Politika

Vreme broj 491, 3. jun 2000.

Informisanje: unutrašnjost Srbije

Državni i, uglavnom, alternativni građani

Moglo bi se reći da za svu medijsku demokratiju koja je udarila po građanima nisu krivi samo "gospodari", no i "sila" što se zove novinari

Čini se da je najnoviji udar države po građanima i nezavisnim medijima – kako otimačinom medijskih kuća, tako i "kriminalističkom obradom" svih građana koji ne dele zadovoljstvo predsednika da žive u najevropskijoj državi – samo produbio jaz između onih koji su korisnici državnih i alternativnih izvora informisanja. Tako sada, po pitanju informisanja, imamo državne i alternativne građane. Prvi su priključeni na RTS i njegove lokalne satelite (a mogu se prepoznati i tako što svakog jutra podižu svoj besplatni primerak "Politike"- prosta računica kazuje da je taj tiraž preko 50.000), drugi nameštaju skalu na strane radio-stanice koje imaju program na srpskom jeziku. U građane "drugog reda", veli ima tome dobrih 40 godina, spada i Miloje Andrić, privatnik, penzioner iz Valjeva. Navik’o da ustaje rano, skala nameštena, u 15 do 6 sluša BBC, onda u 7, na istom kanalu RFI, pa u 8 i 30 "Glas Amerike". Sve na FM, na kanalu nekog radija 27 iz Bosne, teško se hvata, ali uhvatio, ne pomera skalu. Ne treba da čita novine i sluša naše gluposti, informisan. Uveče ponavlja radnju. Naše radio i TV stanice, ne gleda i ne sluša, apsolutno, ne doita. Studio B sluš’o i gled’o dok je bio Studio B, poslednjih godina, "kaki to".

MINIĆ KAO GLASINA: Poslednjih godina ove naše demokratije, evo probismo i desetljeće, mediji cvetaju, i to baš u unutrašnjosti. Ne mašu za džaba Matići i Markovići stotinama radio i TV stanica, o novinama da ne govorimo. Koji pluralizam. Namnožili se mediji, sa njima i oni što zovu se novinari. Sila. Država pustila, k’o građane u sivu ekonomiju. ’Vata samo one što nisu pod kontrolom. Svaki diletantizam je prihvatljiv osim "dilentatizma" informacija, a to je kad neko počne da informiše o stvarnosti umesto o njenoj simulaciji. Mada država, po pravilu, nije zainteresovana za slobodne medije u požegama i bajinim baštama – jerbo ti u mikro getu možeš imati svoju istinu – i tu se ponekad udara, u nervozi valjda. Tad se pečati i čupaju predajnici. Po državu je daleko opasnije kad se bajine bašte preko ANEM-a i Radija B2-92 povežu, tad je u opasnosti veliki geto, pa se udara i pečati sistemski. Na drugoj strani, dozvoljeno je, i čak stimulisano, opšte i demokratsko medijsko pinkovanje. Tako po Srbiji sve razbija od raznih radio "Čava", "Dženarika" i ostalih marsova.

A kakva je medijska blokada na terenu, i kako se prevazilazi, pokazaćemo na primerima socijalističkog Valjeva i slobodnog Čačka. U Valjevu se bije iz destak radio- stanica, četiri TV kuće i dva komada štampana proizvoda. Dopisnike imaju sve prestone kuće, plus dve iz sveta, a iz Beograda se ’vata takoreći sve. Od štampanih "stvari", opštinski nedeljnik "Napred" i nezavisna revija "Kolubara". Nedeljnik, uglavnom, živi od umrlica i njihovog "tiraža" i potpuna je umrlica lokalnog srpskog novinarstva. Od televizija, jedna "maršuje" reklame i filmove, dopisništvo RTS-a rtsuje sopstveni lokalni program, treća "kronikuje" radikalske talase i sve na tom nivoju, četvrta, TV Vujić (prozori) mu dođe najozbiljnija i najgledanija – ima sporta sa satelita, filmova iz videoteka, plaćenih gostovanja političkih lidera, koji plaćeno moraju da paze na Zakon o informisanju, ima i sopstveni informativni program na lokalne teme, i jošte informativni program na opšte teme koji se svodi na TV čitanje servisa Bete i Tanjuga, ali tako da se čuje "i jedna i druga strana".

