Mozaik

Vreme broj 479, 11. mart 2000.

Formula 1

Nadmoćni Meklaren i Ferari

Ako je prošla sezona, koja je obećavala uzbudljive trke, bila "pokvarena" Šumaherovim karambolom i dugim odsustvovanjem sa staze, ovogodišnjih 17 trka nudi perspektivu odličnog spektakla. Ako uz pomenute favorite stoji epitet odličnih timova, onih koji su vrlo dobri ove godine biće više nego ikad

"Ono što smo uradili u pripremi novog bolida i čitavog tima za sezonu 2000. u najmanju ruku mora da nam donese dve šampionske titule", izjavio je bez lažne skromnosti Ros Braun, glavni konstruktor slavnog Ferarija.

"Sama ideja da tim ove sezone može da postigne het-trik (treću uzastopnu titulu prvaka F1) izazov je koji fascinira čitavu ekipu, i sve ćemo učiniti da to i ostvarimo", kaže Norbert Haug, šef sportskog odeljenja Mercedesa koji već godinama sjajno sarađuje sa ekipom Meklarena.

Jednom od njih dvojice želje će se sigurno ostvariti iz prostog razloga što mnogi poznavaoci Formule 1 smatraju da Ferari i Meklaren predstavljaju sam vrh ovog sporta, dok su ostali timovi, iako veoma dobri – ipak samo ostali.

NOVI "KONJIĆ": Meklaren u novu sezonu ulazi kao najozbiljniji kandidat i za titulu prvog među konstruktorima i za titulu najboljeg vozača. Napravljen je novi bolid koji bi trebalo da produži trogodišnju dominaciju ove ekipe. Mercedes je napravio novi motor sa deset cilindara, ali koji po zvuku neodoljivo podseća na one sa dva cilindra više. Jedna od tajni uspeha ove ekipe jeste dobro uigran tim koji, uz šefa Rona Denisa, počiva i na konstruktorskom geniju Adrijana Njuija, čoveka koji je svaki tim u kome je radio dovodio do šampionskog postolja. Kad se svemu dodaju kvalitet, renome i finansijska podrška Mercedesa, onda formula uspeha izgleda savršeno jednostavna.

Posle prvih testova u javnost su procurele informacije da je novi Meklarenov bolid nešto sporiji od prošlogodišnjeg. "Dokle god je tako, ja nemam razloga da brinem", izjavio je tada njihov glavni rival Mihael Šumaher. Međutim, kasniji testovi na stazi u Barseloni pokazali su, baš kao i prošle godine, da je Meklaren na testovima možda sporiji, ali da i pre početka sezone postaje najbrži bolid na stazi. Sva je prilika da Ferarijeva vedeta ipak ima zbog čega da brine i da će se i te kako pomučiti ukoliko želi da pobedi "srebrne strele".

Oba Meklarenova vozača, sadašnji šampion Mika Hakinen i Dejvid Kultard, dugo su u timu i mala je verovatnoća da će ove sezone ponoviti neke brljotine iz prošle, koškanje na stazi poput onoga na VN Austrije. Hakinen ima sve uslove da zadrži titulu, ali ni Kultard ne odustaje od namere da je konačno osvoji posle tri godine sjajnih vožnji u timu u kome je uvek bio smatran "drugom violinom". Šefovi obećavaju podjednak tretman oba vozača, ali lako može da se ponovi prošlogodišnja priča o tome da favorit tima postaje onaj koji u prve tri trke pokaže bolje rezultate.

Osim jarko crvene boje i prepoznatljivih logoa sponzora rasutih po karoseriji, na bolidu Ferarija za ovu sezonu sve je novo. Tim iz Maranela uložio je prošle godine ogroman novac u izgradnju sopstvenog vazdušnog tunela za ispitivanje aerodinamike i rezultat je bolid koji je na testovima uoči sezone imao sjajne performanse. Bio je to pravi melem na ranu ekipi koja je teško prebolela prošlogodišnju sezonu iako je osvojila titulu šampiona u kategoriji konstruktora. A ’99. im se svašta izdešavalo, od kašnjenja novog bolida i njegovog testiranja i podešavanja u toku same sezone, preko Šumaherovog izletanja sa staze i loma noge u Silverstonu, do suočavanja sa činjenicom da Irvajn ipak nije u stanju da posle dvadeset suvih godina donese ekipi titulu najboljeg vozača.

