Nedelja

Vreme broj 483, 8. april 2000.

Fića

Automobil milenijuma

Popularni fića je automobil proteklog milenijuma, odlučili su učesnici ankete koju su sproveli novosadski nedeljnik "DD auto" i beogradski "Privredni pregled". Fiat punto je proglašen za automobil decenije. Prema glasovima novinara 34 redakcije, za auto godine proglašena je Toyota Jarys Verso.

Saša Mirković, glavni urednik radija B2-92

Nemamo iluzija

Jedna u nizu tužnih godišnjica, koje će se pasti u vreme kada je prošle godine bombardovana Jugoslavija, jeste i ona kada je Radio B92 otet od onih koji su ga stvarali i onih koji su ga slušali. Gradske vlasti u Beogradu ocenile su tim povodom da je preuzimanjem tog radija "počela do sada neviđena hajka na nezavisne medije i slobodnu reč". Saša Mirković, bivši direktor B92, danas glavni urednik Radija B2-92, kaže za "Vreme" da je primer svega što se desilo sa radiom, veoma indikativan.

"Od samog početka bili smo izrazito protiv intervencije NATO-a na SRJ, a pokazalo se da je bombardovanje jedina mogućnost da nam se oduzme radio. Bilo je potpuno suludo očekivati da će u trenutku bombardovanja neko brinuti o tome šta se dešava jednoj alternativnoj radio-stanici. Dalje, na našem primeru prethodnih godinu dana pokazalo se i do koje mere je naš pravni sistem instrumentalizovan, jer i pored svega što je na našoj strani nismo uspeli da dobijemo presudu u našu korist. Konačno, pojavljivanje Dragoljuba Jankovića, ministra pravosuđa, na proslavi deset godina B92 u SKC-u koju su organizovali oni koji taj radio nisu napravili, bila je jasna poruka da nam, dok je ove vlasti, Radio B92 neće biti vraćen.

Da li ćete pokušavati i dalje ili ćete čekati promenu vlasti da biste povratili svoju frekvenciju i imovinu?

Oko preuzimanja postoji više različitih sporova – moje nelegalno smenjivanje, protivpravno otpuštanje zaposlenih, preuzimanje opreme koja je u našem vlasništvu. Pokušali smo preko svih pravnih puteva, bez uspeha, i povodom tog pitanja nemamo nikakvih iluzija. Vrlo se dobro zna da se najotvorenije borimo protiv svakog nasilja, posebno protiv nasilja nad medijima. Ne moramo posebno danas da se pridružujemo onima koji se bore za promene, jer smo i do sada bili vrlo važna karika između tri faktora koja se bore za promene u ovom društvu – medija, nevladinih organizacija i opozicionih partija. I dalje smo za svaki oblik akcije i podržavamo sve napore koji vode u bolje.

Jelena Grujić

Anketa "Vremena"

Od ovog broja u rubrici "Nedelja" više neće biti "ankete". U znak oproštaja podsećamo na sadržaj telefonskih anketa koje su objavljene tokom 2000. godine. Sve ankete sprovedene su na uzorku od 50 građana Srbije.

"Vreme" br. 469

Da li se plašite milenijumske bube?

73 odsto ispitanika ne plaši se kompjuterskog problema zvanog "milenijumska buba", jer ili nema kućni računar ili misli da naša država nije toliko kompjuterizovana da bi je ta nevolja ozbiljno zadesila. Njih 22 odsto plaši se posledica koje može da proizvede milenijumska greška u kompjuterskim datumima, a pet odsto građana Srbije nema pojma o čemu se radi.

"Vreme" br. 470

Šta očekujete od sastanka opozicije kod Vuka Draškovića?

Rezultati pokazuju da 67 odsto anketiranih od pomenutog sastanka ne očekuje ništa i misli da će opozicija i dalje ostati razjedinjena. Njih 28 odsto su optimisti i misle da je 10. januar prelomni trenutak za srpsku političku scenu, a samo pet odsto ispitanika na taj događaj gleda potpuno nezainteresovano.

"Vreme" br. 471

Može li hrvatsko iskustvo pomoći srpskoj opoziciji?

