Meridijani

Vreme broj 503, 26. avgust 2000.

Rim

Papin Vudstok

Preko dva miliona mladih vernika okupilo se u subotu 19. avgusta u blizini Rimskog univerziteta da čuje poslanicu pape Jovana Pavla II (80). ("Znam koliko je danas teško mladim parovima da budu verni čednosti pre braka.") Mnogi mladi čekali su više od 24 sata na neviđenoj vrućini da vide papu i čuju njegovu poslanicu za dan mladosti. Papa je stigao predveče helikopterom jer je čekao da temperatura malo padne. "Mislim na sve one koji se zalažu za mir i koji se brinu zbog novih ratnih žarišta. Mislim na sve koji se zalažu za slobodu. Ovde ste se okupili da pokažete da nećete dozvoliti da budete zloupotrebljeni za nasilje i razaranja u novom veku. Branićete mir i, ako je potrebno, platiti cenu mira." Predstavnici gradskih vlasti izjavili su da je ovo jedan od najvećih javnih skupova u Rimu u poslednjih desetak godina. Mladi hodočasnici pristigli su iz preko 150 zemalja i u Rimu, uprkos činjenici da je većina stanovnika otišla na godišnje odmore, nije bilo moguće naći mesto za spavanje. Uprkos velikoj vrućini i vlazi, mladi su neprekidno pristizali i strpljivo čekali papin dolazak. Mnogima je na suncu pozlilo, ali su lekari izjavili da niko nije morao da bude odveden u bolnicu. Koncert održan tim povodom trajao je do duboko u noć. Papa je napustio skup pre ponoći i vratio se sutradan da održi nedeljnu misu.

Kale

Špijun

Bivši britanski agent tajne službe Dejvid Šejler najavio je da će otići u Britaniju uprkos tome što zna da ga tamo očekuje hapšenje i suđenje za odavanje državnih tajni. Šejler je tri godine bio u izbeglištvu u Francuskoj, i nalazi se na poternici zbog toga što je odavao tajne britanskih obaveštajnih službi MI5 i MI6, po britanskom Zakonu o državnim tajnama. Jedan od prestupa koji se pripisuje Šejleru jeste da je objavio kako britanska obaveštajna služba planira ubistvo libijskog predsednika Moamera el Gadafija. Britanski ministar spoljnih poslova Robin Kuk rekao je za Šejlerove tvrdnje da su čista fantastika. Šejler će u Britaniju krenuti trajektom iz francuske luke Kale. Na pitanje da li je spreman na to da bude uhapšen, Šejler je odgovorio da se ne plaši toga jer je patriota, i da je britanska vlada lagala: "Uradio sam šta sam uradio jer volim svoju zemlju. Nisam izdajnik. Građani Britanije trebalo bi da znaju kada vlada laže." Šejler je uhapšen 1998. u Francuskoj, na zahtev britanske vlade, nakon što je na internetu objavio planove britanskih obaveštajnih službi iz 1996. da se ubije libijski predsednik, i u zatvoru je proveo četiri meseca. Pušten je nakon što je sud u Francuskoj odbacio britanski zahtev da se Šejler izruči Britaniji obrazlažući da je optužnica protiv njega političke a ne pravne prirode. "Ako me i osude, pokazaće se da britanski sudovi ne poštuju ljudska prava, jer sam činio ono što mi je nalagala savest", izjavio je Šejler pre polaska u Britaniju.

Johanesburg

Kralj dijamanata

Hari Openhajmer, vodeći svetski dijamantski magnat, umro je u 91. godini posle kraće bolesti u bolnici u Johanesburgu. Predstavnik porodice Openhajmer izjavio je da je Hari Openhajmer prebačen na intenzivnu negu zbog bolova u grudima i jake glavobolje, ali da uzrok smrti još nije poznat. Južnoafrički predsednik Tabo Mbeki nazvao je Openhajmera, inače velikog protivnika aparthejda, "jednim od najsvetlijih sinova Južnoafričke Republike", koji se kao belac zalagao za rasno pomirenje. Porodično bogatstvo Openhajmerovih procenjuje se na preko tri milijarde dolara.

Monrovija

Špijuni

Četvorica novinara i snimatelja koji su radili za CNN i britanski Channel 4 uhapšeni su zbog špijunaže u Liberiji. Među njima je kamerman Sorius Samura, dobitnik međunarodne nagrade za snimke iz građanskog rata u Sijera Leoneu. Kris Kramer, predsednik upravnog odbora CNN Intrernational, izjavio je da su uhapšeni poznati u ugledni novinari koji su obavljali svoj novinarski zadatak, i da su optužbe o špijunaži besmislene. I predstavnici televizijske kuće Channel 4 u Londonu odbacili su optužbe da su njihovi novinari špijunirali. Ali, liberijski ministar pravde Edington Varmah izjavio je na konferenciji za štampu da su se uhapšeni novinari "bavili špijunažom protiv Republike Liberije". On je dodao da je novinarska ekipa pokušavala da falsifikuje činjenice protiv liberijske vlade i da za to postoje materijalni dokazi. "Postojao je očigledan plan da se diskredituje ne samo liberijski predsednik već i da se oslabi ekonomski, društveni i politički uticaj Liberije", izjavio je ministar Varmah. Pregovore za oslobađanje novinara vodiće američki izaslanik Džesi Džekson.

prethodni sadržaj naredni

vrh