POLITIKA

Vreme broj 451, 28. avgust 1999.

 

Anketa

Stranke o izbornim uslovima

Redakcija nedeljnika "Vreme" uradila je anketu o izbornim uslovima pod kojima bi stranke izašle na izbore. Na adrese 16 stranaka poslato je jedno jedino pitanje: "Pod kojim uslovom bi vaša stranka izašla na izbore?" Odgovore koje smo dobili stavljamo na uvid čitaocima. Do trenutka zaključenja lista svoje odgovore nisu dostavili predstavnici vladajuće koalicije "narodnog jedinstva": Socijalistička partija Srbije, Srpska radikalna stranka i JUL.

Srpski pokret obnove:

Četiri uslova

SPO smatra da je raspisivanje prevremenih izbora na svim nivoima jedini put za prevazilaženje političke krize u našoj zemlji. SPO će insistirati na četiri osnovna uslova bez kojih nema ni govora o novim izborima:

  1. Ukidanje Republičkog zakona o informisanju.
  2. Državna televizija mora biti otvorena za sve političke partije srazmerno njihovom uticaju u političkom životu Srbije.
  3. SPO, kao velika stranka, ne insistira na promeni broja izbornih jedinica, ali je spreman za politički dogovor sa predstavnicima drugih partija.
  4. Izborni proces mora se sprovesti pod kontrolom OEBS-a, čiji bi predstavnici i kontrolori pratili čitav izborni proces od momenta raspisivanja izbora do saopštavanja izbornih rezultata.

Nova demokratija:

Posle promene političkih zakona

Neophodni uslovi za izlazak na izbore koji će sve političke subjekte u Srbiji staviti u ravnopravan položaj jesu sledeći:

  1. Promena Zakona o političkim strankama, po kome će se registrovati samo one političke stranke koje imaju više od 10.000 članova.
  2. Promene izbornih zakona tako da se: na svim nivoima izbori održavaju po proporcionalnom sistemu sa jednom izbornom jedinicom; formira izborni cenzus od tri odsto; na svim izbornim nivoima preciziraju birački spiskovi, izborni uslovi, podnošenje spiskova, izborne komisije, rezultati izbora, žalbe i sve druge nedorečene pojedinosti koje su u dosadašnjim izborima stvarale zabunu i različita tumačenja; precizira šta sa poslanicima koji pripadaju teritoriji Kosova i Metohije.
  3. Promena zakona o informisanju u pravcu: oslobađanja medija, eliminisanja otvorene i pristrasne propagande režima, nekorektnih i neistinitih komentara o opoziciji, ravnopravne, proporcionalne zastupljenosti svih političkih faktora na programima državnih medija u vremenu izborne i van izborne kampanje.
  4. Potpisivanje izbornog kodeksa između svih stranaka učesnika u izborima.

Demokratska alternativa:

Pod uslovima okruglog stola

DA se dosledno zalaže za izborne uslove koje bi utvrdila demokratska opozicija na zajedničkom okruglom stolu.

Uvereni smo da izborne uslove ne treba prilagođavati interesima bilo koje stranke, već potrebi da oni budu fer, demokratski i da najbolje odražavaju volju biračkog tela.

Upravo zbog toga, DA je uputila poziv svim strankama demokratske opozicije da na okruglom stolu opozicija utvrdi izborne uslove za koje će se kasnije zajedničkom akcijom izboriti. Pod tako utvrđenim izbornim uslovima, uz dogovor opozicije o zajedničkom nastupu, DA bi učestvovala na izborima.

Demokratska stranka:

Garant narod na ulici

Izbori nisu sami sebi cilj. Činjenica da treba da se održe pre roka govori o tome da je njihov cilj rešavanje krize u kojoj se zemlja našla. Oko toga se slažu svi akteri političke scene, uključujući i SPS, koji je takođe za prevremene izbore. Međutim, za nas u DS-u kriza u kojoj smo posledica je katastrofalne politike režima i izlaz iz te krize je njihov odlazak sa vlasti, a ne izbori pod njihovom kontrolom.

Izbori koji bi se održali s njima na vlasti, makar bili proporcionalni i sa jednom izbornom jedinicom, kriju najmanje dve opasnosti. Prva je da budu kao i do sada pokradeni, a druga je - da neke opozicione stranke nakon izbora priteknu u pomoć Miloševiću formirajući s njim vladu, kao što se već dešavalo. Dakle, problem zbog kojih bi se raspisali izbori ne bi bio rešen - Miloševićev režim bi ostao.

U takvim uslovima, ako bismo i izašli na izbore, garant da oni neće biti prevara već stvarni izbori koji će ih oterati s vlasti i koji će rešiti krizu može biti jedino narod na ulici. On neće dozvoliti krađu glasova, ali ni eventualnu prevaru nekih opozicionih stranaka. Zato DS i Savez za promene nastavljaju sa strategijom mitinga koji će prerasti u svakodnevna okupljanja sa zahtevom da Milošević i njegova vlast odu.

