Politika

Vreme broj 469, 1. januar 2000.

 

"Vreme" bira presudu godine

Neviđena konkurencija

U jednogodišnjoj primeni Zakona o informisanju sve ukazuje na savršenu uklopljenost u ono što ovdašnja vlast, a čini se i deo njenih protivnika, zamišlja kao "funkcionisanje pravne države"

Žiri "Vremena" našao se pred teškim zadatkom da proglasi pobednika u izboru za presudu godine. Lista kandidata obuhvata tridesetak presuda od kojih nijedna - uključujući i retke slučajeve obustavljanja postupka - ne zaslužuje odbacivanje u korist neke druge, "bolje". Zakon je Skupština Srbije donela po skraćenoj proceduri 20. oktobra prošle godine; njime je okončana dvonedeljna vladavina prava u obliku Uredbe o posebnim merama u uslovima pretnji oružanim napadom NATO-a. Već prva presuda, beogradskom "Evropljaninu", ukazala je na matricu koja će biti primenjivana. Zanimljivi tužioci (u pomenutom slučaju Patriotski savez), ekspresno suđenje, drakonske kazne (2,4 miliona dinara), superbrza zaplena imovine. Ukratko, gašenje novina.

Do kraja prošle godine - ili za jedva dva meseca primene zakona - država Srbija ovajdila se za više od 1,2 miliona maraka, računato po zvaničnom kursu. Prema dostupnoj dokumentaciji, u 1999. godini udarnički rad prekršajnih organa proizveo je dvostruko veći dobitak, više od 2,35 miliona maraka. Istini za volju, stvarna vrednost je verovatno manja, jer ni članovi vlade više ne operišu službenim kursom, ako je suditi po njihovim javnim izjavama. Bilo kako bilo, kažnjenima je svejedno: uslovi u kojima rade ovdašnji mediji već sam njihov opstanak čine nekom vrstom čuda, čak i da nije permanentne halabuke optužbi da su izdajnički, plaćenički ili bar nedovoljno patriotski.

Zakon o javnom informisanju savršeno se uklopio u prethodno donete "telekomunikacione" republičke i savezne zakone, odnosno praksu u kojoj se država na početku pojavljuje kao (ne)milosrdni delilac dozvola, a na kraju kao onaj ko pleni imovinu i opremu nepoćudnih radio i televizijskih stanica ili obavlja njihovu imovinsku transformaciju, sve u prisustvu policije. Prošle godine je srpski režim svoju usredsređenost na nezavisne elektronske proširio i na teren štampanih medija. Neki analitičari srpske medijske scene državni udar na štampu tumače rastom njihovog broja, tiraža i, srazmerno tome, uticaja na javno mnjenje. U zemlji Srbiji kombinacija tiraža novina i pismenosti čitalaca retko je proizvodila statistički merljive i relevantne podatke, ali je neosporno da su neki nedržavni dnevnici - "Dnevni telegraf" do gašenja, sada "Blic", "Glas javnosti" i "Danas" - ozbiljno načeli, ako ne i ugrozili monopol režimske i prorežimske štampe.

Otuda između početka i kraja tužne priče o medijima nema bitne razlike. Miloševićev uspon na vrhove vlasti počeo je preuzimanjem ključnih medija, što se tada zvalo "rekonstrukcija" redakcija, a rešavalo smenjivanjem urednika i/ili uredničkih kolegijuma. Danas ulogu medijskog higijeničara igra JUL, a njegov apel za "dekontaminaciju" medija realizuju državni organi i njihovi činovnici. Značajnu promenu čini to što je sada napad usmeren i na "velike" i na "male" novine. Prekršajni organi odrezuju iste kazne i, ukoliko ima mesta nekom optimizmu, on leži u činjenici da su režimu danas opasna i lokalna glasila. "Kikindske" ili "Novine vranjske", na primer. Prošle nedelje izrečena kazna od 800.000 dinara "Vranjskim" ponovo je, kao i ona izrečena "Evropljaninu" na početku, egzemplarna. Kako onda Patriotski savez, tako se sad - po prvi put, uzgred rečeno - u liku tužioca (podnosioca prijave) pojavljuje Vojska Jugoslavije, tj. vojna pošta 3755 iz Niša. Organu za prekršaje podneta je prijava zbog navodno počinjenih najtežih krivičnih dela (narušavanje ustavnog poretka, izazivanje rasne, nacionalne i verske netrpeljivosti) koja su počinjena - objavljivanjem izveštaja Helsinškog odbora za ljudska prava Srbije. Sudija je, određujući kaznu, usput izrazio svoje zaprepašćenje što je tužena redakcija kao svedoke pozvala dva - Albanca. I nikom ništa. To jest, "Vranjske" su kažnjene sa ukupno 800.000 dinara, što njihov opstanak ozbiljno dovodi u pitanje, kako je izjavio vlasnik.