Na radio planu, čist pluralizam. Sve privatno osim opštinskog Radio Valjeva, koji je od ugledne radio-stanice, zavidno tehnički opremljene i kadrovski osposobljene, stigao dotle da ga, maltene, niko ne sluša. Ali je stigao i dotle da ga odma’ po NATO agresiji odlikuje sam Predsednik. Ostalo sve same radio "desetke", koje desetere čistu i orijentalnu srpsku muziku. Sve privatne radio-stanice tako samostalne da su im urednici u odboru SPS-a za informisanje. Iako je Radio Valjevo javna ustanova, ima i partijskih stanica. "Golub" je na levici, a Radio S na SPS-u. Na levom radiju se goluba, pa i na rođendan levog okružnog predsednika i levog poslanika druga Predraga Savića, dok je radio SPS-a, kako veli direktor Dragan Jeremić, namenjen mladima, pa je i "profesionalniji". Dragan veli da emituju Tanjug i Betu, da imaju sopstveni informativni program, ali da ne emituju ništa što je pljuvačko i napadačko, puštaju i opoziciju, pod uslovom da govori o lokalnim temama i da nikoga ne napada. Partijski su radio, osnovao ih Opštinski odbor. Startovali u septembru prošle godine. Zovu se radio "S" jerbo su hteli da budu u sistemu "S" druga Bakija Anđelkovića, ministra i administratora, ali odustali. U centru grada grade novi poslovni prostor. Na pitanje kako komentariše glasine da iza radija stoji lično drug Minić, direktor pita, zašto glasine, oni su partijski radio i drugovi iz Beograda pomažu, a taj novi prostor ne košta više od milion dinara.

Ima i radio "Patak". Ovaj, po nezavisnim, i vele kvalifikovanim istraživanjima, najslušaniji radio član je ANEM-a. Skida Betu, emituje dnevnik Radija B2-92, ima sopstveni informativni program. Urednik Branko Antonić kaže da je možda čudno, ali da nemaju problema ni sa vlašću ni sa opozicijom. Jedino kad se emituje nešto što procene da je nepovoljno po njih, tad su isti. Jedini problem je ekonomske prirode, državne firme, i one koje imaju socijalističke direktore, neće da se reklamiraju, a radile su to.

ACA DEMOHRIŠĆANIN: U Čačku puna sloboda. Odmah po "oslobađanju" dobijeni novi urednici radija, TV i novina, i to iz Kraljeva. Predsednik opštine Velja Ilić, kako nam je sam rekao, shvatio da novinari ne znaju da budu slobodni, znaju da traže gospodara. Urednica novina Jelena Petrović vraćena u Kraljevo jerbo je pustila neargumentovano saopštenje socijalista. Posle direktor za sve medije postao demokrata Stojan Marković. Saznalo se da nije dobar demokrata. "Kontrolni paket" akcija na lokalnim medijima, kako nas upoznaje saradnik iz Čačka, drži Veljina Nova Srbija sa demokratama i demohrišćanima. Na lokalnim programima i Slobodnoj Evropi uredni. Uredno se defiluje kroz TV emisije koje se razlikuju samo po nazivu, a suština im je u tome da se javi gledalac koji misli isto što i gost, a sve potvrdi novinar koji vodi emisiju. Profesionalizam cveta.

Inače, ’vataju se programi RTS-a, BK i Pink. TV "Galaksija" je diskretnije leva otkad su joj lokalni diverzanti razneli predajnik, a ima i TV "Spektrum", privatna televizija koja je, vele, nedavno promenila vlasnika. Otkupio je biznismen i demohrišćanin Aleksandar Stefanović iz Beograda. Pre nego što je postao biznismen i demohrišćanin, ko ne zna, drug Aca bio generalni sekretar Šešeljevih radikala i kao takav potpredsednik Veća građana kome danas predsedava drug Minić. A od onog što će biti, vele biće RTV "Ozon", jerbo, opet vele, Stojan se neće smiriti dok ne sruši Velju.

Šta bi bilo naravoučenije prisutne medijske demokratije, a sa obe strane iskopanog jaza? Da su od svega, građanima pre nego novinarima, najpotrebniji liberalan zakon i čvrsti profesionalni novinarski kodeksi. Jer, iskustvo "slobodnih" i "neslobodnih" medija govori – nisu samo gospodari krivi.

Dragan Todorović

prethodni sadržaj naredni

vrh