POLITIKA

Vreme broj 448, 7. avgust 1999.

 

Šabac, ulica Maršala Tita 29

Ministar i "Stil"

Čeda Vasiljević, sa sudskim rešenjem da je "Stil" njegov, bez stila ušao u objekat i izbacio zaposlene na ulicu. Radnici "Stila" imaju sudsko rešenje da se Čeda izbaci na ulicu, ali policija nema saglasnot da asistira sudu

U broju od 22. jula, šabački "Glas Podrinja" - na prvoj strani obiman izveštaj o "realizaciji trajnih razvojnih programa" devetogodišnje SPS vlasti - objavio je oglas kojim "Jugen-TTT" obaveštava da prodaje poslovni objekat, "vlasništvo ovog preduzeća", koji ima površinu od oko 400 kvadrata u ulici Maršala Tita 29. U oglasu se navodi da je ova DD firma jedini vlasnik navedenog objekta, a na osnovu pravosnažnih i izvršnih presuda Privrednog suda u Valjevu i Višeg privrednog suda u Beogradu. Sledećeg četvrtka, u istom listu - na prvoj strani "Herojski otpor naroda" u Bogatiću, "Jedinstven izvoznički broj" fabrike mesa iz okoline - DP za projektovanje i inžinjering "Stil", a povodom obaveštenja "Jugen-TTT", obaveštava "zainteresovana pravna i fizička lica da je objekat DP "Stila" u ulici Maršala Tita 29 u sporu i da je vlasništvo DP "Stila". Istog četvrtka, 29.jula, u ranim jutarnjim časovima, "Jugen-TTT" je ušao u pomenuti objekat, u prisustvu vlasnika Čedomira Vasiljevića (radikalski ministar bez portfelja u vladi Srbije) radnici "Stila" su fizički, i doslovno, izneti na Maršalovu ulicu. U DD firmi su objasnili da nisu više mogli da čekaju pa su uzeli zakon u svoje ruke, dok su izbačeni radnici DP preduzeća, držeći da je ovo "klasična otimačina", seli pred objekat očekujući da "država i zakon" kažu da su oni u pravu.

"NAMASKIRANA" OSMORICA: Broj 29 u Maršalovoj ulici, nešto iznad MUP-a i opštine. Ispred zgrade kanapom pregrađena ulica, na ovećem kartonu - "DP Stil - izbačeni na ulicu od ministra Čede Vasiljevića". Velika, pravilna tehnička slova. U ograđenom prostoru desetak žena sedi na hoklicama. Do njih omanji zeleni sto zastrt miljeom, na njemu oveći trougao. Šta je to? Kancelarija i radni sto, odgovaraju u glas. Nekoliko metara od njih ulaz u broj 29 zatvoren metalnim rešetkama. Na kartonu, privezanom plavom kesom, tehničkim slovima ispisano: "Čedo ne daj se, Vlajko Stojiljković". Na drugom kartonu, složeno u redove: "Za prosperitet Srbije /'7.juli', Šabac/DP '9.oktobar', Ljubovija/DP 'Šljunkara', Doljevac/'Vila Krsmanovača', Šabac/DP 'Stil', Šabac/ministar Čeda". To je Čeda nasledio od države i društva, objašnjava karton jedan od prisutnih. Žena do njega se uključuje rečima da "ovo ne može biti njegovo jer nije dao ni dinara". Kao ni za ostalo na "kartonu", uzeše i ostali da se uključuju.

Nevena Ljubišić desnu nogu, kojoj je članak u zavoju, odmara na platnenoj ribarskoj stolici. Tog jutra, njih šest koleginica došlo na vreme na posao, u sedam ujutru. Za njima "namaskirana"osmorica, crne majice, crne naočare, k'o na filmu. Jedan bio u beloj majici, posle saznali da je to Čedin sin. Tražili da napuste prostorije jer to nije njihovo. Tako rekli. "Crnci" uzmu da se konsultuju u hodniku, oni iskoriste i zaključaju vrata kancelarije. Vikali im da otvore, nisu hteli. Kad, razvališe vrata, upadoše. Nevena upita, šta to rade, onaj u beloj majici odgovori da je to njegov otac kupio. Odgovori mu da nije kupio nego ukrao, onaj u beloj majici je udari iza vrata, po glavi, "kratko se onesvesti", koleginica je pridrži, spusti u stolicu da se oporavi. Tako, sedi ona na radnom mestu, kad uđe gospodin ministar, plava košulja šarena kravata, kaže, napolje. Ona i koleginice se usprotive, počnu da viču, daj rešenje, a on, "ja sam i zakon i vlast", priđe koleginici počne joj uvrtati ruku, dvojica u crnom je iznesu iz kancelarije. Onda, sve sa kravatom, priđe lično njoj. Počne joj uvrtati ruku, u tom zahvatu udari je nogom u članak i povredi nogu, htela da se suprotstavi, ali, bolje što nije, iznad nje bio jedan u crnoj majici. Izbace i nju, sve je vukli i gurali. Na ulici bila policija, nije reagovala, gledali kako ih maltretiraju i šutiraju. Ima lekarsko uverenje, kontuzija glave, iščašenje desne ruke i članka na desnoj nozi.

OZGO I OZDO: Dok razgovaramo, na spratnom prozoru se pojavljuje kratko podšišan mladić, gleda ozgo. Spaze ga: "Ua, plaćenici, štitite lopova". Onaj ozgo, cupka. Ovi ozdo: "Piješ kafu, mamu ti, to je naše, nije ti Čeda kupio šolju".

