DRUŠTVO

Vreme br. 437, 6. mart 1999.

 

Univerzitet

Kontrola pameti

Zašto se Studentskoj uniji medicinara onemogućava da stručno radi? Da li je Medicinskom fakultetu u Beogradu zaista nepotreban prvi medicinski računarski centar

28.gif (10908 bytes)Sirota naša pametna deca: studenti Filološkog fakulteta su 100 dana protestovali, bili šikanirani, a bogami i mlaćeni od plaćenih "gorila", da bi konačno, ove nedelje, najzad počela nastava na ovom fakultetu. Novi dekan Rade Božović vratio je u nastavu osmoro profesora koje je odpustio njegov prethodnik Radmilo Marojević, na fakultetu ponovo postoji Katedra za opštu književnost u starom sastavu, vraća se i stari statut fakulteta. Nastavnici koje je za vreme svog kratkog, ali po rezultatima razornog mandata, Marojević nelegalno primio na fakultet biće vraćeni u redovnu proceduru, drugim rečima: na fakultet će biti primljeni tek kroz vrata javnog konkursa. Jedan od Marojevićevih mlađih kadrova je asistent čiji prosek nije nadmašio šesticu!?

"Studenti su spasili ovaj fakultet sramote zvane Radmilo Marojević", kratko je sažeo studentsku pobedu Boris Karaičić.

Ovo je gorka pobeda: izgubljeno je mnogo vremena, mnogo energije, i sada i studentima ali i profesorima, koji su na ovom fakultetu bili uz svoje studente, ostaje mnogo teškog rada da spasu što se od školske godine spasiti može.

Novinski naslovi Studenti pobedili državu i Studenti pobedili samo su delimično tačni: pobeda je korak napred, a ovo, na Filološkom, je ipak tek dobar korak nazad, kako je ishod prokomentarisao profesor Aleksandar Loma.

Borba za disciplinovanje Beogradskog univerziteta se nastavlja ne samo arogantno i brutalno kao na Elektrotehničkom fakultetu gde se i pored svih sudskih presuda nastavlja "labanizacija" (dekan Vlada Teodosić i njegova desna ruka Miloš Laban kroje nastavu prema svom ćeifu, a uz pomoć "obezbeđenja"), već i na naizgled mirnim i ukroćenim fakultetima kakav je Medicinski.

Studentska unija medicinara (SUMC) koja se na Univerzitetu, ali i u široj javnosti, afirmisala svojim radom, nizom praktičnih projekata uvodi studente u stvarni svet medicine (pogledati okvir "Šta radi SUMC"), dobila je ovih dana, umesto pohvala i nagrada, pljusku od Upravnog odbora Medicinskog fakulteta kojim je predsedavao dr Milovan Bojić, potpredsednik Vlade Srbije.

Naime, Studentska unija medicinara dobila je na konkursu Fonda za otvoreno društvo još pre devet meseci prvi medicinski računarski centar, namenjen prvenstveno studentima: devet kompjutera, laserski štampač u boji, skener, medicinske CD romove, plus sredstva za umrežavanje, 24-časovni pristup Internetu i neophodni nameštaj uz opremu. Pomenuta oprema je plaćena "Bajt-klubu" pre ravno devet meseci i od onda uredno čeka na tamnom, suvom i hladnom mestu, van domašaja studenata!? Studentska unija medicinara tražila je od Medicinskog fakulteta prostoriju za ovaj jedinstveni računski centar. Mesecima su dekan profesor dr Radivoj Grbić i brojni direktori instituta obećavali prostor i pružali usmenu podršku svojim agilnim studentima, koji su i po svim akademskim parametrima zaista najbolji. A onda je došla zvanična Odluka Upravnog odbora da je ovakav računski centar studentima medicine NEPOTREBAN. Navodno, sličan već postoji!

Posle toga profesoru dr Bogdanu Beleslinu, direktoru Instituta patološke fiziologije, dekan Grbić upućuje zvaničan dopis u kome zahteva da u roku 24 časa iseli "peticu", prostoriju gde se već dve godine nalazi sedište Studentske unije medicinara! Na ovaj zahtev profesor Beleslin odgovara - ostavkom.

Članovi studentske unije medicinara ocenjuju ovakav gest profesora dr Bogdana Beleslina kao "izuzetan profesionalni i ljudski čin", koji je, kako oni kažu, "u skladu sa njegovim sistemom vrednosti".

"Vreme" je u razgovoru sa Milanom Tanovićem, predsednikom Studentske unije medicinara (inače studentom šeste godine), pokušalo da dođe do odgovora kako on i njegove kolege ocenjuju postupak dekana i članova Upravnog odbora?

