POLITIKA

Vreme br. 437, 6. mart 1999.

 

Vojska RS

Brigada, voljno!

Glavnokomandujući NATO snaga za Evropu Vesli Klark, koji se iznenada, ali ne i slučajno obreo u Brčkom, smatra da ova "zaplena dokazuje da Vojska RS nije imala kontrolu nad oružjem ili da se sve desilo u saradnji sa vojnim vrhom"

17.gif (15555 bytes)Stavljanje 311. brigade Vojske Republike Srpske van funkcije, njeno "raspuštanje" ili "razoružanje", podiglo je popriličnu prašinu u ovdašnjoj javnosti i načelo neka pitanja, od kojih će mnoga još dugo čekati na odgovor.

Jedna od dilema je i šta je zapravo značila odluka komandanta SFOR-ove Multinacionalne divizije "Sjever" da se pozabavi ovom brigadom iz sastava III korpusa VRS. U zvaničnoj verziji, američki general Kevin Barns odlučio je da se 311. brigadi ukinu sve funkcije, dok niko od pripadnika SFOR-ovih snaga, koje su odluku donele, nije mogao da objasni da li prestanak svih funkcija znači i raspuštanje ove jedinice. Niti bilo ko od odgovornih u kasarni.

ILEGALNI ČIN: Bez ulaska u šire rasprave tipa "raspuštanje, konfiskovanje ili stavljanje van funkcije", tek je obrazloženje odluke kategorično - ispoštovan je Aneks 1a, član 4, paragraf 6 i član 6, paragraf 5 Dejtonskog sporazuma. "Kretanje jedinica ili oružja bez odobrenja ili znanja SFOR-a prema Dejtonskom sporazumu je ilegalno, a SFOR gleda veoma ozbiljno na prekršaje pravila o obuci i kretanjima", stav je nordijsko-poljske brigade SFOR-a, koja je razvlašćivanje i izvela.

Tek, na spisku SFOR-ovih kazni za Vojsku RS, inače predmetu tobože krupnih iznenađenja u samom vojnom vrhu, nalaze se i: zabrana izvođenja vežbi i gađanja Trećem korpusu VRS, suspendovanje trojice komandanata ranga pukovnika brigada, rasformiranje 311. pešadijske brigade i odnošenje naoružanja i vojne opreme iz kasarne u Šamcu.

Iako je prvobitno objašnjenje zvaničnika Vojske RS ukazivalo na to da je "sumnjivi transport" samo deo SFOR-ove akcije "Žetva", odnosno prikupljanje zaostalog naoružanja iz rata, u kojoj bi građani "dobrovoljno i lično" do 15. maja predali oružje, municiju, mine i druga ubojna sredstva Vojsci RS, MUP-u RS ili SFOR-u, ubrzo su i sami shvatili, te javno priznali da je reč o "neprijavljenom transportu oružja sa sumnjivim ambicijama".

Generalštab Vojske RS je reagovao, reklo bi se, prilično konfuzno i kontradiktorno, tako da su se mnogi zapitali gde je saopštenje Generalštaba zapravo pisano. Najpre se desilo da su "lokalni" komandanti "propustili" da o aktivnostima motornih vozila i njihovom vrućem transportu obaveste pretpostavljene starešine i teritorijalno nadležne jedinice SFOR-a. Istina, lokalni komandanti su, kaže zvanična verzija Vojske RS, pošto su otkrili naoružanje i vojnu opremu u "svojim zonama odgovornosti" hteli da to transportuju do Komande III korpusa.

Još jedno veliko u nizu iznenađenja za Generalštab VRS bilo je i priznanje da "nažalost, ima indicija da je nekoliko pripadnika VRS umiješano u neprijavljeni transport oružja sa sumnjivim ambicijama". Naravno da će "biti preduzete odgovarajuće zakonske mjere protiv eventualno umiješanih pripadnika VRS". Iako je istraga još u toku, stav SFOR-a je kategoričan - reč je o krijumčarenju, a i oni poseduju jake indicije o uključenosti 311. brigade u "ovaj ilegalan čin".

BES POLITIČKOG VRHA: Upućeniji smatraju da je i najuži vojni i policijski vrh bio umešan u krijumčarenje, što je izazvalo bes i samog političkog vrha RS. Poplašenovi ljudi tvrde da je i sam predsednik više nego besan zbog ovog vojnog fijaska. Biće da razlozi njegovog besa leže, smatra se u nekim političkim krugovima, u tome što su "velike patriote (od kojih su mnogi još na platnom spisku Jugoslavije) odlučile da pomognu braći Srbima na Kosovu prodavanjem oružja Albancima". Istina, svima je ovde kudikamo prihvatljivija Klarkova izjava da se ne zna ni gde je, ni kome je ovo oružje bilo upućeno.

Glavnokomandujući NATO snaga za Evropu Vesli Klark, koji se iznenada, ali ne i slučajno obreo u Brčkom, smatra da ova "zaplena dokazuje da Vojska RS nije imala kontrolu nad oružjem ili da se sve desilo u saradnji sa vojnim vrhom".

Oni koji bi trebalo da znaju nešto više uglavnom ćute. Momir Talić, načelnik Generalštaba VRS, još se nije odazvao Klarkovom pozivu da mu pomogne u istrazi; ministar odbrane Milovanović ne želi da komentariše, mada mnogi misle da bi njegova izjava dan ranije o tome da su u BiH još "vruće cijevi" mogla da postane istorijska. (Odnosilo se na Vestendorpovo pismo u kojem piše da je komandant Vojske RS Predsedništvo BiH.) Milovanović je tada još dodao da nije izgrađeno "povjerenje između tri naroda u dva entiteta da bi se moglo igrati odbrambenim sistemom". Samo zaustavljanje "sumnjivog transporta" na putu ka Brčkom, moglo bi, po nekima, biti direktan argument u rukama Federacije BiH da drugi deo zajedničke države optuži za insistiranje na Brčkom "radi švercovanja oružjem".

Generalštab VRS se gotovo panično pozvao na svoju dosadašnju korektnu saradnju sa snagama SFOR-a, koji, istina poput đaka uhvaćenog u nekom većem nestašluku, svestan sopstvenih grehova, ipak smatra da je kazna isuviše stroga.

Tanja Topić

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)