I po mnogim drugim elementima teško je odlučiti koja je od izrečenih presuda najapsurdnija ili, možda tačnije, više u duhu Zakona o javnom informisanju. Ministarstvo za informisanje podnelo je nekoliko desetina prijava protiv štamparije ABC "Glas", po kojima je danima radilo i još uvek radi 37 sudija, tj. polovina gradskog suda za prekršaje. U novembru je visina izrečenih kazni - ne po svim prijavama - premašila iznos od tri miliona dinara, uz već rutinsku zaplenu opreme. Beogradska sekretarica za kulturu Ljiljana Blagojević tužila je neka beogradska glasila zbog prenošenja saopštenja za javnost; lucidni dr Vojislav Šešelj uspešno je primenio isti recept pre dve nedelje protiv listova "Blic" i "Danas", odnosno TV Studio B. U njegovom slučaju smisao Zakona o informisanju potpuno je proziran: potpredsednik državne vlade tuži medije zbog prenošenja saopštenja za javnost, i to - činovniku kog ista ta vlada postavlja.

Na isti način, prostim uvidom, može se odgovoriti i na pitanje kakav to medijski prostor i poželjan sistem informisanja zamišlja vlast u Srbiji. Kazne po Zakonu o informisanju nisu izricane samo tokom tromesečnog NATO bombardovanja Jugoslavije. Istovremeno, pod bombama, ministar za informisanje i vlada narodnog jedinstva često su isticali da mediji rade kako treba. Prema tome, vlast je medijima zadovoljna u uslovima potpune cenzure, kada opozicija može postojati samo kao "izdajnička", dok su vlast i narod jedinstveni ne samo u odbrani od svetske zavere nego i podržani od progresivnog dela čovečanstva, gde god se taj deo nalazio.

Čim je agresija okončana - pobedom, ostajanjem Kosova u sastavu Srbije/Jugoslavije i vraćanjem poljuljanog ugleda Ujedinjenim nacijama - sudije za prekršaje nastavile su da kažnjavaju. Najnoviji veliki talas počinje u oktobru, kada je izrečeno osam rešenja o kažnjavanju. Nastavlja se nesmanjenom žestinom u novembru, uzastopnim i za sada neprekinutim kažnjavanjem štamparije ABC "Glas" zbog biltena "Promene". Visprenost zakonodavca i prekršajnog organa ponovo se pokazala i u za sada poslednjem slučaju, kada je "Politika" oslobođena odgovornosti po tužbi bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije, Momčila Perišića. Ostaje, uprkos svemu, nejasno da li će - ili, možda, kada će - rešenja prekršajnih organa i službeno postati nešto kao službeno uverenje o istinitosti informacije. To bi moglo znatno olakšati pravilnu orijentaciju javnog mnjenja. Za početak, bilo bi dovoljno na naslovnim stranama novina štampati i u najavama emisija pročitati liste kažnjenih i oslobođenih, crno na belo. I prosto.

Aleksandar Ćirić
Dokumentacioni centar "Vreme"

Kažnjenička kolonija 1999.