Svakako, kada se radi o izborima, posebna tema su i mediji.

Savez vojvođanskih Mađara:

Bez tutorstva režima

Naša stranka još nije donela odluku o učešću na eventualnim vanrednim izborima, kada bi bili utvrđeni i uslovi pod kojima smo spremni da izađemo na izbore. Međutim, naši načelni stavovi su poznati. Za poštene izbore neophodno je obezbediti bar sledeće uslove:

  1. Nepristrasno i nezavisno javno informisanje, što podrazumeva ukidanje republičkog Zakona o javnom informisanju i oslobađanje od tutorstva vladajućih stranaka sve državne elektronske medije.
  2. Donošenje novih izbornih zakona za sve nivoe izbora, s tim da se ovim zakonima onemoguće izborne manipulacije.
  3. Međunarodna kontrola izbora.
  4. Imenovanje izbornih komisija i biračkih odbora od nezavisnih i nepristrasnih ličnosti.
  5. Obezbeđenje ravnopravnih uslova u finansiranju stranaka.

Građanski savez Srbije:

Posle saglasnosti opozicije

Prvi uslov za učestvovanje Građanskog saveza Srbije na izborima jeste da postoji saglasnost demokratskih opozicionih stranaka o učešću na tim izborima. Verujemo da bi saglasnost mogla da se postigne ukoliko bi Skupštine usvojile paket zakona o izborima, strankama i o finansiranju stranaka koji je napravio CESID. Srbija bi trebalo da ima što manje izbornih jedinica, najbolje bi bilo da bude jedinstvena izborna jedinica, a izborni sistem proporcionalni sa cenzusom između tri i pet odsto, s tim da bi stranke manjina bile pozitivno diskriminisane, cenzusom od dva odsto.

Dogovori o izbornim uslovima podrazumevali bi i otvorenost medija i ukidanje postojećeg zakona o informisanju. Osnovni problem je veliko nepoverenje u režim koji bi trebalo da izbore organizuje zbog brojnih manipulacija kojima je do sada pribegavao. Zato se zalažemo za kontrolu od strane domaćih stranaka i nevladinih organizacija i kontrolu od strane OEBS-a.

Građanski savez Srbije opredeljen je za izbornu smenu vlasti, jer veruje u pobedu Saveza za promene i drugih demokratskih stranaka, ali pre svega želi da ostvari što jedinstveniji odnos svih stranaka prema izborima i izbornim uslovima.

Liga socijaldemokrata Vojvodine:

Bez Miloševića

LSV po pitanju tehničke strane izbornih uslova podržava CESID-ov Predlog zakona o izborima, a odluka o izlasku na izbore jeste politička odluka.

Za tehničko-izborna pravila mora postojati konsenzus učesnika u političkom životu, a on se najlakše ostvaruje kada eksperti pretoče u pravilo ono sa čime se slažu učesnici odnosno političke partije.

Raspisivanje izbora u ovom trenutku i pod ovim uslovima, dok je Slobodan Milošević na vlasti, za njega predstavlja izlaz iz situacije koju je pogrešnom politikom sam stvorio.

LSV neće izlaziti na izbore koje Slobodan Milošević raspiše po svojim uslovima.

Socijaldemokratija:

Kontrola OEBS-a

SD će pristati samo na opšte, slobodne, poštene i fer izbore po standardima OEBS-a i uz njegovu kontrolu u svim fazama.

Polazeći od toga da je neophodna promena izbornih propisa, GO SD je 31. jula 1999. podržao modele Zakona o izboru poslanika i odbornika, Zakona o političkim strankama i Zakona o informisanju koje je pripremio CESID.

Podržavamo opredeljenje da Srbija bude jedna izborna jedinica kada je reč o izboru poslanika za republički parlament.

Zalažemo se za proporcionalni izborni princip na svim nivoima izbora.

U izbornoj kampanji se mora obezbediti ravnopravan tretman za sve učesnike, a naročito u medijima pod državnom kontrolom.

Sve to podrazumeva ukidanje postojećeg zakona o javnom informisanju i hitnu deblokadu RTS-a i drugih medija.

Mislimo da odlukama o raspisivanju opštih, prevremenih izbora treba da prethodi saglasnost svih relevantnih političkih stranaka o izbornim uslovima i terminu za provođenje izbora. Ukoliko se postigne ta saglasnost izbore je moguće sprovesti za 5-6 meseci, pri čemu treba imati u vidu da je, prema oceni stručnjaka, potrebno čak 4-5 meseci samo za sređivanje biračkih spiskova.

