MERIDIJANI

Vreme broj 448, 7. avgust 1999.

 

Vajmar

Rođendan

Vajmar, grad koji Nemcima budi uspomene na njihove najslavnije, ali i najmračnije trenutke prošlosti, ovih dana obeležava dvesta pedesetu godišnjicu od rođenja jednog od najvećih vajmarskih sinova Johana Volfganga Getea. Ovaj grad je takođe odabran i za kulturnu prestonicu Evrope za 1999. godinu.

Iz grada su uklonjeni tragovi komunističke prošlosti, katedrale su obnovljene a fasade okrečene. U Vajmaru su živeli i Niče i Šiler, takođe je i rodno mesto dizajnerskog pravca Bauhausa, ali je i komšiluk zloglasnog nacističkog logora Buhenvald u kome je između 1937. i 1945. pogubljeno više od pedeset hiljada ljudi. Zato su i pripreme za proslavu Geteovog rođendana obeležene mešavinom osećanja, jer podseća na krajnosti nemačke istorije - na uzvišenu nemačku kulturu sa jedne, i najprizemnije divljaštvo sa druge strane. Geteovi crteži izloženi su na zidovima logora Buhenvald. Šilerova kuća odabrana je za izložbu o stradanju venecijanskih Jevreja. Ovakve manifestacije u kulturnoj prestonici Evrope nisu svi Nemci blagonaklono dočekali. "Vajmar je mitsko mesto, naš Jerusalim", izjavio je "Njujork tajmsu" Folkhard Knige, direktor memorijalnog kompleksa Buhenvald. "Ono što pokušavamo da učinimo je da mit razdvojimo od istorije, ali i da pokažemo da se priče o Vajmaru i Buhenvaldu prepliću. Naše viđenje proslave razbesnelo je ljude iz Društva Gete, ali mi smo svesni da je ovaj proces neizbežno bolan."

Gaisal

Sudar

Spasilačke ekipe izvukle su 223 tela iz skrhanih kompozicija vozova koji su se čeono sudarili u ponedeljak na severoistoku Indije, oko petsto kilometara severno od Kalkute. Strahuje se da se ispod gomile zgnječenog metala nalazi još preko dve stotine žrtava, ali i da nema preživelih. Vozovi, u kojima je ukupno bilo preko dve i po hiljade putnika, kretali su se brzinom od oko 80 km na čas, a sudar je prouzrokovao i požar u kome je izgorelo više stotina putnika. Za sada su stručnjaci uspeli da identifikuju tek 22 žrtve, jer su za identifikaciju ostalih tela neophodne ozbiljne i pedantne forenzičke metode. Čak su i iskusni istražitelji sudske medicine bili zgroženi prizorom: "Oguglali smo na leševe, viđamo ih svakog dana, ali ovako nešto niko od nas još nije video", izjavio je dr Sing privatnoj televiziji Star.

Jedini zvuci koji su se čuli prilikom spasilačke akcije bilo je jecanje preživelih i rodbine poginulih. Žrtve jedne od najtragičnijih železničkih nesreća u Indiji bili su mahom vojnici koji su putovali za Asam, državu na severoistoku zemlje u kojoj besni gerilski rat. "Čuo sam ekploziju i vagon se propeo, kao avion kad uzleće. Zatim se uz tresak spustio", seća se Četri, kuvar u vagon restoranu. Zvaničnici tvrde da je uzrok nesreće "ljudski faktor" i da se iz za sada nepoznatih razloga jedan od vozova našao na pogrešnim šinama. Ministar železnice Nitiš Kumar najavio je ostavku. Povodom tragedije u Indiji saučešće indijskoj vladi uputili su američki predsednik Bil Klinton sa suprugom Hilari i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Kofi Anan. Razmere ove tragedije nagnale su zvaničnike indijske vlade da poboljšaju uslove železničkog saobraćaja u kome godišnje život izgubi više stotina ljudi.

Sareburg

Patuljci

Kako se sto četrdeset jedan baštenski patuljak, za neke simbol sreće, a za druge jedinstveni primer kiča, našao na travnjaku ispred gradske većnice u Sareburgu u Francuskoj? Niko ne zna pravi odgovor na ovo pitanje, ali mnogi sumnjaju da je u misteriju umešan Oslobodilački front baštenskih patuljaka (FLNJ). Ova organizacija aktivna je već više od tri godine i pravi je strah i trepet za sve vlasnike ukrasnih baštenskih patuljaka. Osnovni program i cilj Fronta jeste oslobađanje stanovnika francuskih bašti i njihov povratak u prirodni ambijent - šume i parkove. "Dragi patuljci, koliko dugo treba da trpimo slatke laži ljudskih bića koja dolaze u radnje sa baštenskim materijalima, jedne biraju, a druge surovo odbacuju, kao da su na pijaci patuljastog roblja. Ustanite i pobunite se protiv okova ropstva", kaže se u programskom saopštenju koje se može naći na veb sajtu FLNJ-a.

Tokio

Geostrategija

Najava Severne Koreje, da će tokom avgusta izvršiti niz nuklearnih proba, uzburkala je diplomatske i odbrambene duhove na Dalekom istoku. Japan i Južna Koreja zbili su redove pred pretnjom zajedničkog neprijatelja, uprkos tradicionalnom nepoverenju između dve zemlje. Japan je čak pokrenuo inicijativu za izmenu dela ustava koji se odnosi na vojno i odbrambeno uređenje zemlje, najavio razvoj satelitskog sistema za osmatranje a saglasio se i sa vašingtonskim planom da učestvuje u razvoju protivraketnog sistema. Raketni sistem Severne Koreje, iako starije generacije, kadar je da dosegne japansku teritoriju, i prema nedavnim istraživanjima javnog mnjenja, čak 70 odsto stanovništva strahuje od mogućeg rata.

U Seulu se ugroženost oseća još više nego u Japanu zbog geografske blizine, pa je Seul najavio razvoj raketnih sistema čiji bi domet dosezao do većeg dela severnokorejske teritorije. Prema sporazumu iz 1979. godine, Južna Koreja mora imati saglasnost Vašingtona za razvoj raketnog naoružanja čiji domet premašuje 160 kilometara. Američki ministar odbrane Vilijam Koen najavio je spremnost Vašingtona da izmeni ova ograničenja i uključi Južnu Koreju u režim kontrole raketne tehnologije. Prilikom posete Seulu prošle nedelje, Koen je naglasio da će SAD pokrenuti sva raspoloživa sredstva protiv S. Koreje, ukoliko se ona odluči za isprobavanje rakete Taepodong 2. Ali, ove mere ne bi uključile vojna sredstva, dodao je Koen. Koenova izjava izazvala je zabrinutost u Seulu i Tokiju, jer se stiče utisak da SAD mogu malo toga da urade da spreče probe.

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)