Politika

Vreme broj 483, 8. april 2000.

Crna Gora

Suštinski vojni razlaz

Vojni vrh na sve načine pokušava da sakrije suštinu razlaza u Generalštabu VJ, koja je za posljedicu imala i ima mnogobrojne smjene oficira. Radi se o razlazu po osnovu strateške orijentacije

Iako je u prvi mah vijest o tome izgledala nevjerovatno, činjenica je da već nekoliko dana u zgradu predsjednika Crne Gore na posao dolazi general Blagoje Grahovac, prošle godine smijenjeni zamjenik načelnika Generalštaba VJ za ratno vazduhoplovstvo i protivvazdušnu odbranu. Grahovac u pomenutoj zgradi ima kabinet, sekretaricu, a obavlja poslove savjetnika predsjednika Crne Gore za odbranu.

Takođe prošle godine, početkom bombardovanja smijenjeni komandant Druge armije VJ general Radoslav Martinović postavljen je za savjetnika za odbranu i bezbjednost premijera Filipa Vujanovića, a ozvaničeno je da je bivši načelnik Uprave bezbjednosti Generalštaba VJ general Nedeljko Bošković izabran za savjetnika ministra unutrašnjih poslova Vukašina Maraša za odnose sa VJ. I prije objelodanjivanja angažovanja ovih generala, pričalo se da je sve više o†cira VJ koji traže angažman u crnogorskoj policiji. Predsjednik crnogorske vlade Filip Vujanović je na novinarsko pitanje odgovorio da je "sasvim prirodno da se na mjesto savjetnika za odbranu i bezbjednost angažuje čovjek koji ima i bogato iskustvo i visoki čin", i "čovjek koji može svojim savjetima da obezbijedi dobru komunikaciju sa Vojskom i da u toj komunikaciji neposredno učestvuje". Vujanović je tako obrazložio angažovanje generala Radoslava Martinovića, dodajući da ni tom ni drugim angažovanjima ne treba davati spektakularni značaj, jer "radi se o postavljanju ljudi koji imaju iskustva i znanja, i njihovi savjeti biće nam važni za uspostavljanje dobre profesionalne komunikacije sa vojskom".

Sagovornik blizak predsjedniku Crne Gore, insistirajući na anonimnosti, za "Vreme" kaže da je predsjednik Đukanović od početka mandata imao savjetnika za bezbjednost, a da je listi savjetnika dodat i savjetnik za odbranu – general Grahovac. Radi se o čovjeku koji može da uspostavi dobru komunikaciju sa Vojskom i da u tom smislu savjetuje i razgovara sa komandantima VJ, ali i o čovjeku koji može biti posebno važan u slučaju odbrane Crne Gore.

Pomenute generale žestoko kritikuju crnogorski mediji bliski predsjedniku Miloševiću. A stranke vladajuće koalicije u Srbiji i opozicione koalicije u Crnoj Gori, koja podržava Miloševića, sve neuspjehe Vojske žele da pripišu upravo smijenjenim o†cirima, uz zahtjev da se sistem odbrane Jugoslavije stalno kadrovski pročešljava. U tom smislu po nalogu Beograda komandant saveznog odjeljenja odbrane u Crnoj Gori je iz službi po crnogorskim opštinama izbacio sve one koji ne pripadaju SNP ili partijama vladajuće koalicije u Srbiji. Žestokim napadima izloženi su i o†ciri za koje su tzv. patrioti svojevremeno procijenili da ne odgovaraju adekvatno na napade NATO avijacije, da ne pucaju i ne ruše NATO avione u preletu iznad Crne Gore. Jedan od kritikovanih je i sada već bivši komandant Druge armije Radoslav Martinović koji je u to vrijeme smijenjen. U nedavnom javnom istupu general Martinović je rekao da je smijenjen i zbog stalne komunikacije sa predsjednikom Crne Gore. Ta smjena je izazvala čuđenje u Crnoj Gori, jer je Martinović važio za izuzetno obrazovanog i sposobnog o†cira, a pratila su ga i sva druga uvažavanja vezana za vojne vještine. Politički protivnici sada pak tvrde da aktuelni savezni ministar odbrane general Dragoljub Ojdanić još čuva tekst o vojskama 21. vijeka, nekog američkog teoretičara koji je, navodno, Martinović kao svoj potpisao u listu "Vojska". Još značajnija su osporavanja lika i djela generala Nedeljka Boškovića, a za generala Graovca se pored tvrdnji o visokoj stručnosti konstatuje da nije mogao da otrpi da ga na ljestvici napredovanja preskaču inferiorniji o†ciri.

