Politika

Vreme broj 476, 19. februar 2000.

Crna Gora: Vojska i policija

Dve vrste čuvara

Kako je Generalštab Vojske Jugoslavije reagovao na jednu izjavu premijera Filipa Vujanovića

Formiranje Sedmog bataljona vojne policije u Crnoj Gori mjesecima zaokupljuje pažnju javnosti, pogotovu nakon nedavnog saopštenja Generalštaba Vojske Jugoslavije. Razlog za reagovanje Generalštaba VJ jesu izjave crnogorskih zvaničnika, posebno premijera Filipa Vujanovića, koji je rekao da u Crnoj Gori nastaje paravojna formacija pod okriljem Vojske Jugoslavije.

Dio tog bataljona vidjela je Crna Gora duž crnogorskih drumova prilikom sahrane ubijenog saveznog ministra odbrane Pavla Bulatovića. Sahrani je prisustvovao vrh VJ-a, te mnogobrojni savezni funkcioneri. Dotad neviđene mjere bezbjednosti VJ u Crnoj Gori izazvale su različite komentare građana, prije svega u smislu "da je tako čuvan Pavle, ne bi ga danas sahranjivali".

Međutim, odavno je u Crnoj Gori primjećeno da su neki građani Crne Gore preko noći oblačili uniforme vojne policije, te da su mnogi potpisali ugovorni odnos sa VJ-om.

Sve to nametnuloje utisak da se u Crnoj Gori odigrava pregrupisavanje vojno sposobnih građana. Danas je veoma teško izbrojati uniformisane pripadnike VJ u Crnoj Gori, jednako, ruku na srce, kao i uniformisane crnogorske policajce. Malo je "žestokih" koji su ostali izvan tih timova.

U izjavi za "Vreme" čovjek koji pomno prati formiranje Sedmog bataljona Vojne policije, uz insistiranje da ostane anoniman, tvrdi da je na dan 26. januara 2000. uniforme pomenutog bataljona obuklo ravno 904 lica, listom građana Crne Gore, ali isključivo pripadnika opcije Momira Bulatovića. Bataljon se formira, kako kaže, pod komandom pukovnika Jovana Šušića, koji je u Crnu Goru došao iz Ministarstva odbrane. Oficiri u bataljonu su izvan Crne Gore, posebno što se tiče odgovornih dužnosti, tvrdi sagovornik "Vremena". Trenutno bataljon ima šest četa raspoređenih u Kumboru, Podgorici, Nikšiću, Pljevljima, Bijelom Polju i Beranama, te po jedan vod u Kolašinu i Andrijevici.

U Crnoj Gori se sada, pored pitanja šta će toliko civilne policije, postavlja i pitanje zašto baš sada toliko brojna vojna policija, čiji formacijski raspored prati raspored civilne policije.

Generalštab VJ, očigledno suočen sa takvim pitanjima, u već pomenutom saopštenju tvrdi da su "netačne i zlonamjerne optužbe i špekulacije pojedinih bivših pripadnika VJ i najviših predstavnika vlasti u Crnoj Gori o navodnim paravojnim formacijama u Crnoj Gori koje formira VJ". Takvim tvrdnjama se "prijeti građanima SRJ i širi strah u javnosti". Generalštab tvrdi da su sve jedinice koje vojska formira potpuno regularne i nijesu paravojne, te da se komande i jedinice VJ u Crnoj Gori nalaze na svojoj teritoriji i da se sve formirane jedinice "stavljaju pod jedinstvenu komandu". Generalštab pojašnjava da "vojska, u skladu sa potrebama i iskustvima iz rata, preduzima mjere u domenu reorganizacije pojedinih komandi i jedinica, prvenstveno radi efikasnijeg izvršavanja zadataka", da se to radi i izvan Crne Gore, ali da se samo u Crnoj Gori to pokušava javnosti predstaviti kao formiranje paravojnih formacija s ciljem "formiranja negativnog javnog mnjenja o vojsci kao značajnoj instituciji države".

Generalštab dodaje i da na drugoj strani bivši pripadnici VJ i crnogorska vlast neće da vide kuda "vodi u svijetu neviđeno brojno jačanje i naoružavanje nenamjenskim borbenim sredstvima pripadnika MUP-a Crne Gore". U saopštenju Generalštaba ne navodi se o kojim se to nenamjenskim borbenim sredstvima MUP-a Crne Gore radi, a takvo pojašnjenje novinar "Vremena" nije mogao da dobije ni u crnogorskom MUP-u. No ovdašnja javnost je posebno registrovala činjenicu da Generalštab nije propustio da tvrdnje "bivših pripadnika VJ i pojedinih zvaničnika Crne Gore ne okarakteriše kao identične tvrdnjama čelnika koje su izvršile "zločinačku agresiju na našu zemlju". Uz to je Generalštab uputio prekor premijeru Filipu Vujanoviću koji je navodno "brzo zaboravio dogovor da se zajednički radi na smirivanju situacije".

Navedeno saopštenje Generalštaba VJ u Crnoj Gori većinom je ocijenjeno kao novo upozorenje VJ zvaničnoj Podgorici. U tom smislu je ocijenjen i govor generala Milorada Obradovića, komandanta Druge armije, na ispraćaju ubijenog saveznog ministra odbrane Pavla Bulatovića iz Podgorice za rodna Gornja Rovca. General Obradović je nad odrom Bulatovića povisio glas i rekao da će VJ ostati tu gdje jeste i da će se rukovoditi Ustavom i zakonom, te da neće dozvoliti pojedincima da jednostranim aktima razbiju Jugoslaviju.

Velizar Brajović

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)