Svet

Vreme broj 472, 22. januar 2000.

Čile

Socijalista na kormilu

Lagos je po obrazovanju pravnik i ekonomista, a potiče iz porodice koja je pripadala srednjoj klasi

Novoizabranog predsednika Čilea Rikarda Lagosa Eskobara pozdravila je masa pristalica pesmom koja je bila popularna u vreme Salvadora Aljendea početkom sedamdesetih "Ujedinjeni narod nikada neće biti poražen". Pristalice su od novog predsednika zahtevale da se sudi Augustu Pinočeu, koji se nalazi u pritvoru u Velikoj Britaniji. Predsednik Lagos obećao je okupljenima da se neće mešati u tok suđenja Pinočeu, i da će se nova čileanska vlada zalagati za poštovanje ljudskih prava svih građana. "Želim da budem predsednik svih Čileanaca", rekao je Lagos, "i da otklonim patnje nagomilane u veku iza nas."

Šezdesetjednogodišnji Lagos zvanično će preuzeti mesto predsednika u martu, i biće prvi socijalistički predsednik Čilea nakon državnog udara koji je zbacio Aljendea 1973. Ali za razliku od Aljendeove vlade, čiji su koalicioni partneri bili komunisti, nova čileanska vlada će u svojim redovima imati konzervativnije demohrišćane.

Lagos je po obrazovanju pravnik i ekonomista, a doktorsku titulu iz oblasti političke ekonomije, tačnije na teoriji Kejnsa, stekao je šezdesetih na američkom Univerzitetu Djuk. Potiče iz porodice koja je pripadala srednjoj klasi, otac mu je bio sitni zemljoposednik, a majka učiteljica. Majka, koja je nedavno napunila 103 godine, doživela je ne samo da glasa za svog sina već i da vidi njegovu pobedu. Slobodno vreme Lagos voli da provodi u svojoj bašti, da čita istorijske spise ili sluša Bramsa i Mocarta. U vreme Aljendeovog predsednikovanja bio je čileanski ambasador u Moskvi, ali nakon državnog udara, kada je većina njegovih kolega koji su se nalazili u inostranstvu izbegla u Istočnu Nemačku, Lagos je odabrao da ode u SAD, gde je bio gostujući profesor na Univerzitetu Severne Karoline. Od sredine sedamdesetih radio je kao ekonomski ekspert za UN. U Pinočeovom zatvoru proveo je samo dvadeset dana 1986, ali je 1988. odigrao značajnu ulogu u organizovanju referenduma kojim je Pinoče svrgnut sa vlasti. Čileanci su ga te godine upamtili po velikoj političkoj hrabrosti kada je u televizisjkom intervjuu uperio prst u kameru, kao da ga upire u samog diktatora, i rekao: "Čileu je dosta vaše vladavine, vaše represije, mučenja i ubistava koje organizujete."

U njegova predizborna obećanja spadaju i obimne socijalne reforme, koje treba da obuhvate otvaranje 300.000 novih radnih mesta i osavremenjivanje zdravstva. Ali, poznat po umerenosti i manjku ostrašćenosti, predsednik Lagos neće po svaku cenu insistirati na levičarskom pristupu u ekonomiji. Prema rečima Rikarda Izraela, profesora političkih nauka na Univerzitetu u Čileu: "Lagos će kao politički lider biti najviše sličan Klintonu i Bleru. Govoriće dosta o etici u međunarodnim odnosima, ali će privatizacija za vreme njegovog mandata biti intenzivnija nego za vreme konzervativnijih demohrišćana koji su do sada vladali zemljom."

D.A.

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)