Svet

Vreme broj 511, 19. oktobar 2000.

Izbori u Sloveniji

Povratak Drnovšeka

Elektronski mediji u Sloveniji su samo petnaest minuta nakon zatvaranja birališta objavili prve, nezvanične rezultate. Rezultati trećih parlamentarnih izbora u nezavisnoj Sloveniji, dobijeni na osnovu tzv. uporednih glasanja, objavljeni su u nedelju u 19.15 h. Najavili su ono što je danas činjenica – ubedljivu većinu mandata dobila je Liberalna demokratija Slovenije (LDS) uz jačanje partija levice

Rezime parlamentarnih izbora u Sloveniji održanih u nedelju 15. oktobra, meseca jeste da je najgore prošla desnica. Sad se tek vidi da je pobeda desnice pre pola godine (kada je Drnovšek nateran na abdikaciju, a njegov kabinet raspušten) bila Pirova. Vladajuća koalicija je, kratko rečeno – poražena. To je logičan odgovor birača na politiku koja se nije brinula o "blagodeti državljana", kako je obećala, već se od osvajanja vlasti obračunavala sa neistomišljenicima i sprovodila čistke na svim nivoima društvene uprave. Tako je šestomesečna vladavina desnice, na čelu sa premijerom Andrejem Bajukom, uz ministarske "povratnike" u ključnim resorima (odbrana – Janez Janša, spoljni poslovi – Lojze Peterle) završena katastrofalno.

Za Janeza Janšu je utešno što se njegova stranka prvi put popela na drugo mesto, iako je dobila manje glasova nego pre četiri godine. Što znači da će njen uticaj u budućem parlamentu biti manji nego ikad.

MINIMALNA GREŠKA: Elektronski mediji su u specijalizovanim emisijama informisali građanstvo o tome kako odmiče prebrojavanje glasova i iz minuta u minut objavljivali nove i nove (nezvanične) rezultate. Glasalo je nešto više od dve trećine birača (na birališta je izašlo milion i 107.200 birača ili oko 68 odsto punoletnih građana). Posle dva sata prebrojano je oko 60 odsto listića! Tada se znalo da većih oscilacija više neće biti i da su uporedna glasanja, koje su dve najveće TV kuće organizovale na nekoliko tuceta birališta (ispred zvaničnih mesta) dobro prognozirala ishod. Drnovšek je već uveliko davao izjave.

Do ponoći su prebrojani glasovi sa oko 90 odsto listića (nešto manje od milion glasača) a do sledećeg jutra 99,64 odsto. Rezultati još uvek nisu konačni, pošto je republička izborna komisija najavila da će zvanično zaključiti rad 24. oktobra. U svakom slučaju, LDS je osvojila 36,27 odsto glasova ili 34 mandata u parlamentu, koji ukupno ima 88 poslaničkih mesta. Druga na lestvici je Socijaldemokratska partija Slovenije (SDS) Janeza Janše sa oko 15,83 odsto i može da računa na 14 poslaničkih klupa. Treća je Udružena lista socijaldemokrata (ZLSD, nastala reformom bivšeg Saveza komunista Slovenije) Boruta Pahora, sa oko 12,09 odsto osvojenih glasova ili 11 mesta u parlamentu. Iza nje je najveći gubitnik proteklih izbora – SLS+SKD. Rogobatna skraćenica krije Narodnjačku demohrišćansku partiju Jožeta Zagožna sa oko 9,55 odsto birača, ili oko 9 mandata. Sledi Nova Slovenija (NSi), partija dosadašnjeg premijera Andreja Bajuka sa oko 8,63 odsto glasova ili 8 poslanika.

U parlament je ušlo ukupno osam stranaka, a na repu su se našle tri manje koje su dobile taman toliko glasova da "probiju" izborni prag (4 odsto glasova). To su partija penzionera DeSUS sa oko 5,14 odsto glasova i 4 mandata, Slovenačka nacionalna partija(SNS) Zmaga Jelinčiča sa oko 4,38 odsto glasova i četiri mandata i, konačno, najveće iznenađenje proteklih izbora – partija mladih Slovenije (SMS) sa oko 4,34 odsto i četiri poslanička mandata. Nije ništa manje iznenađenje da u parlament nije uspela da uđe partija Zelenih (koja je početkom devedesetih bila jedna od vodećih), kao ni stranka žena, niti komunisti, koji su osvojili 0,18 odsto biračkog tela.

Parlament je dopunjen izborom dva predstavnika zvaničnih slovenačkih manjina. Mađarska manjina (oko 6600 glasača) birala je jednog predstavnika između pet kandidata; mesto je zadržala dosadašnja poslanica, dok je nešto lakši posao čekao oko 2600 glasača italijanske manjine iz Primorske, od čega je na biralište izašla jedva trećina; oni su odlučivali o jednom kandidatu od jednog mogućeg, čime je ponovo potvrđen dosadašnji predstavnik Robert Bateli.

Ono što je kuriozitet ovih izbora i što nekako sekira ovdašnje komentatore jeste da se slovenački parlament pretvara u nekakvu "sindikalnu podružnicu", gde vlast i jednak položaj dele dve "generacijske" partije – partija mladih i partija starih. O ovu pojavu se cinično okrznuo donekle razočarani Janez Janša, primetivši da evropske države ne poznaju sličan fenomen, te da su u Sloveniji starost i mladost našle recept kako da se unovče, pod firmom političke akcije.

