Nuspojave

Vreme broj 511, 19. oktobar 2000.

"Novo jednoumlje"

Kome nedostaju secikese i ubice?

Danas su već i srpske radikalske plavuše ukapirale da je ono što se dogodilo u Srbiji 5. oktobra, između ostalog, i svojevrsna medijska revolucija, i to upravo u bazičnom, vrednosnom, "svetonazornom" smislu: ako je Srbija osvanula petog oktobarskog jutra u jednom već deceniju i kusur "kodiranom" medijskom enviromentu, samo petnaestak sati kasnije je zanoćila u stubokom promenjenom okolišu!

Običan čovek, drug i antifašista može da bude prilično zadovoljan ovakvom promenom, naročito s obzirom na fakat da je sve prošlo prilično glatko: evo, u Hrvatskoj se i dan-danas batrgaju i natežu s kojekakvim ekstremno desničarskim manijacima koji su zaposeli deo medija kao da im je to babovina! Međutim, naprasno demokratizovanom zemljom Srbijom širi se talas gorkog kritičko-publicističkog nezadovoljstva, takorekuć zgroženosti: "Došlo novo jednoumlje, lele i kuku! Kad otvoriš jedne novine, prođe te volja da otvaraš druge, jerbo su sve iste! Gde li nestadoše svi oni ljupki duševni bolesnici, secikese i barabe koje su nam deceniju i kusur mrsomudile svoje umobolne priče!? Vratite nam naše kliničke slučajeve, tako smo se lepo navikli na njih!" I tako redom, i sve u tom stilu: svako ko drži do vlastitog nepravedno visokog mišljenja o sebi kao o "slobodnom intelektualcu", "nezavisnom novinaru", "inokosnom misliocu" ili tako već nečemu dometnuće po koju suvu grančicu na lomaču za "uniformne" postrevolucionarne medije, naročito one do juče prorežimske; nije tu najveći problem stanoviti narcisoidni višak moraliziranja nad "preletačima" (šta, je l' biste više voleli da "Novosti" i "Politika", radi doslednosti, i dalje drže stranu Tiraninu, koji ionako vreba svaku priliku da se povampiri?!) nego u alarmantnom gubitku kritičkog orijentira, bilo kakvog ozbiljnijeg kriterijuma i sposobnosti za konsekventno zastupanje određenih vrednosti, a sve to upravo na strani Novih Moralista: kao da je nestankom Slobodana Miloševića i njegove kamarile nestao dežurni objekt, default-fiksacija vaskolikog "kritičkog diskursa" u Srbalja te se sada, u brzini i panici, treba (prvi ili među prvima) ustremiti na bilo šta drugo, po sistemu "daj šta daš". U protivnom bi, naime, mogla biti ugrožena bespogovorno kritička orijentacija/reputacija Društvenog Kritičara.

Hajde da, zato, malo razgrnemo demagoške magluštine oko "novog jednoumlja". "Monotonija" koja je naprasno zavladala ovdašnjim medijima može se po nekim svojim elementima, uporediti – naravno, bez štreberski doslovnog čitanja istorijskih analogija – sa unebovapijućim jednoumljem, recimo, nemačkih medija posle 9. maja 1945: Bog te, sve novine antifašističke! Svi radio programi antinacistički! Nigde lepe reči o Fireru, nigde nijedne pogrde poganoj jevrejskoj rasi! Nigde ni slovceta o odvratnom Unutrašnjem Neprijatelju, koji deluje u sprezi s masonsko-plutokratsko-cionističkim Spoljnim Dušmaninom! Nigde okorelih zlikovaca i masovnih ubica da tolerantno obrazlažu svoje stavove! Nije li to strašno? Zar je to taj pluralizam?!

