Politika

Vreme broj 506, 14. septembar 2000.

Šta se nosi pred izbore

Majice su u modi

Revoluciju u kreiranju majica sa političkim porukama započeo je Otpor i to mnogo pre početka prave predizborne kampanje – u oblast gde su suvereno vladale bele majice s neupadljivim stranačkim simbolom, prvo su ušle crne majice sa odštampanom belom pesnicom i porukom: "Otpor do pobede"

"Mrdni dupetom! Pusti glas – štetno je uzdržavati se!", "Posle glasanja nema kajanja", "Glasam da talasam" – na nekom normalnom mestu ovo bi bili grafiti, a ovde i sada natpisi su na majicama kojima se građani pozivaju da izađu na izbore. I tokom prethodnih predizbornih kampanja sve zainteresovane strane trudile su se da animiraju biračko telo najrazličitijim predmetima na kojima su bile odštampane aktuelne parole ili stranački simboli, ali uključivanjem nevladinih organizacija i pokreta Otpor u ovogodišnju izbornu priču, sve je postalo mnogo maštovitije. Revoluciju u kreiranju majica sa političkim porukama započeo je Otpor i to mnogo pre početka prave predizborne kampanje – u oblast gde su suvereno vladale bele majice s neupadljivim stranačkim simbolom, prvo su ušle crne majice sa odštampanom belom pesnicom i porukom: "Otpor do pobede". Sledile su varijacije na istu temu: bela majica sa crnom pesnicom, a zatim bela majica sa pesnicom ucrtanom u kvadrat ispod koga piše: a) Širi se, b) Do slobode, c) Do pobede, d) Jer volim Srbiju. Uzevši u obzir ovde već tradicionalnu vezu između fudbala i politike, Otpor je pre utakmice između Crvene zvezde i Dinama iz Kijeva za navijače pripremio bele majice sa crvenom pesnicom na kojima je pisalo "Mnogo smo jaki". Najnovije majice sa aktuelnom parolom "Gotov je" su bele ili crne boje, a pesnica je sa uobičajenog centralnog mesta pomerena na levi rukav.

RETKI PRIMERCI: U samo dva primerka postoji majica sa "Spasi Srbiju i ...", a ime onog ko bi trebalo da se ubije i tako nas spase ispisano je crvenim slovima sa kojih kao da kaplje krv. Takvu majicu kreirali su aktivisti kruševačkog Otpora, koji su autori još nekih manje poznatih majica: bele sa šarenim slovima ispisanim "Brze skele i poltronski mostovi", kao i crvene na kojima belim slovima u krug piše "Niš, Zabela, Sremska Mitrovica, Goli otok, Hag", a u središtu kruga "Svuda si nam drag". Valjevski Otpor je paroli "Gotov je" ispisanoj na prednjoj strani dodao i "Nas je više" na leđima, a pojavila se i majica sa porukom "Pašćeš, pašćeš". Već korišćeno "Otpor do pobede" pojavljuje se ponovo na belim majicama ispisano šarenim slovima, s tim što na leđima piše "Vreme je za istinu", "Vreme je za pravdu" ili "Vreme je za Otpor".

Nevladin sektor, što ujedinjen (u Zajedničku kampanju za demokratske i fer izbore ili Jugoistočnu mrežu), što samostalno, sledio je primer Otpora i izbegao konvencionalna rešenja. Pre svega, ove majice su živih boja, sa zanimljivim grafičkim rešenjima i vrlo su nosive, čak i za nekoga kome nije toliko bitna politička pozadina. Osim na početku, navedenim porukama, građani se pozivaju da izađu na izbore i sa: "Izađi i glasaj", "Vreme je" (sa satom na kome je minut do dvanaest), "Ima nas više" (uz prikaz ruke koja ubacuje listić u glasačku kutiju) ili sa direktnim "Pressing" (uz prikaz fudbalskog terena). Animacija za upisivanje u biračke spiskove obavljana je majicom na kojoj piše "Lep k’o upisan u birački spisak". Centar za slobodne izbore i demokratiju je na majicama odštampao isto što i na bilbordima: 1+1=2, a na nekima je navedena i internet adresa ove organizacije. Samo internet adresu štampali su na svojim majicama i Grupa 17 plus i Otpor.

Na jednoj majici koja nije u direktnoj vezi sa predizbornom kampanjom, ali se i te kako tiče predizborne atmosfere, odštampan je crtež Predraga Koraksića-Koraksa: monitor na kome piše "Free Filipović" i ruke oslonjene na tastaturu vezane lisicima. Ova majica deo je kampanje za oslobađanje Miroslava Filipovića (dopisnika lista "Danas" i agencije Frans pres, koji je zbog "špijunaže i širenja lažnih vesti" osuđen na sedam godina zatvora), a prihod od prodaje namenjen je njegovoj porodici. Što se medija tiče, prilično je popularna i majica s natpisom "Free B92" koja se pojavila pošto je Omladinski savet Beograda preuzeo tu beogradsku radio stanicu.

