Politika

Vreme broj 490, 27. maj 2000.

Istraga o ubistvu Boška Peroševića

Konkurs za podstrekača

Izjava Milivoja Gutovića pred istražnim sudijom kosi se sa policijskim saopštenjima u kojima je čak natuknuto da je otkriven podstrekač, ali ništa nije rečeno o njegovom identitetu

Milivoje Gutović, okrivljen za ubistvo Boška Peroševića, predsednika Izvršnog veća Vojvodine i šefa novosadskih socijalista, u prvoj izjavi koju je dao pred dežurnim istražnim sudijom Zlatom Radić-Knežević (18. maja), ako sažmemo njegove reči, rekao je da je ovo delo počinio sam, bez ičije sugestije ili podstrekavanja, te da je to učinio ne zbog nekog ličnog sukoba već zato što smatra da se Perošević nezakonito enormno obogatio, što je neprimereno političaru tog ranga, pa je pri tome još naveo da on lično živi od plate od 1800 dinara mesečno, a samo mu za podstanarsku kiriju treba 1200 dinara mesečno.

Prema izjavi za “Vreme” branioca okrivljenog advokata Dušana Uzelca (koji nas je informisao o toku ovog saslušanja), iako je okrivljeni “u dobroj meri potvrdio činjenice koje navode na zaključak da se radi o krivičnom delu terorizma iz člana 125 KZ Jugoslavije”, u odgovoru na pitanja branioca on je na izvestan način “reterirao u odnosu na prethodne izjave, ali ne u stvarima bitnim za kvalifikaciju dela”. Pitanja zamenika okružnog tužioca su išla u pravcu dokazivanja izvesne političke pozadine ubistva, kaže Uzelac, i ne može se reći da je okrivljeni to porekao, ali je ipak apostrofirao okolnost da je “on lično bio pod jakim nabojem negativnih emocija prema pokojnom, koga je lično znao”. Gutović je imao utisak da se Perošević prema njemu ne odnosi onako kako je on smatrao da to zaslužuje, kao njegov zemljak i poznanik. Perošević je napravio karijeru, a Gutović nije, no on je smatrao da to nije razlog da mu se ovaj ne obraća na jedan pristojan način, pa je naveo primer da je Perošević u ranijoj poseti sajmu odbio ruku pruženu za pozdrav, te da je okrenuo od njega glavu. Gutovića je to izuzetno povredilo, ali on to nije na saslušanju označio kao motiv za ubistvo, nego je (kako smo već gore spomenuli) izneo stav da takvi ljudi kao Perošević ne mogu biti na takvom važnom mestu i da se on ponašao na način koji je neprimeren političaru visokog ranga, a posebno je apostrofirao “enormnu imovinu” koju je ovaj stekao “na nezakonit način”.

Advokat Uzelac nam je, takođe, izneo utisak da je na ovom saslušanju Gutović iznosio dosta konfuzne iskaze o političkim stvarima, mada je u zahtevu za sprovođenje istrage sve složeno tako da izlazi da je okrivljenom politika gotovo druga profesija. Na direktno pitanje o programima političkih stranaka on je na početku rekao i da je simpatizer SPS-a, SRS-a, te JUL-a, pa istovremeno SPO-a i Otpora. No, na insistiranje da pojasni svoje opredeljenje, on je kasnije, u trećem satu razgovora na koji je doveden u pratnji pedesetak policajaca, rekao da je simpatizer SPO-a i Otpora, a od lidera se izjasnio za Vuka Draškovića. Predstavnik tužilaštva, iznosi svoj utisak Uzelac, bio je veoma zadovoljan tim delom Gutovićeve izjave.

Na pitanje branioca da li je, u kontekstu ove izjave, sa bilo kim iz SPO-a ili Otpora razgovarao o svom planu – Gutović je to eksplicitno porekao i negirao bilo kakvu organizovanu vezu sa bilo kojom političkom strankom, pa dakle i sa ovim političkim organizacijama, rekao je da je to bila njegova vlastita odluka i da niko ništa o tome nije znao, te da je samo birao trenutak kada će to uraditi. Uzgred, nije znao da navede bilo koje ime iz Otpora, a odbio je i priču da je navodno lepio plakate ove ili bilo koje druge političke grupacije.

