Mozaik

Vreme broj 499, 29. jul 2000.

Budućnost Interneta

Bitka za adrese

Sukob komercijalnih interesa i ostatka Internet zajednice bio je glavna tema konferencije o Internetu koja je upravo održana u Jokohami, a naš saradnik, inače jedini Jugosloven na tom skupu, analizira

Tokom poslednjih nekoliko godina, pitanje zaštite imena firme u otvorenom okruženju koje dopušta veoma lak pristup svim vrstama informacija postalo je glavna preokupacija krupnih igrača na polju elektronskog biznisa.

Komercijalni interesi, uz pomoć države kao tradicionalnog saveznika, mogu prilično efikasno sprečavati delovanje raznih pokreta čiji je cilj skretanje pažnje javnosti na određena pitanja. Pored fizičkog onemogućavanja delovanja, komercijalni faktori kontrolišu većinu sredstava javnog informisanja i često zatvaraju te kanale za izražavanje svakog stava koji može ugroziti njihove tržišne pozicije.

Na internetu je, s druge strane, pristupanje bilo kom izvoru informacija, "zvaničnom" ili "nezvaničnom", još uvek stvar ukucavanja adrese. Ovakav način funkcionisanja interneta i sistema internet domena (DNS) unosi sve vežu nervozu u svet elektronskog biznisa, naročito u svetlu skorog početka procesa proširivanja adresnog prostora, tj. uvođenja novih internet domena najvišeg nivoa od strane ICANN-a.

Problem skučenog adresnog prostora vidljiv je već nekoliko godina, a nastao je kao posledica malog broja domena najvišeg nivoa (u okviru kojih se registruju svi ostali domeni). Samo u okviru ".com" prostora registrovano je više od 15 miliona domena.

SUKOB INTERESA: Dodavanje novih domena najvišeg nivoa je, sa tehničke tačke gledišta, veoma jednostavan posao. Uvođenje novih nastavaka, kao što su ".news" (npr. www.vreme.news umesto sadašnjeg www.vreme.com) za internet lokacije sa vestima, ili ".union" za lokacije koje sadrže informacije o aktivnostima radničkih sindikata, višestruko bi povećale broj raspoloživih imena. Sa druge strane, kompanije se boje da će proširivanje adresnog prostora povećati "konfuziju" među korisnicima, otežati pristup komercijalnim lokacijama, povećati troškove reklamiranja i povećati broj sporova oko internet domena, koji najčešće nastaju zbog korišćenja zaštićenih imena proizvoda ili usluga u okviru naziva lokacije.

Ovaj sukob komercijalnih interesa i ostatka internet zajednice bio je glavna tema na svim skupovima koji su se od 13. do 17. jula održavali u okviru sastanka ICANN-a u japanskom gradu Jokohami. Na sastancima u Jokohami učestvovao sam u radu "nekomercijalne grupe" (Non-Commercial Constituency ili NCC) kao predstavnik Internodiuma, otvorene organizacije jugoslovenskih korisnika Interneta zainteresovanih za promovisanje sajber kulture i zaštitu prava korisnika u sajber prostoru (www.internodium.org.yu, za zainteresovane).

Sastanci ICANN-a počeli su otvorenim diskusijama po grupama (Constituencies). U okviru ICANN-a, pored nekomercijalne, deluju i grupa internet provajdera, grupa registara internet domena, grupa za intelektualnu svojinu i grupa poslovnih interesa. Svaka grupa iznosi svoje stavove u obliku rezolucija koje se potom razmatraju na javnim forumima, a konačnu odluku o nekom pitanju donosi upravni odbor organizacije.

Poruka sažeta u rezolucijama nekomercijalne grupe glasila je: "Neka cveta hiljadu domena." Predstavnici nekomercijalnih interesa založili su se za otvaranje većeg broja novih domena najvišeg nivoa i odbacivanje politike favorizovanja prava na intelektualnu svojinu iznad prava na slobodno izražavanje i javnu kritiku.

