Mozaik

Vreme broj 501, 12. avgust 2000.

Golf

Tigar, a nije bengalski

Tajger Vuds, junak današnje priče, stupio je na golf terene profesionalnih turnira kao dvadesetogodišnjak. Teško je i nabrojati sve Vudsove atribute koji nose NAJ u istoriji golfa

Uprkos tome što pojmovi kao što su birdie, par ili put nisu baš poznati najvećem broju sportskih vernika, red je da se dotaknemo i trenutno najvrelije sportske teme ostatka sveta. Iako bi se pod ovu konstataciju mogla udenuti i neverovatna sportsko-životna priča dvostrukog pobednika Tour de France, ipak je reč o sportu daleko manje popularnom u ovim krajevima i od biciklizma. U pitanju je golf, o kome je kod nas moguće pronaći više napisa o profilisanoj beloj loptici u klasičnim tekstovima iz mehanike fluida nego na stranama sportske štampe. S razlogom, naravno. Sasvim je uobičajeno da sportovi koji nisu ukorenjeni u domaćem tlu ne pobuđuju posebno interesovanje. Imena najpoznatijih golf igrača ostaju uglavnom skrivena od očiju ovdašnje javnosti, osim u retkim trenucima kada se sumiraju najplaćenije zvezde sportskih arena ili događaja ekvivalentnih prolasku komete. A kometa se upravo pojavila u svetu profesionalnog golfa, i čini se da neće tako brzo proći.

Golf takmičenja su podeljena na amaterska i profesionalna, a moguće je povući i dosta paralela sa nama mnogo bližim tenisom. Oba se smatraju elitnim sportovima, a najčešće su i omiljeni deo razonode onih koji pripadaju visokoj klasi društva ili traže svoje mesto u njoj. U zemljama u kojima golf tereni nisu našli svoje mesto, dobrostojeći deo društva, često i nevoljno, pod stare dane, mora da vida rane teniskog lakta zarad održavanja dobrog statusa. Golf je, opet, kao stvoren za ljude u godinama. Par tehnički dobro izvedenih udaraca, šetnje prelepim terenima ili vožnje električnim kolima po proplancima, i usputno ćaskanje o mogućim diverzijama na berzi teško mogu ikome da škode. Ali, vratimo se ipak golfu kao takmičarskom sportu. Od mnogobrojnih turnira, vremenom su se izdvojila četiri najveća, za koja su, tragom tenisa, uvedeni pojmovi grand slem turniri. Koliki je podvig da igrač osvoji grand slem, govori i podatak da se u golfu računaju ta četiri osvojena turnira u toku čitave karijere, a ne u toku jedne godine. I po takvoj računici, do ove godine su samo četiri golf igrača mogla da se pohvale tim uspehom. Uporni sportski analitičari su uspeli da pronađu podatak da je ipak neko uspeo da osvoji sva četiri turnira iste godine, i to daleke 1930. Međutim, on je bio amater, tada oni nisu ni smatrani grand slem nadmetanjima, pa je umesto besmrtnika golfa (p)ostao samo neznani junak. Tajger Vuds, junak današnje priče, stupio je na golf terene profesionalnih turnira kao dvadesetogodišnjak. Već tada je pažnja sportskih medija bila uperena u mladića koji je meteorski uspešno osvojio mnoštvo takmičenja u amaterskoj konkurenciji. Osim toga, imao je još jednu neobičnu crtu koja ga je izdvajala – crne je puti. Ako se ima u vidu da u golfu praktično dominiraju beli igrači, a da novija politička korektnost američke svakodnevice diktira širenje bratstva i jedinstva na svim poljima, sve se idealno ukopilo. Sam Vuds je davao i više nego dovoljno razloga za rastuću medijsku pompu. Već u dvadesetprvoj godini se našao prvi na rang-listi najboljih golf igrača, postavši i najmlađi osvajač jednog grand slem turnira u istoriji. Uvek nasmejan, staložen i samouveren, mladić je ubrzo postao i glavna zvezda komercijanog oglašavanja, uglavnom luksuznih i elitnih proizvoda. Odlaskom Džordana, ostao je verovatno najupečatljivije sportsko ime Najkija.

Koliko je Vuds superioran u odnosu na konkurente govori i podatak da ga, uz mlaka upozorenja retkih opreznih, nakon pet godina bivstvovanja u pro-golfu, u 24 godini života proglašavaju za najboljeg golf igrača svih vremena. Iako svakom razumnom čoveku prvo pada na pamet uobičajena euforija i preterivanja koja prate svaku uzlazeću sportsku zvezdu, u ovom slučaju je to ipak posledica a ne suština. Teško je i nabrojati sve Vudsove atribute koji nose NAJ u istoriji golfa: najmlađi osvajač grand slema, rekordna razlika u odnosu na drugoplasiranog na grand slem turniru, najveći bodovni rejting, najveća bodovna razlika u odnosu na pratioca na listi (rekordni bankovni račun se podrazumeva, je li)… Preostaje mu još samo nemoguća misija – osvajanje "pravog" grand slema, čime bi i namanja dilema o najboljem ikada prestala da postoji.

Da svako dobro nosi u sebi i ponešto loše, potvrđuje se i u ovom slučaju. Potencijalna opasnost nagoveštene opšte dominacije Vudsa leži u nedostatku neizvesnosti, te mogućem "sindromu Džordan" u golfu. Poznati pobednik i pre početka turnira vrlo brzo počinje da negira suštinske elemente sportskog nadmetanja. Ponavljanje istog lako prelazi u dosadu, ma koliko to isto bilo dobro. Da se dotle ne stigne moraće ipak da se pobrinu ostali igrači. Međutim, po partijama koje pruža Vuds, čini se da protivnicima jedino preostaje da pokušaju da ga ubede kako bi morao da se okuša u bejzbolu i uklone ga sa zelenih terena. Ako to ne prođe, trenutno mu jedina opasnost preti od trovanja srebrom, pod uslovom da ljubi svaki pehar posle takmičenja.

Bojan Vukašinović

prethodni sadržaj naredni

vrh