"Naš glavni problem prošle godine bio je u tome što smo tokom prve polovine sezone u stvari podešavali bolid, iako smo ga predstavili relativno rano", kaže direktor tima Luka de Montecemolo. "Sada nismo žurili sa lansiranjem modela 2000, želeli smo da maksimalno iskoristimo vreme i dobro proverimo nova tehnička rešenja".

Mihael Šumaher se slaže sa svojim šefom, mada smatra da je vremena za trening bilo malo. Još dok je novi bolid bio testiran u vazdušnom tunelu, prvi vozač Ferarija davao je izjave da su rezultati sa testova sjajni i da jedva čeka da provoza novi auto. Onda je pre mesec dana provozao nekoliko krugova na stazi Fjorano i izjavio da ima "šampionski bolid".

I Šumaher i novajlija u timu Brazilac Rubens Barikelo postavljali su sjajne rezultate na zimskim testovima. Prema nekim koji su dospevali do novinara, Barikelo je čak nekoliko puta rušio rekord staze, ali su potom stvari došle na svoje mesto i Mihael je potvrdio da je vozač broj jedan u timu. Brazilac je prelaskom u Ferari napravio "svestan rizik", kako je rekao, aludirajući na položaj koji je u timu pre njega imao Edi Irvajn. Međutim, već posle prvih zajedničkih izjava moglo se zaključiti da će Šumaher i Barikelo imati kudikamo bolji odnos nego što je to bio ranije slučaj među vozačima ferarija. Brazilac je očigledno "bolje legao" bivšem šampionu i ove sezone najozbiljnijem kandidatu za osvajanje titule najboljeg. Sam Barikelo je u godinama kada je krajnje vreme da pokaže šta stvarno može. Ako se ranije žalio na bolide koje je vozio, sada takav razlog više nema.

Da li je nadmetanje samo dva tima dovoljno za zanimljivu sezonu? Bez sumnje da jeste. Ako je prošla sezona, koja je obećavala uzbudljive trke, bila "pokvarena" Šumaherovim karambolom i dugim odsustvovanjem sa staze, ovogodišnjih 17 trka nudi perspektivu odličnog spektakla. Ako uz pomenute favorite stoji epitet odličnih timova, onih koji su vrlo dobri ove godine biće više nego ikad.

DŽORDANOV DŽOKER: Edi Džordan je na korak od toga da svoju ekipu dovede do ranga – šampionske. Solidan i stabilan budžet omogućio mu je da iz godine u godinu napreduje, prošle sezone osvojio je treće mesto u šampionatu konstruktora (ispred Vilijamsa), a ono što je najvažnije bio je potencijal koji se video i koji, sva je prilika, ove sezone treba da pruži još bolje rezultate. Pre svega zbog toga što je prošlogodišnja "zvezda" tima Dejmon Hil (konačno) otišao u penziju.

U novu sezonu tim Džordan ulazi sa dva izvrsna, brza vozača. Frencen je već pokazao šta ume i popularnost mu stalno raste, a sudeći po zimskim testovima i novi bolid mu je "legao", pa je realno očekivati da Nemac većinu ovogodišnjih trka završi na podijumu, a najozbiljniji je konkurent da u ponekoj i pobedi. Italijanu Jarnu Truliju ovo će biti prva sezona u Džordanu. Tavorio je u Prostovoj ekipi, a Edi Džordan je odavno bacio oko na njega i konačno ga dobio. Poznat kao čovek koji nepogrešivo pogađa ko je talenat među mladim vozačima, Irac ima priliku da dokaže da je maher koji ne greši, a Truli u ovoj sezoni ima idealnu priliku i sve uslove da poradi na sopstvenoj afirmaciji. Sve prognoze pokazuju da će ova dva vozača biti veoma ozbiljni kandidati za sam vrh ovogodišnjeg šampionata, a ako ne bude i bolji, tim će u najmanju ruku ponoviti prošlogodišnji uspeh.

Vilijams je promenio i izgled bolida i motor. Počela je saradnja sa BMW-om, uložene su velike pare i očekuje se da ova sezona učini kraj višegodišnjem posrtanju ovog poznatog tima. Iako skromni u izjavama o očekivanjima u prvoj zajedničkoj sezoni, i Frenk Vilijams, šef i vlasnik ekipe, i bivši as formule 1 Gerhard Berger, sada direktor sportskog odeljenja BMW-a, ipak ne odbacuju mogućnost da postignu i neki značajniji rezultat. Optimizam baziraju na činjenici da su se motori BMW-a pokazali izuzetno pouzdanim na takmičenjima šampionata konstruktora, uključujući i čuvenu trku 24 časa Le Mana.

