Svet

Vreme broj 506, 14. septembar 2000.

Požar u Gorenju

Bewust, robust!

Vlada Andreja Bajuka namerava da krizu fabrike u Velenju iskoristi kako bi pokorio medije

Ljubljana
Jedna od 40 kamera postavljenih unutar fabričkog kruga "Gorenja" zabeležila je sve – od odlaska poslednjeg radnika iz "Galvane" (hale u kojoj se radi galvanizacija) u 17.03, preko signalizacije prvog dima do širenja požara... Sve do 17.44, kada je nestalo struje i kamera prestala da snima. Iako su vatrogasci "Gorenja" počeli da gase požar već šest minuta posle prijave vatre, a potom su im se pridružile i kolege iz 33 obližnja vatrogasna društva (tako da je na kraju čak 419 ljudi učestvovalo u gašenju), jednom od najvažnijih postrojenja "Gorenja" iz Velenja ovog 3. septembra nije bilo spasa. Bez posla je ostalo oko 200 radnika, a šteta se procenjuje na nekoliko desetina miliona nemačkih maraka.

Planeri su izračunali da će podizanje nove hale za galvanizaciju koštati oko sto miliona nemačkih maraka. Sreća u nesreći jeste da se vatra nije proširila i na susedno postrojenje – novu fabriku frižidera.

USPON I OPSTANAK: "Gorenje", nekada najveći jugoslovenski proizvođač bele tehnike, jedno je od retkih preduzeća koje se i posle raspada SFRJ (za razliku od drugih slovenačkih giganata poput "Iskre", "TAM"-a...) dobro snašlo u novim tržišnim prilikama. Preduzeće koje zazuzima okruglo 623.000 metara kvadratnih velenjskog zemljišta ima oko 6700 zaposlenih raspoređenih u približno 36 firmi (u grupi "Gorenje"), sa godišnjim prometom od 112 miliona nemačkih maraka (i 25 miliona DEM profita), sa 6,8 odsto prinosa na kapital i proizvodnjom oko 2,5 miliona komada velikih kućnih aparata – ostaje najveći slovenački neto izvoznik, izvoznik koji na svetska tržišta plasira 93 odsto svega što proizvede.

Zanimljivo je da je udeo proizvodnje za domaće, slovenačko tržište gotovo simboličan; prema računici menadžmenta "Gorenja", fabrika "odradi" sve kućne aparate za slovenačke potrebe za svega dan i po! Zato ne bi preživelo da nije uspelo da se probije na šezdesetak tržišta u svetu (između ostalog, intenzivno se vraća i na jugoslovensko tržište, koliko to političke prilike dozvoljavaju), a najviše izvozi u Nemačku, Francusku, Hrvatsku, Austriju, Dansku, SAD, Češku i Poljsku. Iako je na polju bele tehnike ogromna konkurencija, proizvodi "Gorenja" se u Nemačkoj, na primer, reklamiraju uz slogan "Bewust, Robust", dakle "Izdržljivi i pouzdani". To odlično znaju, sudeći prema nekim istraživanjima javnog mnjenja, i kupci iz Jugoslavije, gde se na proizvodima "Gorenja" i dan-danas na veliko kuva, hladi i pere.

Priča o uspehu "Gorenja" počela je davno, pre pedeset godina. U selu Gorenje kod Velenja je 1950. godine osnovana fabrika. Daleke 1958. godine Gorenje stavlja svoj znak na prvi štednjak, 1961. počinje da izvozi na probirljivo nemačko tržište, a tokom šezdesetih i sedamdesetih širi asortiman – počinje proizvodnju frižidera i mašina za pranje veša. Osamdesetih je firma bila već toliko jaka da proširuje mrežu podružnica po celoj Zapadnoj Evropi. A onda dolazi osamostaljenje Slovenije, raspad bivše države, nestanak velikog, jugoslovenskog tržišta. Uprkos svemu, "Gorenje" nije propalo. Promena političkog sistema donela je privatizaciju, u kojoj se "Gorenje" istrglo državnoj kontroli. Tako privatni deoničari danas drže 52, dok "institucionalni" deoničari imaju oko 48 odsto akcija preduzeća.