Demokratska stranka Srbije:

Jedna izborna jedinica

  1. Izborni sistem i postupak
    DSS smatra da u našim uslovima čist proporcionalni sistem može na najbolji način da odrazi volju birača. Model koji je ponudio CESID je u skladu sa zahtevima DSS-a, a to je da Srbija bude jedna izborna jedinica. U postupku pripremanja izbora neophodno je da sve stranke imaju uvid u biračke spiskove, kao i pravo da zahtevaju njihovu reviziju. Stranke takođe moraju učestvovati u štampanju i pakovanju glasačkih listića i imati punu kontrolu prilikom brojanja rezultata glasanja. Neophodno je precizno utvrditi sudsku nadležnost za utvrđivanje regularnosti izbornog postupka.
  2. Mediji
    Obezbediti punu ravnopravnost predstavljanja stranaka, posebno u elektronskim medijima. Isti pravni režim mora da važi i za javne i za privatne medije i taj režim kontrolisaće poseban Nadzorni odbor. Odnosi između stranaka regulisaće se posebnim Pravilima o fer ponašanju kojima bi se zabranilo iznošenje uvreda, neistina i kleveta na račun kandidata i stranaka koje učestvuju na izborima.
  3. Političke stranke i njihovo finansiranje
    S obzirom na postojanje ogromnog broja stranaka neophodno je da se značajno poveća broj potpisa za registraciju političke stranke. Od ovih obaveza izuzimaju se stranke koje imaju parlamentarni status. Stranke se finansiraju iz javnih i privatnih prihoda, a propise koji regulišu ovu oblast doneti najkasnije dva meseca pre raspisivanja izbora. Sredstva se javno kontrolišu i ograničavaju, posebno u toku izborne kampanje. Zabranjuje se primanje sredstava od organizacija koje se finansiraju iz budžeta pravnih i fizičkih lica stranog porekla i anonimnih darodavaca. O utrošku sredstava stranke vode posebno knjigovodstvo i podnose izveštaj Nadzornom odboru.
  4. Kosovo
    Situacija na Kosovu nalaže da se omogući glasanje svim izbeglim Srbima u onim mestima u kojima se trenutno nalaze. Primenio bi se model glasanja kao u Bosni gde su izbeglice glasale u mestima boravka i za njih su pripremljeni posebni birački spiskovi.
  5. Posmatrači
    Ukoliko bi se ispunili ovi uslovi ne bi bilo potrebe da OEBS verifikuje izbore. OEBS bi imao ulogu posmatrača, kao i druge strane i domaće nevladine organizacije, poput CESID-a koji je takvu ulogu imao na izborima u Crnoj Gori i Bugarskoj.

Demohrišćanska stranka Srbije:

Posle smene Miloševića

  1. Osnovni uslov je ostavka ili smena Slobodana Miloševića.
  2. Formiranje prelazne vlade čiji bi osnovni zadaci bili da:
    - stvori uslove za preživljavanje zime,
    - potpuna demokratizacija Srbije,
    - uspostavljanje pokidanih veza sa međunarodnom zajednicom i uključivanje naše zemlje u sve međunarodne političke i ekonomske institucije,
    - raspisivanje izbora u roku od šest meseci, a po pravilima i uz direktnu kontrolu OEBS-a, što naravno podrazumeva donošenje novog izbornog zakona i zakona o informisanju,
    - hitno donošenje programa rekonstrukcije privrednog sistema i ratom porušenih postrojenja, putnih i drugih komunikacija,
    - apsolutnu koordinaciju svih aktivnosti sa međunarodnom zajednicom u cilju zaštite srpskog i drugog nealbanskog življa na Kosovu, a sve u cilju konačnog rešenja kosovskog pitanja, što opet podrazumeva uključivanje predstavnika albanskog stanovništva i njihovih predstavnika u politički život Srbije i Jugoslavije...

Demokratski centar:

Posle dogovora vlasti i opozicije

Ukoliko se na okruglom stolu vlasti i opozicije konsenzusom donesu obavezujući zaključci oko izbornih uslova, pravila i načina vođenja kampanje i slobode medija;

ukoliko se na republičkom i saveznom nivou formira nova vlada, sa oročenim mandatom koja će biti odgovorna za primenu dogovorenih i proklamovanih izbornih uslova i koja će suspendovati određenim mehanizmom Zakon o informisanju i druge represivne zakone;

ukoliko izbori budu slobodni i pošteni i ukoliko međunarodni posmatrači budu prisutni;

ukoliko RTS i drugi osvedočeno pristrasni mediji budu pod konrolom međunarodnih i domaćih objektivnih i nepristrasnih stručnih timova za kontrolu medijske manipulacije, odnosno ukoliko se utvrde opšta i konkretna, obavezujuća pravila ponašanja i rada medija u izbornoj kampanji;

ukoliko se reši način finansiranja stranaka, odredi prihvatljiva dužina kampanje i izbori najave posle dogovora vlasti i opozicije o raspisivanju izbora.

Dokumentacioni centar VREME

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)