Politika

Vreme broj 495, 1. jul 2000.

Žetva

Loša cena, dobra cena

Može li dinar izdržati teret otkupa pšenice, zajedno sa kreditima za gradnju stanova, autoputeva, za rekonstrukciju elektroprivrede i za predizborno finansiranje socijalnog mira, uz istovremeno vraćanje stare devizne štednje. Ovde je inflacija obično kretala baš u vreme žetve

Iako su seljaci prema paritetu sa cenama dizela i veštačkih đubriva izračunali da bi kilogram pšenice ove godine trebalo da se plaća oko šest i po dinara – većina je ipak zadovoljna obeńanom državnom cenom od četiri dinara za kilogram – cenom koja je obznanjena "pet minuta posle dvanaest" (krajem prošle sedmice), kada su kombajni i vršalice već zašli u njive da pokupe zbog suše prerano sazreli rod sa oko 640.000 hektara.

Naviknuti da Miloševićeve vlade (savezna i srpska) svaku ekonomsku nevolju leče samo većim političkim pritiskom, seljaci su ovoga puta zadovoljni što će sa malim prosečnim prinosom od oko 2,8 tona po hektaru "izvući" bar troškove proizvodnje, a oni u državnom sektoru i snalažljiviji privatnici (koji su gorivo i đubrivo nabavili po državnim cenama) gotovo su iznenađeni što će i pristojno zaraditi na žitu.

Iako je ovogodišnja dinarska cena više nego dva i po puta veća od prošlogodišnje (kada je iznosila 1,5 dinar za kilogram), radi se zapravo o stvarnom "poskupljenju" pšenice za oko jedan pfenig po kilogramu (sa oko 15–16, na oko 17–18 pfeniga) ili, realno, manje od pet odsto. A prosečan prinos je oko 20 odsto manji (Mađari i Rumuni su ovog sušnog proleća prošli još gore, pošto im je prosečan rod pao oko 40 odsto). No, i ulaganja su bila manja jer se, pre svega, đubrivo nije moglo nabaviti, i niko nije imao novca.

Naravno, nije uputno ovu Miloševićevu "dobru cenu" od oko 18 pfeniga za kilogram, upoređivati sa onom "lošom cenom" Ante Markovića od pre deset godina, kada je otkupna cena pšenice bila određena na 30 pfeniga za kilogram, pa ju je ondašnji jugoslovenski premijer, pod političkom optužbom da vodi antisrpsku i antiagrarnu politiku i pod seljačkom blokadom puteva po Srbiji (koju je pomagala i regulisala srpska policija, a slikao i dramaturški zagrevao RTS), morao podići na 35 pfeniga. No seljaci, a pogotovu poljoprivredni kombinati (koji imaju i bolje prosečne prinose), kad se sete kako su prolazili proteklih godina, sada su zadovoljni.

Ipak, i ova "dobra cena" niža je od one na svetskim berzama, gde se tona sada ugovara za oko 101,7 dolara (franko luka utovara), a što znači da bi cena kilograma uvozne pšenice bila negde do 25 pfeniga po kilogramu (zavisno od troškova transporta).

Srbija, međutim, verovatno ove godine neće izlaziti na svetsku pijacu pšenice, ni kao izvoznik, a moguće ni kao uvoznik. Nadležni ministri stalno govore o dovoljnim prelaznim zalihama, što možda i nije daleko od istine s obzirom na to da je i proletos izvezeno žita za oko 30 miliona dolara. Očekivani ukupni ovogodišnji rod od oko 1,8–1,9 miliona tona, međutim, "tesno" pokriva domaću potrošnju, što ne bi trebalo da izaziva paniku – pod uslovom da se obećana cena otkupa i plati. Drugačije se ne može preuzeti takozvani tržišni višak (u stvari onaj deo pšenice koji proizvođači prodaju državi, kao godinama institucionalizovanom "monopolnom kupcu"), a koji je poslednjih godina padao i duboko ispod milion tona.

Pošto se procenjuje da je "na zeleno" već otkupljeno oko 300.000 tona ovogodišnjeg roda pšenice, teorijski bi za otkup trebalo pripremiti još oko 2,5 milijarde dinara (ako je plan otkupa, na primer, 900.000 tona) – to jest, realno bi trebalo pripremiti i tri puta manje novca – s obzirom na obrt istog kapitala u tri meseca isplate preuzetog roda. Dušan Vlatković, guverner Narodne banke Jugoslavije, u razgovoru sa novinarima u Topčiderskoj kovnici novca (26. juna) izjavio je da će ove godine za otkup pšenice biti dovoljno oko milijardu dinara, i da su "pare za to obezbeđene iz realnih izvora". Istina, u nastavku ove izjave on je rekao da će "NBJ delimično podržati Direkciju robnih rezervi", a da će se ostali deo novca obezbediti tako što će se dozvoliti da se raniji krediti poslovnih banaka poljoprivredi odobreni za zalihe revolviraju u nove za otkup. (Neko ko monetarnu politiku uči iz udžbenika može pomisliti da Vlatković, kao Molijerov gospodin Žurden, i ne znajući to, ipak govori o štampanju para za otkup.)

Ono što je sada seljacima i svima nama najvažnije, a što je verovatno i suština Vlatkovićevih najava nove "projekcije" monetarne politike za ovu godinu – jeste pitanje može li dinar izdržati teret spomenutog otkupa pšenice, zajedno sa kreditima za gradnju stanova, autoputeva, za rekonstrukciju elektroprivrede i za predizborno finansiranje socijalnog mira, uz istovremeno vraćanje stare devizne štednje (Vlatković je za tu svrhu obećao i zlatnike umesto deviza). Ovde je inflacija obično kretala baš u vreme žetve, pa je strah da se to ponovo ne dogodi, te da ona ne pojede cenu pšenice – sasvim racionalan.

No, kad smo već kod analogija, iskustvo iz novije istorije trebalo bi bar u jednoj stvari da širi izvesno spokojstvo. Naime, kad je u bivšoj Jugoslaviji 1991. godine postignuta najveća proizvodnja žita posle Drugog svetskog rata (šest miliona tona) – pošto su siti obično i besni, izbio je unutrašnji rat i država se raspala. Sada kad očekujemo jednu od najmanjih žetvi hlebnog žita u poslednjih pola veka, suprotno tom iskustvu, trebalo bi očekivati godinu bez rata. Ipak, nikad se ne zna.

Dimitrije Boarov

prethodni sadržaj naredni

vrh