Meridijani

Vreme broj 501, 12. avgust 2000.

Bagdad

Prva poseta

Predsednik Venecuele Hugo Čavez prvi je državnik koji će posetiti Irak nakon Zalivskog rata 1991. godine. Ovih dana navršilo se 10 godina od dana kada su UN zavele sankcije Iraku zbog invazije na Kuvajt. Prošla je čitava decenija a da niko nije zvanično posetio iračkog lidera Sadama Huseina. Međutim, venecuelanski lider Čavez poznat je po nezavisnosti i nepredvidivosti u donošenju spoljnopolitičkih odluka. Blizak je prijatelj sa kubanskim liderom Fidelom Kastrom, a nije se ustručavao ni da javno izrazi podršku "libijskom modelu demokratije". Postao je predsednik Venecuele 1999. godine, sedam godina nakon što je organizovao neuspeli vojni puč. Komešanje javnog mnjenja i razbijanje monotonije deo su njegovog imidža.  Poseta Iraku deo je Čavezovog plana da obiđe 10 zemalja proizvođača nafte kako bi ojačao Organizaciju zemalja izvoznica nafte (OPEC). Čavez je rešio da lično pozove svoje arapske partnere na samit OPEC-a u Karakasu, 27. septembra. Venecuela je jedini član OPEC-a iz Jućne Amerike, ali je takođe i treći najveći izvoznik nafte u svetu. Osim Iraka, Čavez će posetiti i Saudijsku Arabiju, Kuvajt, Katar, Ujedinjene Arapske Emirate, Iran, Indoneziju, Libiju, Nigeriju i Alćir. Nije nevaćno dodati da je jedna od njegovih ćelja ohrabrivanje siromašnih nacija u nastojanju da se udruće kako bi predstavljale protivteću onome što on smatra "američkim hegemonijalizmom".

Svetski lideri još uvek istrajavaju u poštovanju nastojanja UN-a da se irački predsednik u potpunosti izoluje, iako je posle toliko godina jasno da takva politika nije rezultirala Sadamovim odlaskom sa vlasti kao i da su patnje civilnog stanovništva zbog strogih sankcija velike. Upravo iz tih razloga sve češće se čuju zahtevi za ukidanjem sankcija Iraku i pokušaji da se Irak reintegriše u arapsku zajednicu.

Čavez i o tome ima samosvojan stav: "Neki kaću da je Sadam Husein đavo, ali đavo je u paklu. Mi smo svi boćji sinovi", izjavio je stranim novinarima, dodavši da očekuje mnoštvo kritika zbog svog planiranog puta. Čavezovi kritičari tvrde da je on ojačao veze sa zemljama izolovanim od svetske zajednice poput Iraka, Kube i Libije na račun svojih odličnih odnosa sa SAD, koje su najveći poslovni partner Venecuele i najveći uvoznik njihove nafte. Čak i sam raspored Čavezovog putovanja u Irak izaziva mnoštvo nedoumica. Predviđeno je da Čavez napusti Iran 10. avgusta da bi dva sata kasnije stigao u Irak. Međutim, sankcije UN-a zabranjuju letove u Irak ili iz njega. Jedini legalni put za Bagdad bio bi desetočasovna voćnja iz Amana u Jordanu. Venecuelanski zvaničnici od kojih su novinari pokušali da dobiju objašnjenje izjavili su da nisu upoznati s tim na koji način predsednik Čavez planira da prevaziđe poteškoće u putu. Nekoliko stranih novinara koji je trebalo da prate Čaveza u poslednjem trenutku je obavešteno da to neće biti izvodljivo zbog nemogućnosti dobijanja viza. Ipak ostaje podozrenje da Čavez nije bio oduševljen mogućnošću da se njegova slika u zagrljaju sa Sadamom i libijskim liderom Gadafijem pojavi u udarnim vestima međunarodnih medija.

