Politika

Vreme broj 478, 4. mart 2000.

Crna Gora

Vojno-julovska televizija

Utisak je da program YU INFO televizije, čak ni pod uslovom da kvalitetno pokrije svu Crnu Goru, ne bi nanio neku političku štetu, ali revolt izaziva činjenica što niko nije tražio dozvolu crnogorskih vlasti

Iako je u crnogorski etar ušla uz veliku buku i tresak, program nove televizije YU INFO, iz Beograda najavljene kao jugoslovenska, gotovo se ne vidi u najvećem dijelu Crne Gore. Njenog programa nema ni u rubrikama "TV programi" crnogorskih dnevnika, pa čak ni u dnevniku "Dan". "Čuje se, ali se ne vidi", najčešći je odgovor Podgoričana na pitanje da li su gledali program nove televizije. Mada nekima po ličnom priznanju nije ni palo na pamet da uhvate signal, drugi su isuviše vremena izgubili štelujući antene po krovovima i balkonima, a rezultat tih napora bio je hvatanje programa sa sniježnom dozlaboga slikom i tonom nalik onom snimljenom pored kakvog vodopada. Mada je najavljeno da će prijem programa biti dobar na sjeveru Crne Gore, njegov kvalitet ni tamo nije bolji.

No uprkos svim nedaćama nije mali broj onih koji su u početku bili prosto zakovani za TV ekran, očekujući nešto u Crnoj Gori dosad neviđeno, nešto što će se razlikovati od programa crnogorske državne televizije. Priča se da su se dizale čaše, a bogme i šenlučilo kada se na ekranu pojavila lelujava jugoslovenska trobojka te natpis YU INFO-NOVA. Iznenađenju nije bilo kraja kada su se u informativnim emisijama pojavile Zvezdana Janković, supruga aktuelnog saveznog ministra zdravlja, Vesna Radunović, za koju se tvrdi da je još na platnom spisku crnogorske televizije, te dopisnici iz Podgorice Katarina Brajović i Mili Prelević, urednici i novinari dnevnika "Dan".

UPOREDNE LISTE: Aktivnosti savezne vlade popunjavaju udarne termine informativnih emisija, od kojih glavna ide u 21 sat: posjet predstavnika savezne administracije preduzećima u Srbiji, otvaranje obnovljenih objekata, izjave odnosno pisma Bratislave Morine, Sadako Ogati o kršenju ljudskih prava Srba na Kosovu, razgovor sa saveznim ministrom informisanja i otpravnikom poslova Ambasade Irana u Beogradu povodom dogovora o otvaranju Tanjugovog dopisništva u Teheranu i iranskog u Beogradu, i tako dalje i tome slično...

Što se informacija iz Crne Gore tiče, dopisnici prevashodno prate aktivnosti Socijalističke narodne partije uz apostrofiranje stavova te partije o crnogorskoj vlasti, privatizaciji, socijalnim problemima, švercu, kriminalu itd. Nova televizija plastično predstavlja cijene osnovnih životnih namirnica u Srbiji i Crnoj Gori. Preko ekrana idu uporedne tabele cijena u Beogradu i Podgorici, Čačku i Budvi, Nišu i Nikšiću... E baš iz Nikšića se širi priča kako su se oštro zakačili dva brata – jedan živi u Nikšiću, drugi u Beogradu. Beograđanin kuka od Sloba, a Nikšićanin od Mila, toliko i tako da se nijesu mogli usaglasiti oko toga kojem je teže. Na tvrdnju da je u Beogradu sve jeftinije po nekoliko puta, jer su "ovi lopovi ovdje digli cijene", Beograđanin je odgovorio – 'ajd sa mnom u Beograd da mi kažeš gdje to da kupim za te pare.

Jedan brkajlija je konsterniran pričao da je odgledao djelić neke emisije nove televizije o Kralju Nikoli. "Ispade da većeg izdajnika srpstva od Nikole nije bilo", jetko zaključuje, dodajući da ne zna šta je stvarni cilj nove televizije. No, uz bogat muzički program najuporniji gledaoci imaju prilike da vide sve partizanske filmove, od Kozare, Desanta na Drvar do Vrhova Zelengore i slično.

Sudeći prema uvjeravanjima iz Beograda i SNP-a, cilj nove jugoslovenske televizije jeste da se parira separatističkoj televiziji Crne Gore, da se afirmiše jugoslovenska ideja i razbije informativni mrak u Crnoj Gori. Brzina montiranja predajnika u vojnim objektima na Bjelasici, Lovćenu, i kako kažu, Durmitoru bila je impresivna, ali trenutni kvalitet signala izazvao je veliko razočarenje. Čuju se najave da će se i to uskoro popraviti, da će se pustiti u rad čitava mreža repetitora koji se navodno montiraju po kasarnama VJ u Crnoj Gori.

VOJNI LINK?: "Poslije revolta izazvanog načinom instalisanja pomenute televizije, nadležni sada na to mnogo smirenije gledaju. Za sada definitivno nisu utvrdili na koji način signal iz Beograda stiže do Bjelasice. Nagađalo se da se koriste sateliti Beogradu prijateljskih zemalja, a sada se tipuje da signal stiže vojnim linkom, što znači da bi svako njegovo ometanje moglo da izazove blokadu svih vojnih linija. Možda je to razlog što nadležni organi Crne Gore do sada nijesu pokušali da eliminišu mimo svih propisa pušten signal", kaže za "Vreme" jedan stručnjak.

No bilo kako bilo, utisak je da program YU INFO televizije, čak ni pod uslovom da kvalitetno pokrije svu Crnu Goru, ne bi nanio neku političku štetu, ali revolt izaziva činjenica što se Vojska pojavila kao pokrovitelj, što niko nije tražio dozvolu crnogorskih nadležnih vlasti i što se na kraju Generalštab VJ javlja kao tumač nadležnosti savezne vlade, tvrdeći da je dodjela frekvencija i izdavanje odobrenja za rad televizijskih stanica u isključivoj nadležnosti savezne vlade.

Ministar privrede Vojin Đukanović i sekretar za informisanje Božidar Jaredić tim povodom su saopštili da savezni Ustav ne stavlja u nadležnost savezne vlade radio difuznu djelatnost, da zakon o imovini SRJ nije utvrdio da je SRJ vlasnik frekvencija, već da je sve to u nadležnosti republika članica, i da na kraju nije Ustavom SRJ propisano da se Vojska bavi radio-difuznom djelatnošću.

Vojska se, međutim, pojavila kao promoter i zaštitnik nelegalnog medija koje se u Crnoj Gori zove "vojna" ili "julovska" televizija. Niko od zvaničnika nije osporio postojanje takvog medija, ali jeste način njegovog instalisanja. U nizu nesporazuma između Beograda i Podgorice ovaj medijski se tumači kao dokaz više da Beograd isuviše zloupotrebljava Vojsku u Crnoj Gori, da je isuviše koristi za demonstraciju sile s jedne i pokazivanje nemoći crnogorske vlasti s druge strane. Utisak je da Podgorica za sada izdržava teret provokacija, ali pitanje je kome će prije popustiti nervi – provokatorima ili provociranim.

Velizar Brajović

prethodni sadržaj naredni

vrh