Meridijani

Vreme broj 465, 4. decembar 1999.

 

Belfast

Dogovor

Stanovnicima Severne Irske pruža se prilika da okrenu list istorije ispisan nasiljem, atentatima i terorizmom i okrenu se miru nakon što je 860 poslanika Unionističke partije, najveće protestantske političke stranke, glasalo za podelu vlasti sa Šin Fejnom.

Mirovni sporazum, sklopljen februara prošle godine, zapao je u krizu kada su se obnovili bombaški napadi. Glasanje je obavljeno pre početka razoružanja Irske republikanske armije (IRA), i strahuje se da će radikalne snage u oba tabora dogovor smatrati izdajom.

Vođu protestanata Dejvida Trimbla, ispred zgrade u kojoj se održavala sednica Unionista, dočekala je grupa građana sa pogrdnim uzvicima: "Izdajice, izdao si narod Alstera." I na sednici na kojoj je izglasan kompromis bilo je oštrih reči. Jedan član Unionista povikao je na Trimbla da je izneverio žrtve terorističkih napada IRA-e, i iz džepa izvukao pismo udovice jednog člana Unionista koga su ubili teroristi. Jedan od aktivista Unionista koji je pomogao u Trimblovoj predizbornoj kampanji poslao je video traku sa strašnim slikama posledica terorističkih napada. "IRA je i dalje aktivna teroristička organizacija koja nastavlja da ubija i sakati ljude. Neki od njih su možda zamenili uniforme Armanijevim odelima, ali njima nije mesto u demokratskoj vlasti", izjavio je gnevni aktivista. Ipak, protivnici dogovora o podeli vlasti nisu uspeli da nadglasaju pristalice.

Dejvid Trimbl, mandatar nove koalicione vlade, obećao je da će podneti ostavku u februaru kada je rok da IRA preda oružje. Analitičari smatraju da će se IRA razoružati tek onoliko koliko je neophodno da ne budu optuženi da su ugrozili mirovni proces.

Oslo

Prismotra

"Nasmeši se, snima te policija", natpis je koji od prošle nedelje stoji u blizini glavne železničke stanice u Oslu. Policija je postavila moćne kamere koje će 24 časa dnevno snimati područje oko glavne železničke stanice, ali i ulicu Karl Johan, glavnu turističku ulicu u centru grada. Razlog je povećana stopa kriminala u centru Osla, i policija veruje da će na ovaj način brže i efikasnije hvatati prestupnike i džeparoše.

Predstavanici iz policije ne žele da otkriju koliko detaljno hvataju kamere, tj. koliki im je zum. Velom tajne obavijeno je i mesto kontrolne sobe u kojoj će se nadgledati dešavanja u oblasti pod prismotrom. I ranije je glavna železnička stanica Oslo S bila pod prismotrom, jer je železnica postavila oko dve stotine kamera srednje jačine. Policijske kamere, međutim, znatno su moćnije, i pokrivaju veću oblast.

"Želja nam je da poboljšamo opštu sigurnost građana", izjavio je šef projekta pri Policijskoj akademiji Hans Peter Jistad.

Norveški dnevnik "Aftenposten" razgovarao je sa narkomanima kojima je glavna železnička stanica glavno sastajalište i berza. "Ne pada nam na pamet da se preselimo", izjavio je jedan od intervjuisanih. "Ima načina da razmenjujemo robu a da nas kamere ne vide."

Bangkok

Kralj

Zašto se Bumibol Aduliadej, kralj "Zemlje osmeha", kako se još naziva Tajland, nikada ne smeje? Ova činjenica deluje prilično bizarno ako se ima u vidu da je tajlandski kralj ubedljivo najpopularnija ličnost već više od pola veka - koliko je vladar. Kada obilazi domovinu, stanovnici prostiru delove odeće da bi ih kasnije čuvali kao relikvije, kao parčiće tkanine po kojoj je vladar hodao. Kada je bokser Somluk Kamsing osvojio prvu zlatnu medalju u istoriji Tajlanda u Atlanti 1996, visoko iznad svoje glave podigao je portret poglavara. Politikolog iz Bangkoka Čai-Anan Samudavanija potvrdio je nedeljniku "Tajm": "On je jedini monarh na svetu koji uživa poptpunu privrženost i nema razloga za strah." Ipak, kralj kao da sve posmatra sa neke polubožanske distance, i magija njegove popularnosti nije ni nalik onoj koju moraju da savladaju svetske pop ili filmske zvezde koje stalno moraju da povlađuju svojoj publici.

Oni koji su uspeli dovoljno da mu se približe tvrde da je kralj podložan melanholiji. Ustaje oko podne, ruča, povlači se u radnu sobu do popodneva, a onda večera sa kraljicom. Na počinak odlazi kasno, često pred zoru. Iako nikada nije sam, deluje usamljeno u mračnim odajama palate. Kralj je strastveni obožavalac džeza, i u muzičkim seansama daje oduška svojoj melanholiji. Tajlandski pijanista Manrat Srikaranonda, koji već četrdesetak godina prati kralja u muzičkim seansama, kaže da kralj izvrsno svira saksofon: "Za njega je to najbolji lek." Srikaranonda se seća da je sa kraljem često dočekivao zoru svirajući džez. "I sada voli da svira, ali je ostario, i teško podnosi duge svirke."

Priredila D.A.

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)