Čak 69 odsto anketiranih veruje da će hrvatsko iskustvo pozitivno uticati na srpsku opoziciju. Nevericu izražava 20 odsto anketiranih, a ostali su nezainteresovani, nemaju mišljenje, uglavnom – "ne bave se politikom".

"Vreme" br. 472

Verujete li da će vam ove godine biti povećani kućni prihodi?

Čak 82 odsto anketiranih ne očekuje da će im se materijalne prilike u kući popraviti u ovoj godini. Petnaest odsto anketiranih odbilo je razgovor na tu temu smatrajući ga neozbiljnim. Ostatak je davao duhovite odgovore iz kojih se ne može zaključiti šta stvarno očekuju. Niko nije bio odlučan u tvrdnji da će mu biti bolje.

"Vreme" br. 473

Kako ste se lečili od gripa?

Skoro 75 odsto anketiranih žalilo se na nestašicu lekova i primenu narodskih lekova protiv gripa. Dvadeset odsto se snalazilo nabavljajući lekove iz inostranstva preko prijatelja i rođaka, a pet odsto anketiranih koristilo je lekove koji su mogli da se nabave u apotekama.

"Vreme" br. 474

Šta još imate u zamrzivaču?

Nešto više od 65 odsto anketiranih u zamrzivačima još ima zaliha hrane, ali su one sve manje. Trideset odsto nije ništa ni ostavljalo zbog nedostatka novca, a samo 5 odsto tvrdi da će hrane u zamrzivaču biti do kraja zime.

"Vreme" br. 475

Idete li u kafanu?

Čak 87 odsto anketiranih ne odlazi u kafanu – dve trećine zbog siromaštva, a jedna trećina zbog straha od pucnjave. Preostalih 13 odsto još se nije odreklo zadovoljstva pijuckanja kafice ili porodičnog ručka u kafani.

"Vreme" br. 476

Hoćete li putovati avionom u inostranstvo?

Tri četvrtine anketiranih (66 odsto) putovalo bi avionom u inostranstvo, ali najveći deo njih nema materijalnih mogućnosti za to; a 25 odsto građana Srbije nije zainteresovano ni za inostranstvo, ni za avionski prevoz.

"Vreme" br. 477

Hoće li biti izbora?

Jedna četvrtina ispitanih sumnja ili ne veruje da će izbora biti. A 75 odsto anketiranih veruje da će izbora ove godine biti. Polovina od tih 75 odsto misli da će izbori biti prevremeni.

"Vreme" br. 478

Podržavate li štrajk nastavnika?

Čak 92 odsto anketiranih smatra da su zahtevi prosvetnih radnika opravdani i da treba podržati njihov štrajk. Samo 8 odsto ispitanika misli da nastavnici nepotrebno štrajkuju.

"Vreme" br. 479

Da li biste učestvovali na opozicionom mitingu?

Većina – 57 odsto ispitanih – ne bi učestvovala na mitingu opozicije. Oni nisu pristalice vladajuće koalicije i uglavnom pripadaju sloju građana koji su već učestvovali na sličnim mitinzima. Za miting u Beogradu kao novi vid pritisaka na režim da raspiše vanredne opšte izbore izjasnilo se 43 odsto anketiranih.

"Vreme" br. 480

Da li gledate Dnevnik "u pola osam"?

Skoro dve trećine (65 odsto) ispitanih ne gleda Dnevnik državne televizije "u pola osam". Od preostalih 35 odsto anketiranih – 30 odsto su stalni verujući gledaoci, a pet odsto su neverni kibiceri.

"Vreme" br. 481

Da li ste skoro menjali auto?

Svi anketirani imaju automobil, a 80 odsto njih vozi kola starija od 10 godina. Samo 20 odsto ispitanih uspelo je da u poslednje dve-tri godine svoj stari automobil zameni za novi ili polovni uvezen preko Crne Gore.

"Vreme" br. 482

Kako doživljavate Dan državnosti Srbije?

Nešto više od 63 odsto anketiranih misli da vlast proslavlja nešto što ne postoji jer Srbija nije međunarodno priznata država, a nema ni suverenitet na celokupnoj teritoriji. Preostalih 37 odsto ispitanih građana misli da je Dan državnosti praznik koji se u Srbiji s pravom proslavlja.

sadržaj naredni

vrh