Meridijani

Vreme broj 457, 9. oktobar 1999.

 

Minsk

Nestanci

41.jpg (3002 bytes)Vodeći beloruski disident Viktor Gončar krenuo je da se nađe sa svojim prijateljem izdavačem Anatolijem Krasovskim, i pri odlasku je rekao ženi: "Gledaj vesti večeras." Imao je razloga za zabrinutost, jer je beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko u televizijskom obraćanju naciji oštro osudio disidente, a Gončara je pomenuo po imenu i prezimenu. To je bilo 16. septembra. Od tada se Gončaru i Krasovskom gubi svaki trag.

"Bili smo pod stalnom prismtrom", izjavila je "Njujork tajmsu" Gončarova supruga Zinaida. "Beležili smo registarske tablice automobila iz kojih su nas nadzirali. Jedan je pripadao nacionalnoj gardi. Zato za mene nema sumnje da su vlasti umešane u nestanak moga muža". Nestankom Gončareva i Krasovskog, broj nestalih opozicionara u Belorusiji od aprila ove godine popeo se na četiri. Nestanci su usledili nakon sve ozbiljnijih zahteva opozicije za demokratskim reformama. Sveprisutna tajna policija Belorusije pobija navode da je umešana u progon disidenata i da je odgovorna za nestanak ovih ljudi. Opozicija, međutim, tvrdi da je za nestanke vodećih beloruskih disidenata odgovoran sam predsednik Lukašenko, koji je do sada bio poznat uglavnom po zatvaranju i premlaćivanju u borbi protiv političkih protivnika. Pojačana represija u Belorusiji navela je američki Stejt dipartment da izda oštro saopštenje u kome se osuđuju nestanci disidenata i traži da beloruske vlasti učine sve kako bi pronašle i zaštitile nestale. "Belorusija je poznata po čvrstoj kontroli informacija", izjavio je jedan američki zvaničnik u Minsku. "Zato je i čudno da vlasti tvrde da nemaju informacija o nestalima."

Prva osoba koja je nestala je Tamara Vinikova, bivša predsednica Narodne banke. Nestala je u vreme dok je bila u kućnom pritvoru. Sledeći je bio Juri Zaharenko, bivši ministar unutrašnjih poslova, šef kabineta bivšeg beloruskog premijera, glavnog političkog konkurenta Lukašenku. Lukašenko je izabran 1994, ali je sebi protivustavno produžio mandat. Od 1996, nakon raznih ustavnih izmena koje su učvrstile Lukašenkovu vlast, opozicija je počela da organizuje paralelne izbore i vladu u senci. Kako je aktivnost opozicije rasla, Lukašenkov režim je pooštravao represiju. Nestali Gončar bio je uhapšen i pretučen u zatvoru marta ove godine, ali je pušten nakon štrajka glađu. Nešto kasnije, na kratko je uhapšen i bivši premijer Čigir, takođe jedan iz u grupe nestalih. Vinikova, bivša predsednica Narodne banke i pristalica Čigira, nestala je 8. aprila ove godine. Zaharenko je nestao 7. maja na putu do kuće.

Nakon protesta opozicije 22. jula, predsednik parlamenta koji je raspušten Lukašenkovim ukazom 1996, prebegao je u susednu Litvaniju iz straha za svoju bezbednost. OEBS je pokrenuo akciju za uspostavljanje dijaloga između predsednika Lukašenka i predstavnika opozicije, čiji je sastav trebalo da odredi upravo Gončar. Opozicioni prvak Stanislav Šuškevič optužio je beloruske vlasti za državni terorizam. On je uputio i kritike Zapadu, jer se oglušio na porast represije i jačanja diktature u Belorusiji.

Dmanisi

Lobanje

Naučnici su pronašli ostatke najstarijih stanovnika Evrope u Dmanisiju na jugu Gruzije. Tim gruzijskih i nemačkih arheologa pronašao je dve ljudske lobanje čija se starost procenjuje na 1,8 miliona godina. Otkriće je uzburkalo svetsku naučnu javnost, jer je time pobijeno verovanje, zasnovano na fosiliskim ostacima pronađenim u Španiji, da su prvi doseljenici stigli na evropsko tlo pre oko 800.000 godina. "Ovo je neverovatno važno otkriće. Ako su lobanje zaista toliko stare, moraćemo da prepravimo poglavlje naše preistorije", izjavio je londosnki antropolog Lesli Ajelo. Ali, otkriće je značajno koliko je i zbunjujuće. Najstariji fosili na svetu pronađeni su u Africi, i zbog toga se veruje da su prvi ljudski stanovnici sveta "Afrikanci". Naučnici su ustanovili da je evropski kontinent naseljavan iz Afrike. No, sada se nameće pitanje - kako je moguće da su prvi ljudi, najverovatnije homo recetus, tako brzo stigli afričkog kontinenta u Evropu, jer su ostaci pronađeni u Africi stari tek nešto više od dva miliona godina. Naučnički tim koji je otkrio lobanje smatra da je predeo Gruzije na kome je nalazište pre oko dva miliona godina bilo savana - stanište u velikoj meri slično afričkom. Povodom otkrića oglasio se i predsednik Eduard Ševarnadze. On je već posetio nalazište pod jakom policijskom pratnjom, doduše, zbog učestalih pretnji pred oktobraske izbore.

London

Kokain

Preko 99 odsto novčanica koje cirkulišu glavnim gradom Velike Britanije ima tragove kokaina, pokazuje istraživanje koje je sproveo BBC, a javlja Rojters. Istraživanje je obuhvatilo 500 novčanica različitih vrednosti, od kojih samo četiri nisu imale kokainske tragove. "Ako su vam prsti bili u kontaktu sa kokainom, čestice ovog praha dugo ostaju na vašoj koži. Na taj način prenose se na predmete koje dodirujete, pa i na novčanice", izjavio je portparol istraživačkog tima Džo Rivi. Istraživanje je takođe pokazalo da četiri odsto novčanica sadrži značajne tragove kokaina, što ukazuje da su novčanice prošle kroz ruke narkomana, ako se čak nisu koristile kao pomoćna sprava za ušmrkivanje ove opojne droge. Istraživanje se podudara sa tvrdnjma da je konzumacija kokaina u porastu u Londonu nakon što mu je cena znatno pala. Gram kokaina, koji se nekada nabavljao za oko 80 funti (ili oko 130 USD), sada se može kupiti za upola manje novca. To je doprinelo "popularizaciji" ove droge kojoj se okreću i tinejdžeri koji sve više odbacuju "ekstazi".

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)