Svet

Vreme broj 513, 2. novembar 2000.

Obala Slonovače
Slavlje i krvoproliće

Ovaj period, iako jednopartijski, ujedno je bio i zlatno doba Obale Slonovače, tokom koga je vladala harmonija međuetničkih odnosa i ekonomski prosperitet, mahom zbog visokoh cena kafe i kakaoa, osnovnih izvoznih sirovina ove zemlje

Samo dan nakon što su masovnim protestom građani Obale Slonovače uspeli da svrgnu s vlasti diktatora generala Roberta Gueija, slavlje zbog pobede pretvorilo se u krvavi pir. Protekla nedelja ostaće zapamćena kao jedna od najkrvavijih epizoda u istoriji ove zapadnoafričke zemlje, tokom koje je u nasilju između pristalica dve najvažnije partije poginulo oko dvesta ljudi, mahom muslimana sa severa.

Pristalice hrišćanske Demokratske partije, čiji je lider novoizabrani predsednik Loran Gbagbo, i najveće muslimanske stranke Saveza republikanaca, bivšeg premijera Alasanea Utare, samo dan ranije udruženim protestom zbacili su generala Gueija koji je odbio da prihvati izborni poraz.

Vrhovni sud zabranio je predsedniku republikanaca da se kandiduje na predsedničkim izborima koji su se održali 22. oktobra, navodno zbog toga što nije "čistog porekla". Međutim, kada je general Guei, koji je pučem došao na vlast prošlog decembra, odbio da prizna rezultate, sledbenici Utare, muslimani sa severa zemlje, pridružili su se hrišćanima sa juga koji su glasali za Gbagboa, i zajedničkim naporima se otarasili diktatora.

POHOD NA MUSLIMANE: Sledbenici bivšeg premijera i rukovodioca Međunarodnog monetarnog fonda Utare nadali su se da će se diktatorov protivkandidat na izborima Gueiji složiti da se smesta raspišu novi predsednički izbori, jer je zbog bojkota muslimana na izbore izašlo samo oko dva miliona glasača od ukupno petnaest miliona stanovnika, od kojih je 40 odsto muslimana. Međutim, čim se pročulo da je diktator Guei napustio Obalu Slonovače, Gbagbo se proglasio za predsednika, i glavni grad Abidžan postao je poprište krstaškog pohoda protiv muslimana. Sam Utara utočište je morao da potraži kod svog prvog komšije, nemačkog ambasadora.

Naoružane bande, među kojima i dosta prerušenih pripadnika policije, počele su sa progonom muslimana. U naselju Abobo, gde mahom žive radnici, zapaljene su tri džamije, a u obližnjem parku pronađeno je više od pedeset leševa. Većina žrtava ubijena je vatrenim oružjem iz blizine, a neka tela su masakrirana mačetama. "Čula sam kako naši susedi viču – 'ubijmo ih ko piliće'", izjavila je jedna muslimanka iz naselja Abobo. Jedan taksista je kroz suze ispričao novinaru "Njujork tajmsa" da su paravojnici i pristalice Gbagboa upali u njegovu kuću i iz nje izveli sedmoricu braće. Samo jedan se vratio kući.

Na Obali Slonovače živi više od šezdeset različitih etničkih zajednica, i ova država bila je uzor regionu zbog međuetničke tolerancije. Zbog relativno stabilne ekonomije i političke stabilnosti u zemlji kojom je do svoje smrti 1993. godine tri decenije vladao predsednik Feliks Hufe-Boani, Obala Slonovače pružala je utočište žrtvama političkog progona iz zemalja kao što su Senegal, Nigerija, Niger i Liberija. Ovaj period, iako jednopartijski, ujedno je bio i zlatno doba Obale Slonovače, tokom koga je vladala harmonija međuetničkih odnosa i ekonomski prosperitet, mahom zbog visokoh cena kafe i kakaoa, osnovnih izvoznih sirovina ove zemlje.

Međutim, sa uspostavljanjem višepartijskog sistema, novi predsednik, takođe hrišćanin, Anri Konan Bedie počeo je da potpiruje etničku neslogu koja se ubrzo pretvorila u mržnju. On je počeo da deli stanovnike na one "čiste Ivorijance" i na varvare doseljenike, misleći najviše na muslimane. Mržnju i diskriminaciju prema muslimanima naročito je podgrevao zbačeni diktator, a kako se pokazalo protekle sedmice, novoizabrani predsednik Gbagboa nema ni snage ni volje da je stiša.

Utara je pozvao međunarodnu zajednicu da pošalje istražitelje da ispitaju ubistva i masakre i insistira na tome da se novi predsednički izbori održe kada i parlamentarni, krajem decembra. Ovaj njegov zahtev podržavaju Ujedinjene nacije, Organizacija afričkog jedinstva i Sjedinjene Američke Države. Predlogu se izričito protivi Francuska – čija je kolonija bila Obala Slonovače, koja podržava samoproglašenog predsednika Gbagboa. On je, kao kompromis, najavio formiranje vlade nacionalnog jedinstva pozivajući da se u nju uključe i predstavnici republikanaca. Utara je odbio ovu ponudu, ali je pristao da se susretne sa Gbagboom u njegovoj rezidenciji. Dvojica lidera nisu uspeli da postignu dogovor, ali se nasilje stišalo. Muslimani oplakuju svoje mrtve i tragaju za nestalima.

Duška Anastasijević

prethodni sadržaj naredni

vrh