KONVENCIONALNA POLITIKA: I dok su se Otpor, nevladine organizacije i mediji potrudili da svoje poruke iznesu jasno i na svima prijemčiv način, stranke su ostale pri konvencionalnim rešenjima. Srpski pokret obnove je na belim majicama ispisao "Naš čovek-Vojislav Mihailović", a odbor Demokratske stranke Srbije u opštini Stari grad odštampao je preslikače za majice sa logotipom stranke. U ovoj predizbornoj kampanji u opticaju je od ranije ostala majica Demokratske stranke koja na leđima ima ispisan naziv stranke, a spreda "Promene". Što se vladajućih stranaka tiče, u opticaju su majice sa simbolom Socijalističke partije Srbije i s parolom "Za Jugoslaviju", kao i crvene majice s natpisom FONAS (Fondacija za borbu protiv narkomanije, alkoholizma i sekti koju je osnovao podmladak vračarskih socijalista).

Stranačke majice ni do sada nisu bile preterano maštovite – jedini pozitivan primer predstavljaju majice Socijaldemokratske unije (crvene su boje, spreda je Koraksova karikatura na kojoj se u automobilu auto škole nalaze Adolf Hitler kao instruktor i Slobodan Milošević kao učenik, a na leđima natpis "Stop fašizmu") i majice Socijaldemokratije na kojima je pisalo "Neće moći" (koje su se pojavile po preuzimanju Studija B).

Zahvaljujući novim akterima na političkoj sceni, može se, dakle, reći da je predizborni propagandni materijal maštovitiji nego prethodnih godina. Međutim, opet za razliku od prethodnih godina, taj materijal je i daleko opasniji. Zbog nošenja majica sa pesnicom, na informativne razgovore u proteklih par meseci privedeno je više stotina aktivista Otpora – iako i dalje ima onih koji su dovoljno hrabri ili dovoljno revoltirani da bi ih nosili, ove majice se u poslednje vreme uglavnom čuvaju više kao suvenir nego kao odevni predmet. Stranačke majice nisu bile toliko problematične do pre nekoliko dana kada je u Vladičinom Hanu, između ostalih, prebijen aktivista Demokratske opozicije Srbije koji je nosio majicu s natpisom "Promene". Ostale majice sa stranačkim porukama, apelima za oslobađanje medija i novinara ili sa pozivima za izlazak na izbore nisu izazivale značajnije represivne mere. Za sada...

Kako god bilo, o Srbiji danas dovoljno govori činjenica da se, oblačeći majicu koja mu se sviđa ili sa čijom se političkom porukom slaže, svako mora zapitati da li je to baš pametno. A toga definitivno ne bi bilo da su oni koji su glasali pre desetak godina na vreme shvatili da posle... nema kajanja.

Tamara Skroza

Stav i konverzacija

"Odeća je nezaobilazna vrsta komunikacije koja često kaže više od one verbalne. Odeća je definitivno stav! U tom smislu majica sa porukom ide korak dalje, ona započinje konverzaciju", kaže za Vreme modni dizajner Boris Nikolić. On napominje da se "u demokratskim društvima koja se trude da formiraju sliku značaja svakog pojedinca i njegovog uticaja na globalna pitanja, na majice sa političkim rečenicama gleda ozbiljno" i da one pokreću mnoga pitanja – od problema smrtne kazne, položaja žena, prava homoseksualaca do ekoloških problema: "Ako priču o ovakvim majicama svedemo na domaće okvire, nalazim da smo na vrlo opasnom terenu – činjenica je da ih nema puno, a razlog je definitivno u odsustvu tolerantnosti prema idejama neistomišljenika koja je ovih predizbornih dana na minimumu." Naš sagovornik navodi ipak i jedan primer netolerantnosti zabeležen u Americi, gde je srednjoškolcu koji je obukao majicu sa odštampanom slikom lista marihuane zaprećeno suspenzijom.

Što se tiče kvaliteta naših političkih majica, Nikolić posebno ističe grafičko rešenje majica radija B92 napominjući da su one bile vrlo atraktivne i zbog različitog krojnog muškog i ženskog rešenja. Prema njegovom mišljenju, "i ovde i u svetu bile su jako primećene i majice sa znakom mete lansirane tokom intervencije NATO-a".

Kreativni direktor marketing agencije AgitPROP Lazar Bošković ističe da je velika prednost promotivnih predmeta (u koje spadaju i majice) u odnosu na rasprostranjenija propagandna sredstva (plakate, bilborde) u tome što "po njima prolaznici ne mogu da šaraju, osim ako im to ne dozvoli nosilac određenog predmeta". Napominjući da "promotivna sredstva moraju da imaju prijemčiv dizajn da bi uopšte bila korišćena", Bošković kaže da su majice Otpora najubedljivije od svih jer "minimalističkim sredstvima postižu maksimalni efekat".

prethodni sadržaj naredni

vrh