Glavni problem ekipe, baš kao i početak opadanja višegodišnjeg neprikosnovenog lidera u Formuli 1, predstavljao je odlazak sjajnog konstruktora Adrijana Njuija iz Vilijamsa u Meklaren. I dok se jednom smrkavalo a drugom svitalo, pokazalo se koliko je važno imati uz sebe pravog majstora. Gazda Frenk smatra da je problem rešen, između ostalog i bogatom finansijskom podrškom partnera iz Nemačke, koja mu je omogućila da ne štedi na konstrukciji i testiranju novog bolida.

Ralf Šumaher se već svrstao među iskusne u Formuli 1 i više nije pitanje hoće li dostići i nadmašiti starijeg brata, iz čije senke još uvek izlazi, već je samo hoće li Vilijams već u prvoj sezoni sa novim motorom smanjiti jaz koji ga deli od najboljih. Ukoliko novi bolid bude dovoljno brz i pouzdan, nema sumnje da od mlađeg Šumahere valja očekivati i poneki rezultat za koji se dobija pehar. Šanse da u svakoj trci osvoji bar poneki bod sasvim su realne.

"Prošle godine smo prošli lošije nego što smo to očekivali", kaže Ralf Šumaher. "Znam da može biti problema sa novim bolidom i motorom, ali biću strpljiv. Znam da smo (između dve sezone) napravili veliki napredak."

BENETON BEZ OPTIMIZMA: Drugi vozač Vilijamsa najmlađi je vozač formule u istoriji svoje zemlje Britanac Džeson Baton (20). Profesionalci misle da je prerano došao u Formulu 1, ali ipak respektuju prema njegove odlične rezultate u Formuli 3000. Sva je prilika da je Frenk Vilijams, poznat i kao "ubica šampiona" jer sve svoje prvake najuri na kraju uspešne sezone, odlučio da promeni taktiku i sam "odgaji" talentovanog Britanca za vreme koje dolazi i u kome namerava da svom timu povrati staru slavu. U svakom slučaju, mala je verovatnoća da će Baton biti ozbiljniji kandidat za gornji deo tabele u šampionatu vozača. Ukoliko grešimo, biće to onda priča o novom Seni.

Ekipa Benetona najradije bi da zaboravi prošlu sezonu. Mnogo odustajanja i karambola, a malo čak i završenih trka. O plasmanu da i ne govorimo. Kriza tima je dostigla kulminaciju i vreme između dve sezone ekipa je iskoristila ne samo za konsolidaciju već i za izmene koje bi bolidu pre svega povećale pouzdanost. Poslednji testovi su ohrabrujući, ali dve sekunde zaostatka za Ferarijem na testovima u Barseloni ipak ne daju mnogo razloga za optimizam. Realno, Beneton će biti u sredini tabele ali, ukoliko se potvrdi izdržljivost bolida, moguća su i prijatna iznenađenja.

To pre svega zbog dva sjajna vozača Aleksandra Vurca i Đankarla Fizikele, koji još čekaju šansu za afirmaciju. Obojica su brzi, ali podjednako dele problem "vrele krvi" što ih je prošle godine koštalo nekoliko odustajanja jer se pri brzinama koje se postižu na trkama Formule 1 ne prašta nijedna greška ili nestrpljiva reakcija.

Možda najviše šanse da se priključi vodećima u Formuli 1 ima nova ekipa – Jaguar. Slavni Džeki Stjuart prodao je svoj tim firmi Ford, čiji su stručnjaci procenili da ekipa ima perspektivu što su dokazali i serijom dobrih rezultata u svojoj prvoj sezoni, prošle godine. Sa preuzimanjem je stigao i novac jer automobilski gigant tretira tim kao svoj fabrički. Međutim, stručnjaci dele oprez podsećajući da je reč o timu koji se tek razvija, motoru (kosvort) koji ima tradiciju pouzdane i brze mašine, ali da Jaguaru ipak fali još korak ili dva do ranga najboljih.

Džoni Herbert i Edi Irvajn su dobri vozači, ali obojici fali "final touch", ono malo što imaju pravi šampioni. Herbert je najstariji vozač u Formuli 1 i njegovo iskustvo je dragoceno, ali ipak je daleko od vozača koji se već tri godine bore za titulu. Irvajn se konačno oslobodio uloge "druge violine" i ima i te koliko motiva da se dokaže. Brz, ali i nepredvidiv, sigurno će igrati ozbiljnu ulogu u borbi za plasman na svakoj trci. Pitanje je samo koliko će ih završiti, a na koliko će odustati zbog bolida ili sopstvene nestrpljivosti.

