Kultura

Vreme broj 499, 29. jul 2000.

Likovni bijenale mladih – Vršac

Vremenski kod

Svaki novi bijenale otvaran je u nadi da su najžešće tektonske aktivnosti prošle i da se teren postepeno smiruje

Selektor ovogodišnjeg Bijenala mladih u Vršcu beogradski istoričar umetnosti Slavko Timotijević tekuću manifestaciju solidno je opremio provokativnim i zvučnim sloganima. U nameri da se naznače aktuelni tokovi u umetnosti i društvu, za generalni naslov Bijenala uzeta je sintagma "S leve na desnu stranu – s desne na levu", naziv rada konceptualnog umetnika iz 70-ih godina Raše Todosijevića. Nadnaslov Bijenala čini odrednica "Paradoksi vremena", dok se podnaslovom "Strah i nada" želela definisati psihološka potka života u našoj sredini. Navedenim nad/pod/naslovima nije zadat tematski okvir, niti je direktno problematizovan socio-politički angažman mladih umetnika, već su na taj način pre svega načinjene naznake karakteristika aktuelnog vremenskog kôda pod čijom dominacijom stvaraju mladi jugoslovenski umetnici.

Četvrti jugoslovenski likovni bijenale mladih u Vršcu otvoren je 8. jula i trajaće do kraja avgusta. Ove godine načinjena je izuzetno obimna i demokratična selekcija kojom su obuhvaćeni radovi više od sto umetnika, među kojima je i desetak autora iz Holandije, Austrije, Italije, Rumunije, Bugarske. Radovi su ostvareni u najširem spektru umetničkih postupaka i poetika, u domenu slike, skulpture, fotografije, performansa, akcije, intervencije, ambijenta, instalacije, objekta, video instalacije, bilborda... I pored brojnih prepreka i ograničenja u pogledu dostupnosti materijala i mogućnosti korišćenja novih tehnologija, većina mladih jugoslovenskih autora s velikom umešnošću i izuzetnom stvaralačkom energijom artukuliše svoje umetničke zamisli. Za razliku od prethodnih bijenala, gde su radovi inostranih umetnika predstavljani u sklopu zasebnih izlagačkih celina, ove godine oni su homogenizovani sa ostvarenjima jugoslovenskih umetnika i ravnopravno učestvuju u konkurenciji za nagrade, te je na taj način naznačena težnja ka internacionalizaciji ove manifestacije.

Od osnivanja Bijenala mladih 1994. godine, organizatori su umetnicima obezbeđivali izlagačke prostore izuzetnih kvaliteta i karakteristika. Kao sedište Bijenala adaptirana je i promovisana Konkordija, jedno od najznačajnijih vršačkih klasicističkih zdanja iz XIX veka, koje je ubrzo postalo i jedno od najreprezentativnijih izložbenih prostora u zemlji. U proteklom periodu radovi umetnika su predstavljani i u staroj Apoteci na stepenicama, staroj Pčelarskoj banci na Gradskom trgu, Vršačkoj kuli, u neobičnim, arhaičnim podrumima, kao i mnogim drugim jedinstvenim ambijentima širom grada. Ove godine izložbena mapa Bijenala proširena je još jednim zanimljivim punktom – prostranim kompleksom Starog mlina. Ovaj napušteni industrijski objekat otkrio je izvanredne izložbene potencijale, ali je ujedno i veoma zahtevan u pogledu eventualne buduće adaptacije u stalni izlagački prostor Bijenala.

Ovogodišnji Bijenale pripremljen je u veoma kratkom vremenskom periodu i pod izuzetno teškim finansijskim okolnostima, bez podrške zvaničnih institucija kulture, te je on, pre svega, proizvod ekstremnog napora organizatora da se održi kontunuitet ove manifestacije. Samim tim su i umetnici bili suočeni sa mnogim organizacionim problemima. Recimo, u vreme zvaničnog otvaranja Bijenala, kada je prisutan najveći broj izlagača, kritičara i publike, još nisu bila aplicirana imena autora i radova. Često nazivi radova čine integralni deo rada, te su oni bitna smernica za potpunu recepciju dela. No suočeni sa nedovršenom postavkom, mnogi umetnici reagovali su tako što su na zid pored svog rada upisivali nužne podatke. U datim okolnostima to nije bio vandalski gest, već zdrava i svrsishodna reakcija. Budući da je izložba u vreme vernisaža bila u završnoj fazi postavke, ali i zbog neophodnosti vrednovanja performansa i akcija premijerno izvedenih tokom samog otvaranja, najavljeno je da će žiri svoje odluke o nagradama doneti tokom nedelje koja je usledila. No, i u tom pogledu je kašnjenje evidentno.

Po svojoj osnovnoj koncepciji Bijenale mladih predstavlja jednu od najznačajnijih startnih tačaka karijera mladih umetnika. Podsetimo se da je od početka 60-ih godina, pa sve do 1991. godine, Jugoslovenski bijenale mladih u Rijeci bio izuzetno značajan za promociju i valorizovanje stvaralaštva mladih umetnika. Tokom tri decenije, za najbolja ostvarenja nagrađivani su: Branislav Protić, Olga Jančić, Radislav Trkulja, Vlada Veličković, Peđa Nešković, Miroslav Šutej, Dragan Mojović, Aleksandar Cvetković, Ante Marinović, Željko Kipke, Dragoslav Krnajski i mnogi drugi danas važni umetnici srednje i starije generacije. Devedesete godine, koje su otpočele ratovima i teritorijalnim cepanjima, oduzele su mladim umetnicima sa prostora sadašnje Jugoslavije mogućnost učešća na toj manifestaciji. U novoformiranom kulturnom prostoru taj je nedostatak nadomestio Jugoslovenski bijenale mladih, ustanovljen u Vršcu 1994. godine. Svaki novi bijenale otvaran je u nadi da su najžešće tektonske aktivnosti prošle i da se teren postepeno smiruje. Period između svaka dva Bijenala bio je prožet strahom da li će sledeći biti moguć. Ipak, bez obzira na to da li će naredne dve godine proći u tenziji "između nade i straha" ili u apatiji "bez nade – bez straha", nužnost i potreba opstanka Bijenala mladih je nesumnjiva.

Danijela Purešević

prethodni sadržaj naredni

vrh