Kultura

Vreme broj 513, 2. novembar 2000.

Završen 45. Međunarodni sajam knjiga
Katalozi u džepu

Iako je broj domaćih izdavača impozantan, on sam po sebi ne govori ništa; čast izdavaštva ponovo su spasile tzv. male izdavačke kuće

Na štandu "Verzalpresa" na upravo završenom 45. Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu jedan mladić, listajući Džonsonovu Gusarsku hroniku, sa očitom namerom da se našali, pita prodavačicu: "Je l' te, a imate li Odgovore dr Mirjane Marković?" "Nemamo, rasprodati su", kaže prodavačica, dok se ostali posetioci štanda napadno smejulje. "A je l' imate njenu knjigu Noći i dani?" "Nemamo", nervozno će prodavačica. "A da slučajno nemate ..." "Gospodine, nemamo nijednu knjigu M. M." "Ali, to su vam sve bili izdavački poduhvati godine kojima ste se ponosili, zar je moguće da nijedan primerak nemate da izložite?" "Gospodine, izvolite katalog za ovu godinu, a za ostalo pitajte našeg urednika." "Je li on tu?" "Nije".

Ovaj događaj najbolje ilustruje jedini momenat koji suštinski razlikuje ovogodišnji Sajam knjiga od prethodnih. Osim što su naprasno sa štandova nepotrebno skinuta dela pomenutog i sličnih autora, koja su podobne izdavačke kuće lansirala u visine ovdašnjeg izdavaštva, i što je tzv. patriotska literatura diskretno sklonjena u stranu, sve drugo je ostalo isto. Od pljeskavica i dobacivanja njihovih prodavaca posetiocima "hrama knjige", ušećerenih jabuka i melema za šuljeve na ulazu u halu, do mnogo knjiga a malo novih izdanja, brojnih izdavača, pisaca, kritičara i neopisive gužve unutar hale I Beogradskog sajma.

Na Sajmu je izlagalo preko 300 domaćih izdavača i nešto malo gostiju iz inostranstva. Iako je broj domaćih izdavača impozantan, on sam po sebi ne govori ništa. Kada se od pomenutog broja oduzmu mnoge virtuelne i efemerne kuće, kao i one koje objavljuju knjigu svake prestupne godine, ipak ostaje činjenica da je izdavaštvo začuđujuće vitalna delatnost u nas. I ove godine kao i prethodnih čast izdavaštva spasavale su tzv. male izdavačke kuće, dok se kriza velikih izdavačkih kuća nastavlja.

PAR NASLOVA: Ovogodišnji Sajam održan je pod duhovnim pokroviteljstvom i s blagoslovom Njegove svetosti patrijarha srpskog gospodina Pavla, i protekao je u znaku obeležavanja proslave 2000 godina hrišćanstva. Na štandovima Srpske pravoslavne crkve i crkvenih izdavača pažnju posetilaca je između ostalog privlačilo prvo domaće multimedijalno elektronsko CD izdanje Biblije, zatim Pravoslavna enciklopedija, za koju je "Pravoslavna reč" dobila nagradu Izdavački poduhvat godine, i poema u prozi S Hristom netremice Miodraga Pavlovića u bibliofilskom izdanju "Aldema".

Po oceni sajamskih izveštača, drugi put zaredom najbolji domaći izdavač na Sajmu je "Narodna knjiga", koja je u poslednjih nekoliko godina izrasla u značajnog izdavača koji posebno obraća pažnju i objavljuje recentnu domaću tekuću produkciju. Od njihovih novih naslova najveće interesovanje izazvao je novi roman jednog onajboljih ovdašnjih prozaista Gorana Petrovića Sitničarnica kod "Srećne ruke". Za "Narodnom knjigom" slede "Klio", sa svojim kapitalnim izdanjima iz oblasti istoriografije, "Stubovi kulture", "Geopoetika" (dva zanimljiva nova naslova su Otkrivanje samoće Pola Ostera i Izmišljanje Ruritanije Vesne Goldsvorti) , "Dereta", "Prosveta" (konačno završena sabrana dela Vuka Karadžića, dela Miodraga Pavlovića i Aleksandra Tišme) i "Književna opština Vršac" koja može da se pohvali i najprodavanijom knjigom poezije na Sajmu – zbirkom Uvek fragment poljskog pesnika Tadeuša Ruževiča. Velike gužve primećene su i na štandu "Platoa" zbog knjiga modernih engleskih prozaista (novi naslovi Irvina Velša, Hanifa Kurejšija i Majla Gejla), ali i bestselera Mirjane Bobić-Mojsilović. Na štandu podgoričkog CID-a prelepim knjigama kapitalnih dela svetske književnosti u francuskom povezu pridružile su se Šekspirove drame, a na štandu "Prometeja" bio je izložen još jedan izdavački poduhvat godine, šestotomni Dnevnici Živojina Pavlovića. Izdanja "Kreativnog centra" donose novi kvalitet u tretiranju nacionalne baštine (divne Srpske narodne bajke) i književnosti za decu, koje karakterišu prepoznatljive majstorske ilustracije Dobrosava Boba Živkovića. Njihovi sajamski hit naslovi bili su Nacionalni park Srbija Dragoljuba Ljubičića Mićka, i duhoviti Seks za početnike Jasminke Petrović. Najmlađa Izdavačka kuća "Otkrovenje" predstavila je svoje naslove, među kojima su i drama Pad Biljane Srbljanović, Žena iz Porto Prima i druge priče Antonija Tabukija i Snovi Franca Kafke.