Izjava Milivoja Gutovića pred istražnim sudijom kosi se, dakle, sa policijskim saopštenjima u kojima je čak natuknuto da je otkriven podstrekač, ali ništa nije rečeno o njegovom identitetu. Da li to znači da je javnosti saopšten “domaći zadatak” novosadske policije, koji ona još nije izvršila, ili se ime tog navodnog “inspiratora i podstrekača” još ne saopštava “u interesu istrage”? Zbog ovog “konkursa za podstrekača” aktivisti Otpora Stanko Lazendić i Boško Gagić, za kojima je policija raspisala poternice u vezi sa ubistvom Peroševića, ne smeju da se vrate u Srbiju – već iz Banjaluke, gde borave već mesec i po dana, poručuju da nemaju nikakve veze sa Gutovićem. Stiče se utisak da ni Radiša Milić, predsednik DS-a u Odžacima, inače komšija i Peroševića i Gutovića u Ratkovu, nije “uklopljen” u ovu priču, mada je posle događaja na Novosadskom sajmu dva puta privođen na informativne razgovore uz pomoć čitave “brigade” policajaca koja mu je opkolila kuću još dok se nije bio vratio s puta. Gutović ga je samo naveo kao poznanika sa kojim je najčešće razgovarao o opštim političkim prilikama.

Advokat Dušan Uzelac kaže da je stekao utisak da je Milivoje Gutović osoba izuzetno depresivna, ali veoma inteligentna, te da je na saslušanju delovao koncentrisano i sabrano – uprkos lako vidljivom ogromnom pritisku koji se na njega vrši. On čak kaže da Gutovića u istražnom zatvoru tretiraju kao čoveka koji je osuđenik na smrt – što je neprimereno, te da će zbog toga uputiti protest ministru pravde Srbije. Kao da se ovim pritiskom pokazuje, kaže Uzelac, da okrivljeni nije ispričao celu priču koja se od njega očekuje.

Advokat Uzelac u toku svoje dosadašnje duge prakse (koliko je poznato potpisanom novinaru) nije bio eksponiran u odbrani nekih “boraca za demokratiju” i nije se oglašavao kao simpatizer opozicionih pokreta (kao dosta širok krug njegovih kolega) – pa valjda zbog toga mnogi u Novom Sadu zaključuju da se teško može očekivati da Gutović, koji je ubistvo navodno izvršio iz političkih pobuda, tu svoju političku akciju eventualno poentira nekom “prkosnom političkom odbranom” pred “nenarodnim sudom” (što je obično “glavna tačka” političkih ubistava na javnim mestima, sa kojih praktično ne postoji mogućnost bekstva). Uostalom, na pitanje očekuje li neki Gutovićev politički pledoaje na suđenju, Uzelac je oprezno primetio da to “ne očekuje, ali se ništa ne može isključiti”.

Zanimljivo je u dosadašnjem pravnom manevrisanju oko slučaja Perošević primetiti izvesnu promenu “kvalifikacije” ovog ubistva. U početku je navodno policija prijavila kvalifikovano ubistvo, a to bi značilo eventualno suđenje za ubistvo “na svirep i podmukao način”, za koje je po Krivičnom zakonu Srbije moguća i smrtna kazna (pucanj u potiljak). Okružno javno tužilaštvo je, međutim, zatražilo istragu nad Gutovićem povodom terorizma, koji je opisan u 125. članu Krivičnog zakona SR Jugoslavije, sa dodatnom najtežom kvalifikacijom u članu 139 (kada je terorizam “imao za posledicu smrt jednog ili više lica”, itd.), što može doneti kaznu između 10 i 20 godina zatvora – ali ne i smrtnu kaznu. Advokat Uzelac ne isključuje utisak da kvalifikovanje ubistva Peroševića kao dela terorizma možda odgovara i nekim širim političkim zahtevima vlasti – naročito s obzirom na donošenje najavljenog srpskog zakona protiv terorizma.

Dimitrije Boarov

prethodni sadržaj naredni

vrh