Lista kandidata za presudu godine nužno je nepotpuna i po broju i po elementima za kažnjavanje. U nekim slučajevima ne zna se da li su izrečene kazne naplaćene, na primer one izrečene glasilima kosovskih Albanaca, neposredno pred početak NATO bombardovanja. Slika bi bila mnogo potpunija da "Vreme" raspolaže prostorom za objavljivanje podataka o svim podnetim prijavama, kao i povodima za njihovo podnošenje. Najveći broj rešenja donet je po članu 69. Zakona o informisanju, koji štiti ličnost. Najmanji broj rešenja donet je na osnovu člana 67, koji - prekršajno - "pokriva" najteža krivična dela. O tome više u sledećem broju "Vremena"

Januar

Svet, Novi Sad
Zbog teksta "Bespravna gradnja i posledice" tuži P.G., državljanin BiH, koji je pokušavao da "uceni list tražeći da mu se isplati 20.000 nemačkih maraka".
Zbog istog teksta list je prethodno bio oslobođen.
Kazna: 150.000

Prava čoveka, Leskovac
Tuži direktor i glavni i odgovorni urednik Radio Leskovca Živko Ljubisavljević, zbog rečenice: "Radio Leskovac je zavredeo pozitivnu ocenu vladajuće partije ne odstupajući od tragikomične papazjanije prećutkivanja i primitivizma..."
Prva kazna: 150.000, druga kazna: 220.000; posle jednog poništenja: 180.000

Naš Kovin, Kovin
Tuži direktor preduzeća "Kovinski komunalac" zbog teksta o grejanju u kojem su citirana dva građanina nezadovoljna načinom obračunavanja cene grejanja. Jednom građaninu obračunato je dva dinara više, drugom dvanaest.
Obustavljen postupak

Februar

Pančevac, Pančevo
Kazna: 61.500

Večernje novosti, Beograd
Tuži: direktor i pravnik "Elektrotehne" zbog tekstova u kojima je direktorka nazvana "lažnom i samozvanom direktorkom".
Kazna: 260.000

Mart

Somborske novine, Sombor
Kazna: 40.000

Kosova sot, Priština
Kazna: 1.600.000

Gazete Šćiptore, Priština
Kazna: 1.600.000

Kombi, Priština
1.600.000

Koha ditore, Priština
Kazna: 520.000

Danas, Blic, Glas javnosti, Beograd
Tuži: beogradski sekretar za kulturu Ljiljana Blagojević, zbog prenošenja saopštenja gradske vlade u senci po kom je odgovorna za tešku situaciju u kulturnim ustanovama.
Kazna: Danas - 400.000 dinara, Blic - 220.000, Glas javnosti - 150.000
Ukupno: 770.000

Studio B, Beograd
Tuži Brana Miljuš, zbog emitovanja intervjua sa Biljanom Plavšić koja je izjavila da je od Brane Miljuša, u njegovom ekspozeu u Skupštini RS, prvi put čula da Brčko treba da ima status distrikta.
Kazna: 150.000

Juni

Parlament, Novi Pazar
U impresumu na naslovnoj strani nije navedeno ime i prezime glavnog i odgovornog urednika.
Kazna: 135.000

Avgust

Profil, Beograd
Kazna: 150.000

Septembar

Čačanski glas, Čačak
Zbog objavljivanja saopštenja lokalnog ogranka SPO-a u kome je kritikovan načelnik čačanske finansijske policije Nikola Pavićević.
Prva kazna: 200.000
Druga kazna: 150.000

Glas javnosti, Beograd
Zbog objavljenog izveštaja o Odluci Skupštine opštine Valjevo da se preispita rad Opštinskog štaba za humanitarnu pomoć i Opštinske organizacije Crvenog krsta i reagovanja odborničkih klubova Srpskog pokreta obnove i Demokratske stranke.
Kazna: 200.000

Oktobar

Blic, Politika ekspres, Beograd
Velibor Nikolić tužio je ove redakcije zbog objavljenih informacija da je on zauzeo deo starog groblja u Lugaru i na njemu zasadio kukuruz. Na sudu je dokazano da su se slučajem uzurpacije dela groblja bavili opštinski pravobranilac i opštinska vlada, i da se Nikolićev kukuruz još uvek nalazi na toj parceli.
Postupak obustavljen usled nedostatka dokaza

