Svet

Vreme broj 495, 1. jul 2000.

Zimbabve

"Izađi-ili-umri" izbori

Opozicioni MDC vodio je kampanju o tajnosti glasova, pošto su kružile glasine o kamerama unutar glasačkih kutija koje je puštala vladajuća struktura

Dvadesetogodišnja vladavina partije Roberta Mugabea mogla je biti dovedena u pitanje nakon dvodnevnih parlamentarnih izbora koji su održani prošlog vikenda. Iako postojeće ustavno rešenje osujećuje mogućnost ulaska opozicije u vladu, ovi izbori su svakako bili najveći izazov predsedniku Mugabeu i njegovoj vladajućoj partiji ZANU-PF od sticanja nezavisnosti 1960. godine. Na birališta širom Zimbabvea izašao je veliki broj birača, što je rezultiralo time da je vladajuća partija ostvarila minimalnu prednost. Izborima u Zimbabveu prethodila su četiri meseca političkog nasilja i talas otimanja više od 1600 farmi belaca, koje su uz prećutno odobrenje vlasti zauzimali bezemljaši i veterani oslobodilačkog rata kojim je 1980. godine okončana vladavina bele manjine.

U svojim prvim izveštajima sa opštih izbora u Zimbabveu, posmatrači EU-a osuđuju vladajuću partiju predsednika Mugabea zbog kampanje četvoromesečnog političkog nasilja i zastrašivanja koja je prethodila izborima, kao i zbog ometanja rada lokalnih posmatrača. “Kada je reč o parlamentarnim izborima u Zimbabveu, ne može se upotrebiti termin ‘slobodni i fer’”, izjavio je Pjer Skori, šef posmatračke misije EU-a. Na konferenciji za novinare održanoj u Harareu, Skori je rekao da se izbori ne mogu oceniti “ni kao pošteni, ni kao pravični, zbog nivoa nasilja i zastrašivanja u predizbornoj fazi”. Skori je ocenio da su vlada i vladajuća partija ZANU-PF opstruirale napore nezavisnih posmatrača, i da snose najveći deo odgovornosti za nasilje koje je odnelo živote najmanje trideset ljudi, dok je nekoliko hiljada pretučeno.

Opoziciona stranka Pokret za demokratske promene (MDC), oformljena tek devet meseci uoči izbora, odbacila je upozorenja da vlast neće biti predata u ruke opoziciji čak ni u slučaju izborne pobede. Uzvrativši porukom da je “Mugabe prošlost”, MDC je uputio dosad najveći izazov vladajućoj partiji. Međutim, Džon Nkomo, predsedavajući vladajuće stranke, kaže da čak i u slučaju da pobedi na izborima opoziciona partija MDC neće moći da uđe u vladu “zato što je prema ustavu Zimbabvea predsednik Mugabe jedini ovlašćen da imenuje novi kabinet posle izbora”.

BEZ OPOZICIJE U VLADI: “Neće biti nikakvih promena u vladi, ZANU-PF će obrazovati vladu bez obzira na ishod izbora. Neće biti opozicije u vladi”, rekao je Nkomo na konferenciji za novinare. “Ako to želi, Mugabe može da ima i kabinet od samo pet članova. Mugabe je institucija.” Takođe je rekao da bi predsednik Mugabe predao vlast jedino u slučaju da opozicija osvoji dvotrećinsku većinu u parlamentu. U tom slučaju opozicija bi mogla da promeni ustav i ukloni Mugabea sa vlasti. Nkomo je odbacio optužbe da je vladajuća partija zastrašivala glasače, optuživši strane medije da vode kampanju protiv Mugabeove vlade. “Zimbabve je vrlo, vrlo stabilna zemlja. Strane sile se udruženim naporima trude da nas diskredituju”, rekao je reporterima. “Nije nam potreban niko sa strane da nam objašnjava kako da održimo izbore.”

Nkomo je očekivao da će njegova stranka osvojiti veliku većinu od ukupno 120 poslaničkih mandata. Predsednik Mugabe ima ustavno pravo da sam odredi 30 poslanika, čime bi se broj mesta u skupštini povećao na 150.

Politički eksperti su smatrali da veliki odziv birača ide u prilog Pokretu za demokratske promene. Alfred Nhema, politički analitičar sa univerziteta u Zimbabveu, kaže da bi ignorisanje izbornog uspeha opozicije ozbiljno ugrozilo Mugabeov moralni legitimitet u vladanju državom. Lider opozicionog MDC-a Morgan Tsvangirai ne prihvata pretnje vladajuće stranke, i poručuje da je došlo vreme za “spuštanje zavese i Mugabeov odlazak”.

MANIPULACIJE I KRAĐE: Iako na izborima nisu zabeleženi teži incidenti, zvaničnici opozicije izražavaju zabrinutost da je bilo manipulacije i krađe glasova, posebno u ruralnim oblastima gde opozicionim posmatračima nije bilo dozvoljeno nadziranje toka glasanja. MDC kaže da je u subotu policija blokirala prilaze glasačkim mestima u okolini Guruva, udaljenim oko 90 milja od Hararea. Prijavili su i slučaj presretanja autobusa sa glasačima koji su krenuli na jedan od punktova u istoj oblasti, i u tom incidentu sa policijom povređeno je deset putnika. Tonoi Jengeni, šef jednog posmatračkog tima iz Južnoafričke Republike, izjavio je da je čuo za slučajeve zastrašivanja birača, ali da ne raspolaže nedvosmislenim dokazima za to. Pjer Skori, šef posmatračke misije EU-a, potvrdio je da je u “načelu bilo mirno, izuzev nekoliko primera zastrašivanja i nasilja”.

U Akturusu, farmerskoj zajednici u unutrašnjosti Zimbabvea, radnici su glasali uprkos zastrašivanju. “Moj glas je tajna”, kaže jedan od farmera, “i niko ne može da utiče na mene.” Opozicioni MDC vodio je kampanju o tajnosti glasova, pošto su kružile glasine o kamerama unutar glasačkih kutija koje je puštala vladajuća struktura. Takve priče su imale efekta u zastrašivanju farmera, ali nedovoljno. Bez obzira na nasilje i zastrašivanje, farmeri su u ogromnom broju izašli na glasanje. “Nasilje nije upalilo ovog puta”, kaže Masipula Sithol, profesor političkih nauka na univerzitetu. Sithol kaže da su glasači izbore doživeli kao izbore “izađi-ili-umri”. “Glasači su shvatili da će, ako sada ne izađu na izbore, biti doživotno izloženi nasilju i maltretiranju”, kaže profesor Sithol. “Želimo promene”, kaže Vilfred Maripusa (21), koji je ove godine prvi put izašao na izbore. On radi u lokalnoj fabrici i zarađuje 15 dolara nedeljno. “Ako bude došlo do nekih promena, možda ću imati veću platu.”

Mugabeov mandat, koji opoziciju naziva pionima bivšeg kolonijalnog vladara Velike Britanije, ističe tek 2002. godine. Iako je Pokret za demokratske promene osnovan tek pre devet meseci, svojim ukazivanjem na postojeće ekonomske teškoće vrlo brzo je stekao znatnu popularnost. Analitičari smatraju da je sasvim sigurno da posle ovih izbora Mugabeova partija više nikada neće moći da ima takvu moć kao ranije, kada je kontrolisala 147 od mogućih 150 mesta u parlamentu.

Biljana Vasić

prethodni sadržaj naredni

vrh