MERIDIJANI

Vreme broj 443, 3. jul 1999.

 

Imrali

Osuđen Odžalan

Sud u Turskoj doneo je presudu na osnovu koje je kurdski pobunjenički lider Abdulah Odžalan osuđen na smrt zbog izdaje i učešća u separatističkoj kampanji u kojoj je poginulo više od 29.000 ljudi. Kad je sudija Turgut Okjaj izrekao presudu u sudnici zatvora na ostrvu Imrali - "smrt vešanjem", Odžalan nije reagovao. Međutim, presuda će nesumnjivo izazvati reakciju u zemlji i u zapadnoj Evropi, kao i strah od osvetoljubivih kurdskih aktivista. "On je ubio hiljade nedužnih ljudi, bez obzira na to da li su u pitanju bile bebe, deca, žene ili stariji ljudi", izjavio je sudija Okjaja, obučen u tradicionalnu crnu togu ukrašenu skarletnocrvenim okovratnikom. "Njegove aktivnosti predstavljaju ozbiljnu, neposrednu i veliku opasnost za zemlju", dodao je on.

Nakon presude, odobrene od strane trojice sudija, sudnicom su odjeknuli zvuci turske nacionalne himne, dok se Odžalan suočavao sa visoko uzdignutim transparentima i slikama poginulih vojnika u prostoriji preplavljenoj ožalošćenim članovima porodica. Policija je širom zemlje pojačala bezbednosne mere u strahu od odmazde pripadnika Kurdske radničke partije, gerilske grupe koju je Odžalan predvodio tokom 14-godišnje borbe. Tokom jednomesečnog suđenja, proces vođen protiv kurdskog lidera vrteo se oko dve mogućnosti: potpisivanja deklaracije o lojalnosti Republici protiv koje se borio godinama, i strašnih pretnji o pogibiji još hiljade ljudi ukoliko bude pogubljen; Odžalan je ponudio da povuče svoje borce sa planina ukoliko bude pošteđen vešanja, a 5000 bombaša-kamikaza najavljuje da su spremni da žrtvuju svoj život ukoliko on bude obešen. "Ne prihvatam optužbu za izdaju", rekao je novinarima na brifingu pre izricanja presude. "Verujem da sam se borio za jedinstvo zemlje i za slobodan život. Verujem da je budućnost zemlje mir a ne rat." Tursko javno mnjenje podržava izvršenje presude nad Odžalanom, za koju se pretpostavlja da će se desiti na ostrvu Imrali, na kome se nalazi od trenutka kada je zatočen. Međutim, još nije sve završeno, slučaj Odžalan mora prvo otići na Apelacioni sud, a zatim u parlament na ratifikaciju.

Sidnej

Enterovirus 71

Šestoro australijske dece, mlađih od dve godine, zaraženi su retkim virusom vrlo slučnim onom koji je usmrtio pedesetoro tajvanske dece, saopštile su za Rojters australijske medicinske službe.

Jedno dete je zadržano na lečenju u pertskoj bolnici na odeljenju za intenzivnu negu, zbog bolesti prouzrokovane enterovirusom 71 koji izaziva paralizu, povraćanje i dijareju. Preostalo petoro zaražene dece poslato je na kućno lečenje, posle bolničkog oporavka. "Bolest obično započinje groznicom koja traje nekoliko dana, praćenom simptomima meningitisa i paralize", izjavio je portparol australijskog Ministarstva zdravlja u svom saopštenju. "Zabeleženo je još 14 slučajeva meningitisa prouzrokovanih enterovirusom, ali srećom nijedan od obolelih nije imao većih komplikacija zbog zaraženosti ovim virusom". Preporučio je roditeljima da obavezno potraže lekarsku pomoć ukoliko zapaze simptome bolesti, dodajući da statistika pokazuje da se u zapadnoj Australiji od paralize razboli samo jedna osoba godišnje. "Postoji mnogo vrsta enterovirusa, i dva izolovana identifikovana su kao enterovirus 71, opaki virus koji je izazvao epidemiju paralize, meningitisa i bolesti ruku, stopala i usta u Maleziji, Tajvanu i Hong Kongu u proteklih 18 meseci", rekao je portparol Vatson. Prošle godine od ovog virusa patilo je 253 tajvanske dece, a njih 50 nije preživelo.

Rio de Žanerio

Kubanci na Kosovu

Kubanski predsednik Fidel Kastro ponudio je, početkom ove nedelje, da pošalje 1000 doktora na Kosovo, Srbiju i ostala područja u Jugoslaviji, kao pomoć organizaciji UN-a u njenim naporima u rekonstrukciji ratom zahvaćenih regiona.

Kastro je svoj predlog izneo tokom bilateralnog sastanka sa italijanskim premijerom Masimom D' Alemom, na samitu lidera Latinske Amerike i Evrope održanog u Rio de Žaneiru, rekao je za Rojters portparol italijanske delegacije. "Vlada premijera D' Aleme veoma ceni kubansku odluku, koja će biti razmotrena sa ostalim evropskim liderima", kaže portparol, odbijajući da iznese detalje predloga. Kastro je to predložio još pre tog sastanka, obraćajući se pismom premijeru D' Alemi datiranom 9. juna ove godine. U tom pismu, Kastro je obrazložio da bi kubanski lekari obavljali svoje dužnosti u okviru misije UN-a na Kosovu u tzv. konfliktnoj zoni koja uključuje i Srbiju, objasnio je portparol italijanske vlade.

Priredila Biljana Vasić

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)