Ekipa Zaubera je zadovoljna posle zimskih prprema i testova. "Ekipa Džordana je veoma dobar primer kako se u ovom sportu svašta može dogoditi", izjavio je zimus vlasnik i šef tima Peter Zauber, aludirajući na tim iz Irske koji je od niskobudžetskog "učesnika" za nepune tri godine došao do samog ranga najboljih. Sličnim putem je krenuo i Zauber, ali sva je prilika da ova godina neće za ovaj tim biti godina velikog napretka.

Pedro Diniz i Mika Salo su iskusni vozači i sigurno je da će vrebati priliku da otmu pokoji bod. Pitanje je samo hoće li im ostali takvu priliku pružiti.

AUTSAJDER PUN SPONZORA: Boljitku se nadaju i u Britiš-ameriken rejsing timu (BAR), koji bi prošlu, svoju prvu sezonu u Formuli 1 najradije da zaboravi. Premijera nije bila neuspešna, već – katastrofalna. Želja šampiona Žaka Vilneva da ima svoj tim ipak je bila bazirana mnogo više na želji nego na realnoj analizi šta se (i za koje pare) može učiniti. Posle mnogih odustajanja, problema sa snabdevačem motorima i svađa u timu, u BAR-u su izgleda seli, raščistili nesuglasice, otišli kod Honde i sklopili ugovor za motor, rečju okrenuli novi list i sa više optimizma gledaju na novu sezonu. Uostalom, gora od prošle godina teško može da bude.

"Novi motor je dobar, ali bi još dvadeset konjskih snaga dobro došlo", izjavio je Žak Vilnev posle testiranja bolida u kome je bio novi Hondin motor. Nesumnjivo jedan od najboljih vozača u Formuli 1, Vilnev će timu i saradnicima pružiti još jednu šansu. Ukoliko dobre vožnje i plasmani izostanu, odlučio je da se mane ćorava posla i karijeru nastavi u nekom od već afirmisanih timova Formule 1 ili američkog KART šampionata. Drugi vozač BAR-a Rikardo Zonta još nije potvrdio da je onoliko dobar koliko su ga hvalili. Odustajao je ili zbog kvara bolida ili zbog viška južnjačkog temperamenta.

Najviše problema tokom pauze između dve sezone imao je Alan Prost. Najpre je sa poboljšanjima bolida što išlo sporo, a potom i sa snabdevačem motorima, firmom Pežo koja je najavila povlačenje iz Formule 1. Sve je to garnirano Prostovim teškoćama da obezbedi dovoljno novca za finansiranje tima, pa se slobodno može reći da je francuski tim sada bliže dnu lestvice timova koji se ove godine takmiče nego zlatnoj sredini. Teško je očekivati da će vozači Žan Alezi i Nik Hajdfeld (bivši test vozač Meklarena) postići neki značajniji rezultat, mada su iznenađenja moguća baš zato što su u pitanju jedan odličan vozač srednje generacije i jedan među najboljima iz mlade garde.

I biti autsajder u Fomuli 1 košta gomilu novca. Ekipa Erouza jedva je sastavljala kraj s krajem prošle sezone, a ovu će započeti oslobođena finansijskih problema. Najpre je vlasnik tima Tom Vilkišou uglavio sponzorski ugovor sa jednom od najperspektivnijih medijskih kuća u Evropi, firmom "Lost Bojs" (Izgubljeni dečaci). Iako precizne brojke nisu saopštene, zna se da je reč o multimilionskom iznosu, a firma računa da će za uzvrat dobiti deo imidža koji sobom nose trke Formule 1. Ili, kako je to rekao jedan od vlasnika – "dinamika, brzina, nadmetanje i savremena tehnologija u tom sportu odlično se uklapaju u ono kako mi želimo da opišemo našu kompaniju". Kad dobro krene, onda obično dobro i nastavi, pa je sva prilika da je niskobudžetni tim konačno zaseo na zdravu granu. Naime, Erouzu se posrećilo da pred samu sezonu zaključi i trogodišnji ugovor o sponzorstvu sa jednom od najvećih kompanija za mobilnu telefoniju u Engleskoj, firmom "Oranž". Ukupna suma je 70 miliona funti, pa sada možete zaključiti koliko za sponzorstvo uzimaju glavne firme poput Ferarija, Meklarena ili Vilijamsa, kad timovi sa dna tabele mogu da računaju na preko 20 miliona funti po sezoni. Razume se, Erouzovi bolidi ove sezone biće ofarbani u narandžasto, a zvaničan naziv ekipe sada je Erouz-Oranž F1 tim.