Predstavnici komercijalnih interesa su na sastanku zastupali stav da bi proširivanje adresnog prostora trebalo da bude veoma ograničeno i povezano s oštrim ograničenjima, koja bi sprečila pokušaje masovne registracije domena sa zaštićenim nazivima proizvoda i usluga (trademarks).

Rezolucije koje je donela ova interesna grupa favorizovale su komercijalne interese, a na javnim forumima su se čuli i predlozi poput onoga da se registrovanje domena sa novim nastavcima tokom prvih mesec dana dozvoli samo vlasnicima trejdmarka, to jest velikim firmama.

Posle četiri dana javnog diskutovanja, Upravni odbor ICANN-a odlučio je da odobri otvaranje između četiri i osam novih internet domena najvišeg nivoa, od kojih bi se najmanje jedan koristio isključivo u komercijalne svrhe, jedan u nekomercijalne svrhe, najmanje jedan bi služio za specijalne namene, dok bi jedan bio potpuno otvoren za sve.

Ovakva odluka Upravnog odbora pravi je uspeh za internet zajednicu, jer su predstavnici komercijalnih interesa u svojim rezolucijama predlagali uvođenje jednog ili nijednog novog internet domena najvišeg nivoa.

GLASNI "BRATKO": Na sastancima ICANN-a u Jokohami govorilo se i o radu ccTLD registara (Country-Code Top Level Domain, odnosno adrese koje se registruju lokalno, u našem slučaju one koje se završavaju na .yu) – temi koja se nas možda i najviše tiče. Verovali ili ne, najglasniji zagovornici ccTLD problematike bili smo Veni Markovski, predsednik Bugarskog internet društva, i moja malenkost! Veni Markovski je inače sjajan momak, a o njegovim akcijama vež je bilo reči na Internodium listi. Pre određenog vremena Veni i ISOC-BG tužili su vlasti u Bugarskoj zbog zakona koji je uveo obavezu licenciranja internet provajdera od strane države. Sud je uvažio argumente Bugarskog internet društva, i zakon je povučen.

Elem, "bratko Veni" i ja smo jedno veče seli zajedno i sastavili našu mini rezoluciju, koja je pročitana kao jedan od ukupno dva komentara na temu ccTLD-u.

Rasprava u vezi sa ICANN izborima, koji će se održati do kraja godine, bila je možda i najzanimljivija. Globalna priroda ovih prvih sajber izbora postavila je veliki broj novih izazova kojima je trebalo odgovoriti na najbolji (najpravedniji) način: kako podeliti planetu na regione – prema kulturnim ili prema geografskim kriterijumima; kako organizovati sistem kandidovanja i glasanja na ravnopravnim osnovama i time izbeći favorizovanje "velikih" nacija; kako sprovesti izbornu kampanju u jednom regionu sa izraženim jezičkim i kulturnim barijerama, itd.

Prema predviđenim pravilima, Upravni odbor ICANN-a trebalo bi da ima devetnaest mesta: devet za predstavnike raznih grupa u samoj organizaciji, devet za predstavnike Internet zajednice (takozvani At Large direktori) i jedno za predsedavajućeg Odbora.

No, opet pod pritiskom predstavnika komercijalnih interesa, koji dobro znaju da se sa predstavnicima Internet zajednice po pravilu malo teže postižu "dogovori", izborna pravila su veoma suptilno preformulisana, tako da u suštini nigde ne garantuju stalnu prisutnost devet At Large direktora u Odboru.

Prema jednom tumačenju predloženih pravila, prostim istekom mandata, broj At Large predstavnika u Odboru bi se do 2002. godine sveo na nulu, bez ikakvih garancija da se ikada podigne iznad te cifre.

