LJUDI I VREME

Vreme broj 443, 3. jul 1999.

 

Izjava nedelje

"Možemo slobodno reći da su iz perioda zločinačke agresije na našu zemlju i ratnog stanja naši seljaci i poljoprivrednici izašli kao heroji rada. Radili su danonoćno, ne plašeći se ni bombi, ni sirena, ni neprijateljskih aviona."

NEDELJKO ŠIPOVAC,

savezni ministar za poljoprivredu; slovo prilikom otvaranja 66. Međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.


VANJA BULIĆ,

televizijski udarnik bez premca, sablaznio se shvativši kakve sve opasnosti prete kumstvu u Srba: "Kada je u emisiji [Crni biseri] bio par svingera, pitao sam ih da li bi to radili i sa kumovima. Odgovorili su potvrdno, a meni je nešto zaigralo u stomaku. Prikrivao sam od gledalaca svoje emocije i mislio: kako da se dira još jedna od naših svetinja. Kada su je već političari rušili i ruše je, ne mora i običan svet da je seksom ruši." ("TV Novosti")

DRAGAN KOJIĆ KEBA,

pevač: "Zašto bih razmišljao koliko sam para izgubio za ova dva meseca kada sam svestan istinitosti reči Laze Lazarevića: 'Sve će to narod pozlatiti'. Bilo bi nekulturno da sada razmišljam o parama." ("Sabor")

DARA BUBAMARA,

umetnica, priča čitaocima "Sabora" kako su žal za mladost i žal za mostovi[ma] u njenom slučaju gorko ispreplitani: "Mnogo toga me vezuje za Varadinski i Most slobode. Prvim sam se kao klinka nebrojeno puta sa društvom vraćala pešice iz diskoteka na drugoj obali. Taj most je povezivao Novi Sad sa Petrovaradinskom tvrđavom na čijoj sam terasi, kao pevačica grupe 'Dara Bubamara šou bend', postigla prve uspehe na estradi... Građenje drugog godinama sam pratila sa 'Štranda' na kojem sam leti bila redovan posetilac. Kad je bio gotov, često smo se na motorima vozili po njemu i, kao i svi Novosađani, bila sam ponosna na taj most kao na jedan od simbola grada. Sada, kad gledam njihove ostatke, uhvati me tuga. Sa njima bombe su raznele i moju prvu mladost."

VERA ČUKIĆ,

glumica: "Uvek sam tamo gde su oni koje volim. Mnogo sam putovala, videla mnogo zemalja, upoznala mnogo ljudi... i bivala opčinjena prirodom ili onim što je čovek stvorio. Sve to, u svojoj različitosti, nosilo je lepotu i bogatstvo života i donosilo raskoš osećanja... Obuzima me tuga kad vidim koliko ljudska bića to sve manje vole i čuvaju." ("Bazar")

MILO BOGDANOVIĆ,

tridesetogodišnji Cetinjanin, optužen da je usmrtio sugrađanina Rodoljuba Ražnatovića: "Iz te puške nikad ranije nije pucano. Otišao sam prema lokalu. Video sam da Ražnatović stoji ispred svog kafića i imao sam nameru samo da ga ranim, ne i ubijem. Graničnik na automatskoj pušci bio je podešen na rafalnu paljbu, pa sam izgubio kontrolu." [U Ražnatovićevom telu nađeno je petnaest metaka.] ("Svedok")

MILOVAN DRECUN,

vojnopolitički komentator i reporter, pregalac koga bi trebalo nominovati za nagradu "Vanja Bulić", odlazi iz RTS-a: "Kad sam došao u RTS, imao sam jedan od najvećih koeficijenata [IQ?], veći od urednika 'Dnevnika'. Sada, zbog neprofesionalnog odnosa rukovodstva kuće prema meni, spao sam na to da imam koeficijent niži nego sekretarica sa srednjom školom."

G. Drecun je zato dobio orden sa najvišeg mesta: "To je moralna satisfakcija. Dodeljujući Orden [za hrabrost], predsednik Republike je vrednovao onaj deo mog posla koji je zahtevao da budem tamo gde je najteže, gde je izuzetno opasno i gde se moraju pokazati lična inicijativa, odlučnost i hrabrost, što nosi strahovito velike rizike." ("Svedok")

TANJUG,

Telegrafska agencija nove Jugoslavije prenela je i ono što su visoki dužnosnici javne reči i opštenarodne odbrane rekli povodom obnavljanja Međunarodnog press centra Tanjuga.

ALEKSANDAR BAKOČEVIĆ,

general-major, načelnik Uprave za informisanje i moral Štaba vrhovne komande Vojske Jugoslavije: "Tanjug će, nastavljanjem rada pres centra, biti nesumnjivo glavno središte berze informacija."

ŽIVORAD ĐORĐEVIĆ,

direktor i glavni te odgovorni urednik "Borbe": "Tanjugov Međunarodni press centar počinje sa radom paralelno sa obnovom zemlje posle NATO agresije, što je dobro."

ŽELJKO SIMIĆ,

ministar kulture Srbije: "Otvaranje MPC-a predstavlja i neku vrstu obznane jedne velike pobede koju je Tanjug već izvojevao u toku same agresije."

NEBOJŠA ATANACKOVIĆ,

predsednik beogradske opštine Voždovac, proslavio je sa odbornicima i gostima Vidovdan, slavu Srpskog pokreta obnove. Bio je koktel, svečari su rezali kolač, a predsednik opštine je kazao: "Posle istorijskih događaja koji su se dešavali na Vidovdan, definitivno je jasno da je neke velike vojničke pobede protiv velikih sila nemoguće ostvariti." ("Danas")

FAKSIMIL IZ "DANASA"

Rat je pobedonosno završen, ali njegove natruhe još možemo naći u jeziku. Pogledajmo pažljivo poslednju rečenicu izveštaja o boravku prestolonaslednika i njegove družice Cetinju:

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)