Minardi je i dalje zakovan na dno liste timova Formule 1. Uvek u finansijskim problemima, na ivici rentabilnosti, zdušno pomagan od Ferarija koji ga snabdeva motorima, ovaj tim kao da čeka neku od velikih zverki da ga uzme pod svoje okrilje. Dok se to ne desi, njegovi vozači Mark Hene i Gaston Macakane će se i dalje iz petnih žila truditi i da se kvalifikuju za trku.

Uoči ove sezone može se konstatovati da je posle mnogo godina Formula 1 na pragu da ponovo dosegne onaj nivo kakav je imala tokom '80-ih, u vreme kada su se najveći evropski proizvođači automobila prosto gurali ko će koji tim da snabdeva motorima ili sponzoriše, svejedno. Ako su onomad šnjur nosili francuski proizvođači (Reno pre svih), sada je konkurencija ujednačena. Rečju, sve velike šarže su tu – Ford, BMW, Pežo, Fiat. Uz to, ove sezone biće najmanje četiri vozača koji imaju realnu šansu da osvoje titulu šampiona. Neki bi rekli i celih šest, odnosno svi momci koji voze za Ferari, Meklaren i Džordan.

Dušan Radulović

Ko je ko u Formuli 1

Vozač, tim

  1. Mika Hakinen, Meklaren

  2. Dejvid Kultard, Meklaren

  3. Mihael Šumaher, Ferari

  4. Rubens Barikelo, Ferari

  5. Hans-Harald Frencen, Džordan

  6. Jarno Truli, Džordan

  7. Edi Irvajn, Jaguar

  8. Džoni Herbert, Jaguar

  9. Ralf Šumaher, Vilijams

  10. Džejson Baton, Vilijams

  11. Đankarlo Fisikela, Beneton

  12. Aleksandar Vurc, Beneton

  13. Žan Alezi, Prost

  14. Nik Hajdfeld, Prost

  15. Pedro Diniz, Petronas (Zauber)

  16. Mika Salo, Petronas (Zauber)

  17. Pedro De La Rosa, Erouz

  18. Još Verstapen, Erouz

  19. Mark Hene, Minardi

  20. Gaston Macakane, Minardi

  21. Žak Vilnev, BAR

  22. Rikardo Zonta, BAR

Kalendar F1 2000.

Datum, staza

  1. 12. mart Melburn, VN Australie

  2. 26. mart Interlagos, VN Brazila

  3. 09. april Imola, VN San Marina

  4. 23. april Silverston, VN Velike Britanije

  5. 07. maj Barselona, VN Španije

  6. 21. maj Nirburgring, VN Evrope

  7. 04. jun Monako, VN Monte Karla

  8. 18. jun Montreal, VN Kanade

  9. 02. jul Manji Kur, VN Francuske

  10. 16. jul A1-Ring, VN Austrije

  11. 30. jul Hokenhajm, VN Nemačke

  12. 13. avgust Budimpešta, VN Mađarske

  13. 27. avgust Spa Francoršamp, VN Belgije

  14. 10. septembar Monca, VN Italje

  15. 24. septembar Indianopolis, VN SAD

  16. 08. oktobar Suzuka, VN Japana

  17. 22. oktobar Sepang, VN Malezije

Šanse i opklade

Sudeći po jednoj od najvećih bukmejkerskih firmi iz Londona ekipe Mek Larena i Ferarija imaju podjednake šanse da osvoje ovogodišnji šampionat Fomule 1. Prema opkladama koje su do sada primljene u najvećem lancu kladionica "Vilijem Hil", ekipe Ferarija i Mek Laren-Mercedesa dele prvo mesto na listi favorita (4-5), za osvajanje titule najboljeg među konstruktorima. Treći je tim Edija Džordana (10-1), sledi ekipa Jaguara (25-1), a Vilijams je tek peti (33-1). Ekipe BAR i Beneton donele bi lepe pare onome ko se na njih kladi kad bi napravile iznenađenje i osvojile šampionat (50-1), a najviše bi se ovajdio onaj koji stavi koju funtu na ekipu Erouza (100-1), mada kladiti se da će taj tim osvojiti šampionat može samo neki nepopravljivi optimista ili budala koja razbacije svoj novac.

prethodni sadržaj naredni

vrh