STRUJA I AKCIJE: Zato nije čudno da je požar u "Galvani", jednom od glavnih postrojenja "Gorenja", u Sloveniji pobudio posebnu brigu i pažnju. Uostalom, od "Gorenja" posredno, preko kooperanata, živi 35.000 radnika i njihovih porodica. Požar je direktno smestio među nezaposlene oko 246 radnika, koji će bez posla biti najmanje godinu dana, ali će posledice osetiti i drugi programi, gde se očekuje pad proizvodnje od 15 odsto. Osiguravajuće društvo će "Gorenju" nadoknaditi samo trećinu nastale štete. Ipak, deo štete će biti saniran već ovih dana, pošto će veći deo proizvodnje "Galvane" (galvanizacija žičanih korpi, cevi, itd.) preuzeti "Unior" iz Zreča, a deo će se nabaviti od partnera iz inostranstva.

Posle svega, glavna tema ostaje – uzrok požara. Prema nekim ekspertizama, to bi mogao da bude kratak spoj, dok ima indicija da nije isključen ni "kurcšluc" sa socijalnim pedigreom. Neki radnici "Gorenja" svedoče da je dan uoči požara "Galvana" bila poplavljena, što je bilo posledica obilnih kiša, ali se uprkos tome i tog dana radilo. Navodno su neke radnice protestovale jer su radile stojeći do gležnjeva u vodi, što u postsocijalističkom "Gorenju" nije ništa neobično, pošto se radi u bilo kakvim uslovima, a i radnici se žale da uz loše uslove ne dobijaju ni pare za prekovremeni rad… Izvesno je da će o uzrocima požara biti još mnogo debate, bar dok se ne završi policijska istraga.

U međuvremenu, "Gorenje" čeka težak oporavak. Zbog požara je ozbiljno opala vrednost deonica, tako da fabrika sada zavisi kako od pomoći slovenačke privrede tako i od dobre volje vlade. Vlada je, doduše, isprva nešto obećavala, rečeno je i da će se obezbediti novac bar za plate zaposlenih, a onda je stigla ponuda (koju su mnogi shvatili kao sofisticiranu ucenu) ministra za privredu Jože Zagožena da će vlada "drage volje" otkupiti deonice "koje je 'Gorenje' nedavno otkupilo od Kapitalskog fonda".

U čemu je štos? Jože Lenič, lojalni član Drnovšekovog LDS-a (Liberalna demokratija Slovenije), uspeo je da pre izdisaja vlade Janeza Drnovšeka (i pre vlastitog smenjivanja, kada je na političku scenu stupila desnica, predvođena Bajukom, Janšom i Peterleom) rasproda deonice koje je vlada posedovala u nekim slovenačkim medijima. Naravno da je takav potez desnicu silno razbesneo, jer im je ispred nosa izmaknuta moć s kojom su računali pred predstojeće izbore. Iako to niko ne može da dokaže, desnica je uzbunila duhove tvrdnjom da je prodaja izvedena da bi se onemogućilo naslednicima na vlasti (dakle – desnici) da uz pomoć rečenih akcija kontrolišu dnevnik "Delo" i druge medije. Jedno od preduzeća koje je u LDS-ovoj transakciji oslobođene "medijske" deonice netom otkupilo – jeste i "Gorenje". Tako je ovo preduzeće "postalo čuvar zlatnih medijskih poluga vlasti" sa oko dva odsto deonica "Dela", koje vrede oko dva i po miliona nemačkih maraka.

Iz toga je jasna logika Bajukove vlade i nadležnog ministra Zagožena. "Gorenje" je na kolenima – zašto ne izvući korist, pa još pod krinkom pomoći? Vlada i ne pokušava da sakrije žeđ za trgovinom; "Gorenju" trebaju pare. Vlada će ih dati, ali ne kao pomoć već kao otkup za sporne deonice. S te tačke gledišta, požar u "Gorenju" došao je k'o poručen; aktuelni kabinet Andreja Bajuka namerava da krizu "Gorenja" iskoristi kako bi pokorio medije. I saseče medijske kritike na svoj račun, dugoročno. Baš zgodno – tik pred izbore.

Svetlana Vasović-Mekina

prethodni sadržaj naredni

vrh