Glas javnosti, Beograd
Finansijska policija izdala nalog za privremeno zatvaranje beogradskog dnevnika "Glas javnosti", na 15 dana.
Razlog: Štampanje biltena Saveza za promene

Kikindske novine, Kikinda
Tuži Rajko Popović, urednik kikindske RTV "Komuna" iz sistema RTS, zbog tekstova "Rajin put otplaćuje kikindska raja" i "Rajko Rajo i dalje tuži".
Kazna: 200.000

Glas javnosti, Beograd
Tuži savetnik (ex)predsednika SRJ Zorana Lilića, zbog teksta pod naslovom "Lilić igrao šah sa Gelbardom".
Kazna: 270.000

Narodne novine, Niš
Tuži: direktor Duvanske industrije Niš Zoran Aranđelović zbog, kako je obrazložio, neistina u članku pod nazivom "Brže menjate automobile nego narod cipele". Sporni tekst je saopštenje Izvršnog odbora Skupštine grada.
Kazna: 200.000

Promene, Beograd
Tužen: Čedomir Jovanović, glavni urednik biltena "Promene"
Kazna: 320.000 (?)
Zaplenjeno, bez rešenja, 36.000 primeraka biltena

Danas, Beograd
Tuži Vojsilav Šešelj, zbog objavljivanja da je lider radikala "zapretio da će Crnogorci biti proterani iz Srbije ili da će im biti prikačene žute značke ukoliko se Crna Gora osamostali".
Kazna: 280.000

Novembar

Štamparija ABC Grafika, Beograd
Za sada 44 (ili 52) tužbe zbog štampanja biltena SZP "Promene".
Tuži: Ministarstvo za informisanje Srbije.
Kazna (po 9 prijava): 808.000
Kazna, po privatnoj tužbi: 200.000
Ukupni iznos kazne dostigao je 10. novembra: 3.039.000

Nedeljni telegraf, Beograd
Tuži: direktor preduzeća Jugoslovensko rečno brodarstvo Dušan Strugar zbog teksta "Zašto propada JRB - firma od državnog značaja, nekada vodeća na Dunavu"
Kazna: 160.000

Decembar

Studio B, Danas, Blic, Beograd
Tuže: Vojislav Šešelj i Aleksandar Vučić, zbog objavljivanja saopštenja SPO u kom se SRS i JUL optužuju za "državni terorizam".
Kazne: Studio B - 300.000, Blic - 310.000, Danas - 360.000
Ukupno: 970.000

Kikindske novine, Kikinda
Nova tužba istog tužioca.
Kazna: 200.000

Politika, Beograd
Tuži: Momčilo Perišić, bivši načelnik Generalštaba VJ, zbog navoda iz intrevjua sa generalom Nebojšom Pavkovićem.
Postupak obustavljen.

Novine vranjske, Vranje
Tuži VP 3755 iz Niša, zbog objavljivanja dela izveštaja Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji o stanju, a zbog izazivanja nacionalne, verske i rasne netrpeljivosti. Prekršajni organ izrazio svoje zaprepašćenje jer je tuženi kao svedoke pozvao i dva - Albanca.
Kazna: 800.000

Žiri i rezultati

Redakcija "Vremena" odlučila je da pobednika u konkurenciji presuda medijima izabere žiri u sastavu:

  • Biljana Kovačević-Vučo, predsednica Jugoslovenskog komiteta pravnika za ljudska prava,
  • Gordana Suša, predsednica Nezavisnog udruženja novinara Srbije,
  • Snježana Milivojević, komunikolog,
  • Grujica Spasović, glavni i odgovorni urednik dnevnika "Danas",
  • Zoran Ivošević, predsednik Društva sudija i doskorašnji sudija Vrhovnog suda Srbije.

U narednom broju "Vremena" biće objavljena odluka žirija, sa izvodima iz razgovora i rasprave.

Slučaj "Vranjske"

Prekršajni postupak protiv "Vranjskih" pokrenut je na zahtev vojne pošte 3755 iz Niša

Goran Trajković, sudija za prekršaje u Vranju, dosudio je 23. decembra nedeljniku "Vranjske" kaznu od 600.000 dinara. Vukašin Obradović, glavni i odgovorni urednik, kažnjen je sa još 200.000 dinara. "Vranjske" su kažnjene zbog teksta "Represija kao uzrok" objavljenog 16. decembra.