Sve spekulacije o "štamparskoj greški" i "nepostojanju namere" veoma brzo su demantovali sadašnji članovi Upravnog odbora, koji su listom bili protiv izbora devet At Large direktora u Odbor organizacije. Jedini svetao izuzetak bio je dr Vinton Kerf, jedan od "očeva interneta" i predsednik organizacije Internet Society, koji je rekao da je devet At Large direktora veoma važan faktor balansa u Odboru, kad se ima u vidu da je većina sadašnjih članova na neki način povezana sa komercijalnim interesima.

Posle veoma žučne rasprave na javnom forumu, Upravni odbor ICANN-a je odlučio da se ove godine izabere pet At Large direktora (iz svakog geografskog regiona po jedan), a da se potom napravi studija kojom bi se procenile aktivnosti At Large direktora u radu Odbora, i potencijalno otvorio prostor za izbor dodatnih predstavnika Internet zajednice. Kako sada stvari stoje, svaki korisnik interneta stariji od 16 godina, sa dobrim poznavanjem engleskog jezika i problematike "imena i brojeva" imao bi pravo da se kandiduje za predstavnika Internet zajednice u Odboru, ako zadobije podrsku 2 odsto izbornog tela (At Large članstva) u svom geografskom regionu ili 20 potpisa At Large članova iz najmanje dve zemlje u svom regionu.

UDRUŽENA AKCIJA: Najbitnija stvar koju sam primetio na svim sastancima i javnim forumima u Jokohami bila je neverovatna demonstracija udružene akcije. Interesi Internet zajednice možda nisu ravnopravno zastupljeni u Upravnom odboru ICANN-a, ali mnogobrojni aktivisti svakako ne ignorišu postojanje i delovanje ove organizacije (koja je realno u stanju da donosi odluke "kritične" za stabilnost i trenutno ustrojstvo interneta).

Rezolucije NCC-a pažljivo su pripremane, uz puno poštovanje pravila konsenzusa (kako na mejling listi pre sastanka, tako i na samom sastanku). Na javnim forumima dužina govora bila je ograničena na dva minuta, ali smo se svi zajedno unapred dogovarali oko strategije izlaganja za sledeži dan.

Predstavnici NCC-a su jedan za drugim izlazili za govornicu i usmeravali raspravu u željenom smeru. Veliki broj predstavnika malog e-biznisa, kao i izvestan broj "nezavisnih posmatrača" solidarisao se s iznetim stavovima nekomercijalne grupe, pa Upravni odbor na kraju jednostavno nije mogao da ignoriše iznete kritike...

Ostaje utisak da krupni komercijalni interesi zaista imaju veliki uticaj na Upravni odbor organizacije. Takvo stanje može da se promeni stalnim pritiskom Internet zajednice. Sa druge strane, Internet zajednica o kojoj govorimo trenutno locirana je skoro isključivo u Severnoj Americi i Zapadnoj Evropi. Ostatak sveta ili nema ideju šta je ICANN ili nije u stanju da premosti jezičku barijeru i uzme učešža u procesu odlučivanja. Zaključak se nameže sam: kako sada stoje stvari, možemo da budemo zahvalni slobodoumnim Amerikancima, koji biju našu bitku i nekako "drže vodu". Ukoliko ICANN zaista želi da bude organizacija "međunarodnog" karaktera, moraže da preduzme konkretne korake za prevazilaženje informativnog mraka i jezičko-tehnološkog jaza među ljudima na planeti, barem u domenu svog delovanja.

Slobodan Marković

Šta je ICANN

Internet korporacija za dodeljena imena i brojeve ICANN (čita se kao "ajkan") bavi se poslovima koordinisanja dodele internet protokol (IP) adresa – jedinstvenih brojeva koje moraju posedovati svi računari povezani u Mrežu; poslovima akreditovanja firmi za registraciju internet domena – imena asociranih sa IP brojevima, koja pomažu ljudima da lakše lociraju sadržaje na Mreži; i administriranjem tzv. rut servera – centralnog računara koji sadrži informacije o svim postojećim internet domenima najvišeg nivoa (Top Level Domains, TLD), kao što su ".com" ili ".yu".

prethodni sadržaj naredni

vrh