GOSTI IZ HRVATSKE: Pored dela Jovana Dučića, Aleksandra Belića, Dobrice Žosića, nagradu za izdavački poduhvat godine dobila je i kapitalna Istorija vizantijskog carstva Fjodora Uspenskog ("Cepter Buk Vorld"), Srpska mitologija Sretena Petrovića ("DIP Prosveta" iz Niša), i čak tri stručna naslova iz oblasti medicine.

Što se tiče stranih izlagača, pored i do sada prisutnih prijateljskih zemalja poput Irana i Grčke, novina su bili makedonski i hrvatski izdavači.

Makedonski izdavači došli su u organizaciji Matice makedonske, čiji direktor Rade Siljan ne krije zadovoljstvo zbog novouspostavljenih kulturnih veza dve bliske države i nada se intenzivnijoj saradnji sa ovdašnjim izdavačima. Veliko interesovanje vladalo je na štandu nezavisnih hrvatskih izdavača, koji nažalost nije bio i prodajni. Osamnaest hrvatskih izdavača su prvi put stigli na beogradski sajam prošavši prethodno troiposatno maltretiranje na carini, da bi potom kao vrhunac iživljavanja onih kojima Braco više nije šef, ali kao da jeste, još morali da se vraćaju sa Sajma na carinu i ponovo popunjavaju formulare samo zato što su neki od njihovih potpisa bili napisani crnom umesto plavom hemijskom olovkom. U zemlji Srbiji može da se puši hrvatski ronhil, može da se koristi hrvatska kozmetika i prehrambeni proizvodi, ali ne mogu da se čitaju hrvatske knjige. Goran Batina, urednik hrvatske izdavačke kuće "Jesenski i Turk", kaže za "Vreme" da je neophodno da se regulišu odnosi među izdavačima dve države, ali i da se na nivou bilateralnih odnosa urede pitanja carinskih prelaza za knjige, "a ne da nas, kao što nam se i dogodilo, kaže Batina. "Knjige pisane jezikom koji, kako god ga zvali, i mi i vi ipak razumijemo, mogu se plasirati obostrano, a interesovanje evidentno postoji."

JUNACI: Ovaj Sajam nisu obeležili ni izdavači ni novi naslovi – junaci ovog Sajma su posetioci koji su stizali iz svih krajeva zemlje. Po zvaničnoj statistici, bilo ih je više od 400.000. Oni su ti koji su, naročito za dane vikenda, pravili prazničnu atmosferu, tiskajući se na štandovima, radoznalo prebirajući po knjigama, koje su im uglavnom zbog visokih cena ostale nedostupne. Njihovo prisustvo rečito svedoči, kako je primetio pisac Mihajlo Pantić, da televizijska lobotomija sistematski sprovođena zadnjih deset godina ipak nije sasvim uspela. Ostaje još nada da će se spor na liniji izdavači – Ognjen Lakićević rešiti na radost poklonika knjige, i da će posle deset godina izolacije na budućim Sajmovima posetioci moći konačno da steknu uvid u izdanja prestižnih evropskih i svetskih izdavača, ali i da se sa Sajma neće vraćati kući džepova punih besplatnih kataloga i prospekata, već sa onim zbog čega su i došli – sa knjigama.

Nikola Grujičić

prethodni sadržaj naredni

vrh