POLITIKA

Vreme broj 445, 17. jul 1999.

 

Federalni dijalog Srbije i Crne Gore

Ustav će se menjati

Razgovori o suštinskim odnosima članica federacije i budućnosti SRJ, izjavili su učesnici novinarima, praktično nisu ni počeli

"Postigli smo saglasnost o tome da je Federacija u dubokoj krizi i da se može prevazići jedino demokratskim razgovorima o redefinisanju odnosa među članicama. Obe strane su spremne da nastave dijalog", ovako je Željko Šturanović, šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista Crne Gore u Veću građana jugoslovenskog parlamenta, opisao tok jučerašnjih sastanaka sa delegacijama Socijalističke partije Srbije, Jugoslovenske levice i Srpske radikalne stranke. U trenutku zaključenja ovog broja "Vremena" trajao je sastanak DPS-a sa Srpskim pokretom obnove, nakon čega treba da uslede i susreti sa Demokratskom strankom i ostalim partijama koje imaju poslanike u federalnoj skupštini. Paralelno su tekli razgovori Socjalističke narodne partije Momira Bulatovića sa istim strankama iz Srbije, dok susret između predstavnika DPS-a i SNP-a nije predviđen.

"S aspekta DPS-a, kriza funkcionisanja savezne države kuliminirala je nepriznavanjem demokratski iskazane volje građana Crne Gore na poslednjim parlamentarnim i predsedničkim izborima", izjavio je Šturanović, dok se ostali učesnici u razgovorima nisu izjašnjavali na ovu temu. "Počeo je dijalog", bilo je sve što je lider radikala Vojislav Šešelj bio spreman da izjavi novinarima, najavljujući širi izveštaj za redovnu konferenciju za novinare njegove stranke. Šef delegacije JUL-a Živko Šokolovački bio je rečitiji. On je novinarima rekao da je njegova stranka spremna da sa DPS-om pretrese sva pitanja o "funkcionisanju i budućnosti naše zajedničke države".

Razgovori o suštinskim odnosima članica federacije i budućnosti SRJ, izjavili su učesnici novinarima, praktično nisu ni počeli. Šturanović, u ime sazivača ovih sastanaka (DPS) nije mogao da kaže kada će pregovori o konkretnim pitanjima početi, ali je rekao da se nada da će to biti "čim ekspertski tim crnogorske vlade razradi detalje Platforme o redefinisanju odnosa u Federaciji". Nešto konkretniji je bio šef savezne poslaničke grupe SPS-a Milutin Stojković, koji je skupštinskim izveštačima saopštio da pomenuti dokument očekuje u petak i da će potom biti nastavljeni crnogorsko-srpski razgovori. Najavljujući da će nastavak razgovora teći "uz prisustvo javnosti", Stojković je ocenio da se rešenja za postojeće probleme "moraju tražiti u okviru Ustava SRJ".

Sličan stav o daljem toku razgovora izneo je i Šokolovački. "Spremni smo da o svim pitanjima razgovaramo demokratski i legalistički, dakle u skladu s Ustavom. Pri svemu tome ne gubimo iz vida potrebu eventualnog redefinisanja i dograđivanja ustava", rekao je Šokolovački.

Šturanović, sa svoje strane, tvrdi da je "Crnoj Gori bitniji sadržaj od oblika buduće zajedničke države Srbije i Crne Gore", ali je dodao da je promena ustava ipak neminovna. "Mi smatramo da SRJ mora da bude država ravnopravnih članica, zasnovana na demokratskim principima i ulasku u evropske i evroatlantske integracije. Da bi se sve to postiglo, ustavna reforma je neminovna, pošto se pokazalo da sadašnja ustavna rešenja omogućavaju zloupotrebe, zbog kojih je Crna Gora dosta trpela", ocenio je Šturanović.

Momir Bulatović nije hteo da razgovara s novinarima, a njegov stranački kolega Predrag Bulatović izjavio je da se SNP oduvek zalagao za zajedničku državu, te da ustav to omogućava. "Ukoliko se pokaže da je on prepreka zajedničkom životu, spremni smo na razne ponude", zaključio je Bulatović.

Vladimir Milovanović

 

Prisluškivanje

Međustranački razgovori u federalnom paralamentu bili su zatvoreni za novinare, tako da niko od izveštača nije mogao da oseti atmosferu u kojoj su održani. Mada su svi učesnici izjavili da su razgovori proticali "u duhu razumevanja i tolerancije", novinari su, ispred sale u kojoj su razgovarale delegacije DPS-a i SRS-a, u jednom momentu čuli žučnu raspravu, u kojoj je dominirao Šešelj, ali je bilo nemoguće "uhvatiti" sadržaj. Novinari su, inače, od samog početka bili "sporni". Razgovori Crna Gora-Srbija uveliko su počeli u momentu kada je novinarima dozvoljeno da uđu u zgradu parlamenta. Do tada, ljubazno obezbeđenje dozvolilo je stajanje u predvorju, gde se očekivala konačna odluka o izveštavanju sa skupa.

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)