BRZO I BEZBOLNO: DeSUS već ima staž od četiri godine u vlasti (bio je i koalicioni partner u Drnovšekovoj vladi) i pretpostavlja se da će i sada podržavati LDS. Nikome, međutim, nije jasno otkud partija "mladih", koja postoji jedva tri meseca (pojavila se u predizbornoj kampanji), a čiji je predsednik tek zakoračio u dvadesete. Desnica insinuira da su "mladi" klon LDS-a (inače – "odakle im pare za plakate i autobus") i da je to bio Drnovšekov manevar da pred izbore još više zbuni birače i rascepka parlament. "Mladi" tek treba da pokažu s kim će lobirati svoja 4 glasa u parlamentu, ali se naslućuje da će sa penzionerima činiti interesni blok "za socijalu" – jedni će brinuti o zapošljavanju, drugi o očuvanju penzija i pravima starijih...

Najzad, posebnost ovih izbora jeste i novi proboj SNS-a Zmaga Jelinčiča. Bivši baletan, numizmatičar, sakupljač oružja i navodni nekadašnji "savezni agent", Jelinčič je jedini političar koji je pred izbore korigovao ne samo partijsku politiku, već je donekle promenio izbornu bazu. Počeo je kao naoružani nacionalista, nastavio kao kritičar aspiracija katoličke crkve, a pred izbore intenzivno kritikovao apetite Evropske unije i branio tekovine partizana. Prošle godine je jedini u Sloveniji osudio NATO bombardovanje Jugoslavije i slovenačku servilnost, čime se ozvaničio kao zastupnik "nepriznatih", stigmatiziranih manjina koje žive u Sloveniji, pre svega Srba.

Srbi i nova situacija u Jugoslaviji su i inače bili glavna tema poslednjih predizbornih dvoboja. Zanimljivo je da su partije, od levice do desnice, povodom promena u Srbiji i Koštunice bile jedinstvene (sa izuzetkom Jelinčiča). Član Drnovšekovog LDS-a, reflektant na mesto ministra spoljnih poslova Dimitrije Rupel nije propuštao priliku da iskritikuje Koštunicu i sve što uz njega ide rečenicom: "Znamo mi njega – on je sa Čavoškim izmislio 'jedan čovek – jedan glas'. On je nacionalista." Istu dikciju nije delio samo Janez Janša i Borut Pahor nego čak i predstavnik Zelenih: "Znamo mi njih – oni nikad ne drže reč."

Bez obzira na sve bizarnosti (i vulgarnosti) iz predizbornih kampanja, jedno je sigurno – LDS ima u rukama veliku pobedu. Sve tri desne partije iz vlade Andreja Bajuka (SLS+SKD, SDS i NSi) teško da bi i ujedinjene (kad ne bi bile posvađane) mogle da ostvare jaku opoziciju, što je bila karakteristika prethodnog sastava parlamenta. Jednostavna računica pokazuje da zbir glasova sve tri partije zajedno ne sustiže ukupan broj mandata LDS, koja ima odrešene ruke da sklapa kakve god želi koalicije, verovatno sa Pahorovom ZLSD. Ako poredimo podatke sa izborima iz 1996. godine, Drnovšekova LDS danas je jača za oko 8, Pahorova Udružena lista za oko 3,2, a Jelinčičeva SNS (kojoj su mnogi prognozirali propast) porasla je za četiri godine za oko 1,1 odsto. Janšina SDS jeste na drugom mestu, ali je "pala" za oko 0,2 postotka.

Najviše je izgubio spoj Zagoženovih Narodnjaka i demohrišćana – čak 10 odsto glasova. Ocenjuje se da je to bila kazna razočaranih simpatizera, koji su posle svih partijskih lomova i fuzija ove izbore jednostavno preskočili. Ista sudbina je stigla i Janšu, koji već godinama reflektuje na mesto premijera. Loš rejting je rezultat brojnih slabih poteza koje desne partije povlače od proleća (kada su osvojile vlast svojevrsnim pučem u vladi i parlamentu). Sve to je samo ojačalo Drnovšeka, koji je izašao iz vladine palate kao žrtva zavere. Tada su obe partije sa desnice, obe demohrišćanskog usmerenja, stvorile novu zajedničku stranku (SLS+SKD) i sa jednim glasom većine u parlamentu potvrdile dolazak argentinskog Slovenca Andreja Bajuka na čelo vlade. LDS je uzvratio udarac tako što je povukao podršku većinskom izbornom sistemu, što je dovelo do cepanja desnice – SLS se predomislila i odustala od većinskog izbornog sistema, što je bio životni projekat Janeza Janše. Mesec dana potom sledi osveta – Janša podržava Bajuka da rasturi SLS i osnuje Novu Sloveniju. Jasno – Bajukova vlada je od svog početka tavorila, rastrzana unutrašnjim svađama i liderskim ambicijama. Da sve bude gore – povlačila je sve nepopularnije kadrovske poteze. Izbori su stavili tačku na "i".

Nova veličina LDS-a unekoliko budi nelagodnost kod onih koji se boje da će Drnovšek suviše "lako i udobno vladati", bez pravih oponenata. S druge strane, ovakav rezultat omogućava Drnovšeku da lakše sastavi vladu. Vladu koja neće biti blokirana međupartijskim svađama koalicionih partnera, već će se baviti pravim pitanjima. Onima koja najviše tište birače.

Svetlana Vasović-Mekina

prethodni sadržaj naredni

vrh