U ovom tekstu "Vranjske" su prenele deo izveštaja Helsinškog odbora za ljudska prava o događajima u opštinama Bujanovac, Preševo i Medveđa za vreme agresije NATO-a.

Prekršajni postupak protiv "Vranjskih" pokrenut je na zahtev vojne pošte 3755 iz Niša. Pošto su, kaže VP 3755, sve ove optužbe na račun vojske netačne, "Vranjske" su počinile prekršaj podsticanja nacionalne, rasne ili verske netrpeljivosti i mržnje kod građana albanske nacionalnosti.

Iako u "Vranjskim" kažu da su nekoliko dana pre pokretanja postupka, preko dobro obaveštenih izvora iz Socijalističke partije, čuli da se generalu Pavkoviću tekst nije nimalo dopao, u Vranju i "Vranjskim" veruju da pravi razlog za postupak protiv lista, koji o problemima Albanaca sa juga Srbije redovno piše, bude pokrenut baš sada - leži u jednom drugom tekstu i naslovnoj strani tog 125. broja, koji nemaju nikakve veze sa Albancima i Pavkovićem. Naslovna strana nosi natpis: "Novi 'gospodar' juga Srbije", a tekst pod naslovom "Janjić umesto Tomića" bavi se promenom odnosa snaga unutar vranjanskog SPS-a. Ovaj članak, čiji je autor baš Vukašin Obradović, objašnjava zašto pred partijski kongres opada uticaj Dragomira "Simpo" Tomića, a raste značaj Staniše "Jumko" Janjića.

Na početku rasprave kod sudije za prekršaje advokat Gradimir Nalić, jedan od branilaca "Vranjskih", zatražio je da sudija odbaci prekršajnu prijavu, jer je njen podnosilac "neovlašćeno lice". Vojska Jugoslavije, odnosno VP 3755, nisu ni pravna ni fizička lica, a Zakon o informisanju izričito traži da podnosilac prijave bude jedno od ta dva. Nalićev predlog je posle pauze od deset minuta, koja je trajala sat i po, odbijen. Potom je advokat Nikola Barović objasnio zašto se objavljivanjem izveštaja Helsinškog odbora ne raspiruje nacionalna mržnja.

Vukašin Obradović je kao motiv za objavljivanje izveštaja naveo preporuke iznete na njegovom kraju. Helsinški odbor, naime, traži da se ukine svaka represija prema manjinama u Srbiji, da se omogući povratak izbeglih Srba na Kosovo, spreči širenje etničkih sukoba i zakonski reguliše položaj manjina.

Sve to nije ništa pomoglo, sudija Trajković je sat i po po okončanju rasprave doneo rešenje o kažnjavanju lista.

Postoji u Trajkovićevom obrazloženju rečenica kojom se on jasno predstavlja kao ličnost nepodobna da nepristrasno proceni raspiruje li neko nacionalnu mržnju. "Zastrašujuća je činjenica", kaže Goran Trajković, "da u vreme satanizacije srpskog naroda i kampanje protiv naše zemlje, odbrana dovodi dva svedoka albanske nacionalnosti."

Kazna koja je odrezana lično Vukašinu Obradoviću plaćena je u zakonskom roku od 24 sata po izricanju presude, pa on neće morati u zatvor. Novac je sakupljen na jedvite jade. Deo kazne koji se odnosi na "Vranjske" nije plaćen. Sredstva sa računa lista i celokupan inventar redakcije ne bi namirili ni dvadeseti deo tražene sume. Do trenutka kada ovo pišemo, državni organi nisu pokušali prinudnu naplatu. Kada se to desi, "Vranjske", jedino nezavisno glasilo južno od Niša, prestaće da postoje u sadašnjem obliku, ali nema sumnje da će redakcija naći način da novine i dalje izlaze. I do sada ih je samo entuzijazam održavao.

Zoran B. Nikolić

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)