Vašington

Čelzi debitovala

Met Dradž, kralj senzacije na internetu (www.drudgereport.com) u svom izveštaju od prošle nedelje preneo je ogorčenje nekih učesnika pregovora o bliskoistočnoj krizi u Kemp Dejvidu zbog neočekivano bitne uloge Čelzi Klinton, dvadesetogodišnje ćerke američkog predsednika. Prema rečima nekih učesnika koji su se poverili Dradžu, Bil Klinton se o bitnim pitanjima uredno konsultovao sa svojom ćerkom. "To je bilo vrlo ponižavajuće", izneo je jedan od članova izraelske delegacije. "Stalno je govorio 'Čelzi ovo, Čelzi ono'. Šta može jedan devojčurak da zna o toj situaciji?". Da ovo nije samo prazna priča potvrđuju i slike na kojima Čelzi sa fasciklom u ruci prati pregovore, okružena državnim sekretarom Medlin Olbrajt, savetnikom za nacionalnu bezbednost Sendijem Bergerom, predstavnikom SAD za Bliski istok Denisom Rosom i Brusom Ridelom iz Nacionalnog veća za bezbednost. "Bili smo ne malo iznenađeni", rekao je Dradžu anonimni sagovornik iz američke delegacije. "Čelzi ne samo da je dobila mogućnost da prati pregovore iz prvog reda već joj je tata omogućio i da sedne za sto."

Izvor iz Bele kuće demantovao je da je predsednikova ćerka imala bilo kakvu ulogu u pregovorima. Međutim, kada je Met Dradž ponudio fotografije kao dokaz, jedan od predsednikovih savetnika dopustio je mogućnost da je Čelzi bila "samo običan kibicer". "Ona se veoma zanima za politiku", prokomentarisao je neimenovani savetnik nakon što je pogledao više od tuce fotografija na kojima Čelzi nešto raspravlja sa Sendijem Bergerom, savetnikom za nacionalnu bezbednost.

Beč

Austrijski veb sajt posvećen Holokaustu

Adresa www.holocaust.at je prvi digitalni memorijalni centar posvećen žrtvama holokausta. Tu se nalazi više od 14.000 imena žrtava holokausta, austrijskih Jevreja koji su ubijeni u nacističkim koncentracionim logorima. Crnim slovima na beloj pozadini ispisana su imena koja se pojavljuju, blede i smenjuju u istom laganom ritmu, tokom 24 sata, abecednim redom.

"Kada se ime neke osobe pojavi na ekranu, on ili ona su na tren vraćeni u život i spaseni od zaborava", kaže Miči Megits, član četvoročlanog tima koji stoji iza ovog projekta. Ovaj tim objašnjava da je prilagodio običaj čitanja imena žrtava holokausta na dan Jom Hašoa (Dan sećanja na holokaust) digitalnim medijima. Na ovaj način imena su dostupna u bilo kom delu sveta i u ma koje doba dana ili noći. Spisak imena preuzet je iz registra nastradalih u Terezienštadu, koncentracionom logoru koji se danas nalazi u Češkoj Republici, a u koji su nacisti internirali austrijske, nemačke i češke Jevreje, da bi ih potom slali u kampove smrti poput Aušvica. "Kada čovek duže sedi puštajući da se imena pred njim smenjuju, užasnut je suočavanjem sa tolikim brojem žrtava", kaže veb dizajner Martin Diler.

Na veb sajtu se pojavljuju samo imena, bez podataka o godinama rođenja i smrti ili drugih ličnih podataka o žrtvama. "To je više umetnički nego naučni projekat. Cilj je da vizuelno prikaže ideju holokausta, a ne da istražuje biografije žrtava", kaže inicijator projekta Andreas Teltčer. Autori planiraju da projekat prošire na sve žrtve holokausta u Austriji, kao i na sve ostale žrtve o čijoj sudbini postoji evidencija. Tokom Drugog svetskog rata ubijeno je 65.000 austrijskih Jevreja. Autori projekta misle da je od vitalne važnosti što je projekat pokrenut u Austriji, državi koja se još bori sa ostacima svoje nacističke prošlosti. Sajt je do danas registrovao pristupe iz 36 zemalja od Španije do Trinidada, a muzeji i organizacije širom sveta ponudile su podatke za proširenje ovog sajta. "Nedavno smo primili pismo od jednog istoričara umetnosti iz SAD, koga je ovaj projekat veoma dirnuo i koji ga je opisao kao 'minimalistički spomenik'", kaže član tima Gerold Eker, i dodaje "to je najtačniji opis onoga što smo nameravali da postignemo."

prethodni sadržaj naredni

vrh