi do izražaja u drugom delu predstave. U tumačenju Dragana Petrovića drastično je parodiran lik Nenada, domara engleske ambasade, a time i njegova politička uverenja, njegovo zalaganje za život, budućnost, evropsku orijentaciju Srbije. Tako je narušena ravnoteža između "nacionalističkih" i "evropejskih" pozicija, koja se ipak naslućuje u tekstu, pa bi neko neoprezan mogao da kaže da smo dobili pravu "promiloševićevsku" predstavu. Ovakav zaključak bio bi gotovo kompliment, jer bi svedočio da predstava ima bar neki stav; naprotiv, njene osnovne odlike, koja sjajno ocrtava opšte stanje svesti na ovim prostorima, jesu nerazmrsiva misaona konfuzija i površnost.

Zaključak, nažalost, nije potreban: nizak umetnički nivo ovih predstava, prouzrokovan repertoarom koji nije opravdan rediteljskim konceptima i rizičnim izborom većine saradnika, pokazuje da napredovanje nove zgrade našeg najuglednijeg pozorišta nije praćeno i umetničkim usponom. Naprotiv.

Ivan Medenica

prethodni sadržaj naredni

vrh