Već pomenuti sagovornik "Vremena" kaže da je Blagoje Grahovac bio jedan iz plejade Titovih pitomaca, da je u svojoj klasi tokom školovanja imao najviše ocjene i da se radi o izuzetno dobrom letaču. Razumljivo je to što te i druge izuzetno cijenjene o†cire aktuelni vojni vrh pokušava da diskredituje, jer, kako tvrdi sagovornik "Vremena", vojni vrh na sve načine pokušava da sakrije suštinu razlaza u Generalštabu VJ, koja je za posljedicu imala i ima mnogobrojne smjene o†cira. Radi se, naime, o razlazu po osnovu strateške orijentacije, jer poznato je da je svojevremeno načelnik Generalštaba Momčilo Perišić izjavio da treba ići prema NATO paktu, a u tome ga je podržavalo isuviše o†cira "realista" koji su shvatili da jugoslovenska vojska mora imati odgovor na činjenicu da je Jugoslavija u NATO okruženju – riječi su sagovornika "Vremena".

Sagovornik "Vremena" koji je zahtjevao anonimnost potvrđuje da se može očekivati skori dolazak još nekoliko visokih o†cira. A na pitanje da li se to pravi Vojska Crne Gore, sagovornik "Vremena" kaže – ne. Besmislena je svaka priča o Vojsci Crne Gore dok ona bude nezavisna država, a do te nezavisnosti može se doći samo referendumom.

Utisak je, dakle, da sve ostaje otvoreno. Savjetnici su tu, jednako kao i problematičan odnos crnogorskih vlasti Vojske Jugoslavije. Ovih dana je u Crnoj Gori vježbala vojska, ali i policija, a bez obzira na izvjesno popuštanje tenzija, jedni druge drže na oku. Komandant Druge armije Milorad Obradović i dalje je čvrsto pri stavu da nema šta da se dogovara sa Đukanovićem, da je po Ustavu i zakonu ono što se naredi iz Beograda. Đukanović pak, poručuje, da će kad-tad na sudu odgovarati svi o†ciri koji su prije, za vrijeme i poslije NATO bombardovanja nezakonitim i neustavnim postupcima nanijeli štetu Crnoj Gori i njenim građanima. Ako ikada išta bude od nove zajednice Crne Gore i Srbije, više je nego jasno da aktuelni kadrovi u Generalštabu i Drugoj armiji ne mogu računati na glas zvanične Crne Gore. Pitanje je koliko će do tada biti smijenjeno o†cira, posebno onih koji ne mogu da se pomire da stariji vodnik u sedmom bataljonu Vojne policije ima veću platu od pukovnika u redovnim vojnim formacijama.

Velizar Brajović

Generalštab Vojske Jugoslavije

Uprava za informisanje i moral Generalštaba Vojske Jugoslavije ocenila je da su neodrživa objašnjenja predsednika crnogorske vlade Filipa Vujanovića da je postavljanje generala u penziji Radosava Martinovića za njegovog savetnika za bezbednost doprinos boljoj komunikaciji sa VJ.

U saopštenju Uprave se naglašava da je VJ uvek direktno komunicirala sa zvaničnim predstavnicima državne vlasti SRJ, na svim nivoima, pa i sa rukovodstvom Republike Crne Gore. Objašnjenja da imenovanja bivših generala doprinose poboljšanju komunikacija sa VJ – apsolutno su neodrživa.

Generali u penziji Radoslav Martinović, Blagoje Grahovac i Nedeljko Bošković već su potvrdili svoju averziju prema VJ i u njoj su izgubili poverenje zbog neprincipijelnih optužbi VJ, koje su po pravilu, podudarne sa napadima iz inostranstva, precizira se u saopštenju i konstatuje da "zbog toga, kao i zbog njihovog ponašanja u vreme agresije NATO-a na SRJ, VJ nije uverena u njihove dobre namere".

Vojsci Jugoslavije ne trebaju posrednici za inače uobičajene kontakte i saradnju sa državnim organima, navodi se u saopštenju Uprave za informisanje i moral.

prethodni sadržaj naredni

vrh