Ono što se ovih dana u Srbiji dešava svojevrsno je, možda nezgrapno ali svakako zdravo, dekontaminiranje po ubrzanom postupku od šlampavog i grotesknog, ali zato ništa manje krvoločnog ciganjskog fašizma (ovaj termin pok. Ace Popovića nema nikakve veze s Romima) koji je ovde zavladao još u vreme "antibirokratske revolucije", trujući duše miliona. "U tom smislu", mediji su, doslovno preko noći – hvala Bogu da je tako! – počeli da se čiste od fekalnih naslaga propagande nacionalne i verske mržnje i netrpeljivosti, od zlikovačke turboideološke naracije o Petoj Koloni koju valja zatući svim sredstvima, od svakovrsnog reklamiranja isključivosti i nasilja i od sveopšteg ignorisanja ili barem relativizovanja "naših" zločina. Obaška što su do juče režimski mediji s pojačanom strašću navalili da otkrivaju Male Prljave Tajne kleptokratske Familije, tj. mahom sve ono što čitaoci nezavisnih listova već odavno znaju: to je možda nekome smešno, ali je u redu, jer omogućava i njihovim abonentima uvid u činjenice pred kojima su tvrdoglavo zatvarali oči. Ako je sve to jednoumlje, onda O. K.: ono vlada i u Francuskoj, Engleskoj, Nemačkoj ili Italiji, jer ni u jednoj od tih zemalja nije ni moguće ni zamislivo da bilo koji medij osim najmarginalnijih "podzemnih" časopisa i geštetner-publikacija u produkciji minornih ekstremno levih i ekstremno desnih grupa, zastupa vrednosti koje iskaču iz okvira opšteprihvaćenih civilizacijskih standarda. Za neokomuniste i neonaciste to je, dakako, totalitarna demokratija (o ovom oksimoronskom pojmu su već nadrndali hiljade debilnih pamfleta), ali to je njihov problem i nisam uopšte u stanju da se sažalim nad njima, niti smatram da se nesavršenost savremene demokratije – a sve je na ovom svetu nesavršeno... – ogleda baš u tome što opasne ludake i ljubitelje genocida opšte prakse drži pod ključem, a ne u TV-studijima.

Ono što su mediji u Srbiji učinili posle 5. oktobra jeste relativno dosledno razštrokavljenje, odbacivanje fašistoidnih propagandnih tehnika podsticanja kolektivnog Mi-narcizma i preciznog usmeravanja "laboratorijski" proizvođene mržnje prema Drugom, prema politički, etnički, verski, polno, jezično Drugačijem, a sve to, ipak, bez bilo kakvog embarga nad učešćem predstavnika ancien regime-a u medijskom prostoru: ima ih na sve strane, čak mnogo više nego što je to ukusno i pristojno kada su u pitanju ljudi koje čekaju ozbiljne optužbe i krivična odgovornost za razne stvari – od ratnih zločina do izborne krađe. Otuda diletantsko, površno ili naprosto reda-radi-gunđalačko talambasanje o novom jednoumlju samo sebe najbolje potkazuje, autoportretišući se kao sindrom gubitka osećaja za vrednosti, kao posledica dugogodišnjeg sistematskog zagađivanja gotovo svih društvenih pora i gotovo svih medijsko-komunikacijskih kanala; s obzirom na to da je režimu čiji je dostojni medijski simbol, recimo, Srebrenica ili Sarajevo, prethodilo nekoliko decenija jednopartijskog komunizma, ovome, pak, naci-okupacija, a okupaciji žandarsko-kundačka diktatura poslednjeg krunisanog Karađorđevića, nije ni čudo da su pojmovi o demokratiji – medijskoj i vaskolikoj – ovde tako haotični, i da svaki Mali Mikica zamišlja da je to isto što i bezobalna sloboda valjanja po kloaki.

Pluralizam fundamentalno različitih, nespojivih medijsko-svetonazornih koncepata – oličenih, recimo, u paralelnom delovanju fašističkih režimskih i antifašističkih nezavisnih medija u istom društvu – bio je posledica anomalije srpskih devedesetih, prelaznog stanja nejakog totalitarizma, onog koji, u realnim istorijskim okolnostima nastalim posle pada Berlinskog zida, naprosto nije mogao da pohapsi, pobije ili ućutka sve svoje protivnike, bio je paradoksalni rezultat epohalnog jenjavanja i odumiranja jedne nekada tako moćne zlikovačke ideologije. Era bez takvog "pluralizma" biće i era bez Srebrenice, i njoj se jedino nekrofili neće obradovati. A i za njih će se brzo naći neki geštetner!

Teofil Pančić

prethodni sadržaj naredni

vrh