Mozaik

Vreme broj 506, 14. septembar 2000.

Veliki Dim

Mitovi o boljem životu

Pošto već toliko uživamo u mitovima, budući da su oni početna tačka svakog našeg odnošenja prema samima sebi i svetu okolo – i u toj meri da nam Ustav kao akt i nije potreban jer je ionako u Srbiji svako najpametniji po pitanju gde je ostalima mesto – voleo bih da predložim mali izazov nacionalnom biću. U stvari, ne mali, nego najveći.

Ako već nismo u stanju da drugačije funkcionišemo, ako već moramo da verujemo u iracionalne postulate da bi imali motivaciju da nešto radimo i ako baza tih verovanja mora da bude potopljena u bilo šta što smrdi na nacionalnu superiornost, na palanačko verovanje da smo dobri samo ako smo bolji od drugih – evo onda mog predloga za promenu špila srpskih mitova, za nastavak busanja u grudi i junačenja, ali stvarima kojima se i pametni ponose. U redu, prihvatam da hoćemo svima da natrljamo nos, ali hajde da bar to bude nešto vredno naše nacionalne veličine.

Uzmimo, na primer, Kosovo. Car Laza nikako da se odmori, zivkamo ga kad god nam se ćefne, kao da je, jadan, konobar u Klubu književnika; Obiliću se verovatno čini da preživljava “Dan mrmota” koliko je puta iz početka parao Murata; Vuk Branković jedva da prežali što nije bio advokat, pa da makar sam sebi napiše jedan pristojan zahtev za obnovu postupka. Vreme je da ovaj grobljanski mit o plemenitosti žrtvovanja pustimo niz vodu i zamenimo ga, na primer, nacionalnim ponosom da smo najsposobniji biznismeni u Centralnoj i Istočnoj Evropi. Mislim, kada to stvarno i postanemo. Što opet znači: drugačiju državu, slobodno tržište, pravu svetinju demokratije i mnogo poslovnih škola. Jel’ volimo da izigravamo vidre: super, eto nam raznih svetskih ajkula koje treba nadmudriti i uzeti im pare; jel’ nam se čini da od nas nema boljih radnika, kada hoćemo: sjajno, eto Nemaca da im pokažemo kako se radi; jel’ i dalje mislimo da smo razvijeniji od Mađara, Rumuna i Bugara: fantastično, neka se to vidi po broju korisnika kreditnih kartica.

Ili drugi čuveni skeč srpskog apsurdnog teatra: inat. To prastaro, fosilno gorivo usijane peći naše bandoglavosti, ta droga od koje smo postali zavisni jer se plašimo da priznamo da smo mali, slabi i usamljeni na kraju nas je dovela do očekivane propasti. Nije krutost u stavovima dokaz čvrstine, a veliko je pitanje da li je i čvrstina po sebi baš prava civilizacijska karakteristika u svetu u kome i jedna Amerika menja stavove u zavisnosti od toga kakvi su novinski naslovi tog jutra. No recimo, rasprave radi, da i ja verujem da inat može da bude dobro motivaciono sredstvo. Na primer, da postanemo najbolja turistička destinacija Evrope. Iz inata Špancima, Italijanima i Turcima (posebno ovima poslednjima). Da iz inata budemo najljubazniji, najpovoljniji, najkvalitetniji, najčistiji, najveseliji, najpristojniji, najprosvećeniji. Da iz inata nateramo razmažene svetske goste da nam – iznemogli od vruće gibanice, sočnog paradajza i hladnog špricera, zablesavljeni manastirima, Lepenskim virom i Resavskom pećinom i omađijani ciganskom muzikom, devojkama i ručkom pored potočare – skinu kapu i priznaju da smo šampioni. Nema, za mene, slađeg inata od ovoga.

Konačno, bilo bi ne samo lepo nego i zdravo u smislu spuštanja krvnog pritiska da prestanemo da verujemo u mit da smo svima u svetu stalno u glavi, da im nema spasa od nas i da, hteli ne hteli, ima oni da razgovaraju, brajko moj! Srbima se na ovoj planeti regularno bave samo političari, fela koja se u svim razvijenim državama tretira gore od prodavaca polovnih automobila, pa čak ni oni posvećeno nego tako, između dva šampanjca... Biće to srećan dan kada umesto ovoga budemo imali vaskrsavanje čuvenog ali prijatnog mita iz Brozovih vremena o potrebi striktnog čuvanja jugoslovenskog pasoša na putovanjima u inostranstvo, zbog vrednosti od 10.000 nemačkih maraka koju je imao na crnoj berzi.

Najvredniji pasoš na svetu. Eto mita zbog koga vredi ratovati...

Lazar Džamić

prethodni sadržaj naredni

vrh