Vojimir Banić je arhitekta, VD direktor. Kaže da Čeda "upada neovlašćeno, pljačka ih, nema ko da ih zaštiti". Dešava se šta se dešava. U džepu ima rešenja. Vadi 'artije. Posedovni list od 29.jula, zgrada i parcela na "Stilu", rešenje Opštinskog suda u Šapcu, isti datum. Rešenjem se izriče privremena mera prema Čedomiru Vasiljeviću i drugima da odmah, pod pretnjom prinudnog izvršenja, napuste prostorije tužioca. U potpisu, sudija Radosav Ćetković. Ne vredi, MUP neće da pruži asistenciju, rekli - čekaju saglasnost iz Beograda. Peti dan, oni još čekaju. Išli i "kod opštine", da zaštite društveni kapital, rekli, "pomoći će u granicama mogućnosti. Nema pomoći, da ima, MUP bi intervenisao. Potpredsednik opštine Jela Veselić, SPS republički poslanik, rekla - neka im pomognu demokrate ("Stil" izdao potkrovlje Demokratskoj stranci). Ništa, pet dana na ulici, nijedan lokalni medij im nije ni prišao.

Banić i bivši direktor Slobodan Nikolić objašnjava prirodu odnosa sa "Jugent-TT". Baš '90, "Stil" nije najbolje stajao, Čeda obeć'o 350.000 DEM i osnovano mešovito preduzeće "Jugent-Stil". Prolazilo vreme, Čeda "uplatio" samo "pežo" 205. Onda Čeda preveo mešovito preduzeće u "Jugent". "Stil" tužio. Privredni sud ga presudom iz '94. vraća u status društvenog preduzeća i Čeda oter'o "pežo". Tužio i Čeda, Vrhovni sud Srbije naložio sudu u Valjevu da sudi ponovo. Sud u Valjevu sudio tri godine i u decembru '98. vratio "Stil" u "Jugent", isto potvrdio Viši privredni sud u Beogradu, 12. maja '99. "Stil" uputio zahtev za reviziju vrhovnom sudu, jer je potcenjen osnivački ulog, a Čedine akcije nisu viđene, uzdaju se u pravdu. Ali, Čeda up'o šta sad. Kažu, čekaće da se postupi po rešenju Opštinskog suda - da Čeda napusti prostorije - sudbina im je, ulica ili preduzeće, drugo rešenje nemaju.

Dragan Todorović

 

Kad major kuca

I Demokratska stranka u Šapcu nalazi se u maršalovoj ulici broj 29. U potkrovlju. Kad su "čedinovci" došli po svoje obili i potkrovlje, našli dokumentaciju, zastave, partijski materijal, evidenciju, fax... Demokrate tražile da im se to vrati, odgovoreno, vratiće se kad se izvrši popis. Demokrate kažu da imaju pouzdana saznanja da je fax iznet, a da je "materijal o antidržavnom delovanju" predat, nisu sigurni da li DB-u ili SPS-u. Čedu videli baš u četvrtak kad je "ulazio u posed", doš'o vladinim "audijem" - BG 24-11 - im'o i vladino obezbeđenje, jedan od bar 150 kila.

Kad im se dogodio Čeda, koji je uzeo da im vrši popis, demokrate u petak, 30.jula, donesu ozvučenje i dozvole građanima da kažu šta imaju. građani govorili samo o Čedi. Bila im puna usta Čede. Sa punim ustima ih iznenadi patrola policije na čelu sa majorom Sakićem. Major informiše da su došli da izvrše rešenje Opštinskog suda i izbace "čedinovce" napolje. Narod punim ustima počeo da viče: "Živela milicija". Major pokuca na broj 29, ovi iznutra ne reaguju. Onda major reče da ide po pojačanje. Peti dan, još se nije vratio. U međuvremenu, sudija Ćetković pit'o pukovnika policije Đokovića, zašto je major kuc'o bez sudskog izvršitelja, a pukovnik odgovorio: "Ti radi svoj posao, a ja ću svoj".

 

Čeda od reda

Da bi čuli drugu stranu, pozovemo g. ministra Čedu sa lica-mesta, iz Šapca. Čeda nam, preko svog čoveka od poverenja ljubazno rek'o da će moći da komentariše stvar za desetak dana. Sledećeg dana, okrenemo lično, ljubazna sekretarica ljubazno reče da Čeda nije tu, na naše pitanje, reče i da "oni još sede na ulici, uvezali se konopcima, piju kafu i pišu parole".

Iz prospekta "Jugen-TTT"-a saznajemo da je ta kompanija "Jugoslovensko turističko, transportno, trgovačko, mešovito preduzeće za proizvodnju, unutrašnji i spoljnotrgovinski promet usluga i roba". Samo restoran "Vila Krsmanovača" ima kompleks otvorenih bazena, bungalove, teniske terene, igrališta za male sportove, teren za sportove na pesku, ružičnjak sa 10.000 ruža, sve na 4 km od Šapca, na površini od 4 ha. A Čeda ima, turizam i ugostiteljstvo, fert gredice, saobraćaj i špediciju, mini pivaru...

Sa Čedom, i to kad nije bio ministar i to bez portfelja, razgovarali u novembru '93. Tada nam Čeda rekao da je njegov "Jugent" tada bio "težak" 70 miliona DM, rek'o i da ga je u radikale privukao "ekonomski program koji je vrlo jasan po pitanju privatizacije". O socijalističkoj vlasti u Šapcu rek'o sve najgore, pa i to da, ako posle sledećih izbora ostanu na vlasti, on "beži".

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)