"Mesecima smo imali podršku i dekana i mnogih profesora, obećavali su prostor. Dekan nas je čak uputio na CIBIF, to je biblioteka Medicinskog fakulteta, gde postoji prostor koji se trenutno izdaje za jogu, full-contact, kick-box... Boksovanje, priznaćete, ima malo veze sa bibliotekom, ali tako je... Nije tačna tvrdnja da postoji sličan računarski centar! Mnogi profesori, ali i studenti su i te kako zainteresovani za medicinski računarski centar: konačno bismo imali pristup najnovijim naučnim dostignućima, mogli bismo da pratimo šta se zbiva u svetskoj medicini... Čovek prosto ne može da veruje da nam je rukovodstvo fakulteta devet meseci nešto obećavalo, a onda, zvanično, donosi upravo suprotnu odluku."

Studenti okupljeni oko SUMC-a su bili vrlo aktivni za vreme Studentskog protesta 1996/97. Da li je Odluka Upravnog odbora, odnosno istaknutih funkcionera levice još jedno kažnjavanje za protest?

"Devetomesečno odugovlačenje sa davanjem prostorija za naš računarski centar nesumnjivo pokazuje da su posredi neke 'igre' i neke računice koje nemaju veze sa strukom i naukom: prostora na Medicinskom fakultetu ima koliko hoćete. Naš dekan zna da smo bili aktivni za vreme protesta: pružali smo medicinsku pomoć i onima koji su protestovali, ali i milicionerima, zvali smo dekana da vidi kako radimo i on je došao... U neku ruku i nismo toliko iznenađeni odlukom Upravnog odbora.

Imali ste mnogo zapaženih akcija, oko SUMC-a su se angažovali izuzetno dobri studenti. Da li su oni sada ogorčeni i povređeni ovakvim ponašanjem nadležnih fakultetskih vlasti?

"Oni koji su doneli takvu odluku ne znaju šta rade, mi bismo hteli da im pomognemo... Mi smo studenti medicine i naša dužnost je da pomažemo ljudima."

Vi ste studenti medicine, ali oni su vaše starije kolege, lekari?!

"To su lekari koji su zaboravili na Hipokrata i koje nose političke vode. Mi čak, rekao bih, osećamo izvesnu nadmoć nad njima i hteli bi smo da im pomognemo da izađu iz tog kruga u koji su upali... Mislim da je suština cele ove priče što mi mislimo svojom glavom, što smo izvan i iznad politike i što ne mogu da nas kontrolišu."

Vi bi da, kako kažete, pomognete, da nešto promenite... Da li većina tako razmišlja?

"Ljudi su ubijeni u pojam: predavanja su očajna, vežbe su očajne, nema dobrih knjiga... Od fakulteta je ostala samo ljuštura, sve je u neredu, u rasulu... Nema uslova za rad. Istinu govoreći, većina razmišlja da ode odavde i sve ovo zaboravi."

Zaboravi, ako možeš...

Slobodanka Ast

Šta radi SUMC?

Ast.GIF (17638 bytes)Moderne oblike učenja, komunikacije, ličnu inicijativu, a naročito međunarodne kontakte, pod uslovom da se ne vode na liniji Rusija- Belorusija i eventualno Kina, vlast tretira kao subverzivnu aktivnost, maltene kao čin nacionalne izdaje. Nadležna ministarstva i rektorati ne samo da strogo kontrolišu i cenzurišu međunarodnu saradnju, već je, kao što to pokazuje iskustvo SUMC-a brutalno, u korist opšte štete i onemogućavaju.

Evo, konkretno, čime se u poslednjih dve godine bavila Studentska unija medicinara (SUMC): medicinsko obezbeđivanje javnih skupova; edukacija studenata medicine iz stručnih oblasti koje nisu dovoljno zastupljene u postojećim programima (urgentna stanja, opšte-medicinske veštine, tradicionalna medicina). Jedan od projekata bio je pomoć deci oboleloj od bronhijalne astme, drugi - buđenje dečje kreativnosti u uslovima dužeg bolničkog lečenja. Studentska unija medicinara učestvuje u saradnji sa udruženjem "Otvoreni za susede" u medicinskom aspektu projekta "Stariti drugačije". Članovi SUMC-a predstavljaju studentski ogranak jugoslovenskog IPPNW-a, orgnizacije koja okuplja lekare iz više od 80 zemalja, dobitnica je Nobelove i Uneskove nagrade za mir i trenutno rade na organizovanju konferencije Health trough Peace koja će se maja ove godine održati u Hagu. Uskoro treba da budu realizovana i tri vrlo različita projekta: Volontiranje u bolnicama, Kontrola stresa, dok je treći anketa čiji je cilj poboljšanje studija medicine.

Nadležni očigledno kažnjavaju one koji su se bavili strukom. Oni koji su se bavili prvenstveno politikom, u međuvremenu su napravili vrtoglave karijere. Ali, to je priča za drugu priliku.

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)